Title Image

Teknoloji Çocukları: Z Kuşağı

Teknoloji Çocukları: Z Kuşağı

 

 

 

 

 

 

 

Z kuşağı, Y kuşağını henüz idrak edemeyenler için belki çok detay gibi görünebilir. Ancak Z kuşağı, Y kuşağı gibi kavramlar yalnızca insan kaynakları alanı için önemli değil. Yaşam tarzı, algı ve yorumlamaları farklı olan her kuşak bir toplumun ekonomisini, siyasetini, sosyo-kültürel dinamikkerini doğrudan etkiler. Bundandır ki aynı havayı soluyan her yaştan bireyler birbirlerini anlamaya gayret göstermelidir.

Yapacağınız iş her ne olursa olsun, ticarete yön verirken gelecekte ürün ve hizmetlerinize nasıl tepki vereceğini bilmediğiniz, ancak her geçen gün müşteri portföyünüzü ele geçirecek olan bu yeni nesli tanımak ve taleplerini ortaya koymak gerekir. Sadece bununla da sınırlı değil, Z kuşağının beklentileri nelerdir, onlarla nasıl iletişim kurulmalı konuları da ayrıca incelenmesi gerekir.

1992- 2010 arasında doğanları kapsayan ve dünya nüfusunun %18′ini oluşturan Z Kuşağını aynı zamanda dijital nesil olarak da adlandırabiliriz. Dijital ve teknolojinin tam ortasına doğan bu nesil, bir Y kuşağı olarak beni de hayli tedirgin etmekte

Aşağıdaki infografik Z kuşağını çok güzel özetleyerek anlatmış ve en belirgin özelliklerini listelemiş, işte Z kuşağının karakteristik özellikleri..

 

Karakteristik:

İnternet ile haberleşmeyi sözlü iletişime daha çok tercih ediyorlar.
Onlar için haberleşme Facebook gibi sosyal ağlar demek.
Arkadaşlarıyla buluşmayı ve onlarla ilişki geliştirmeye inanmıyorlar.
Evlerinden dışarıya çıkmaya yatkın değiller.
Mahremiyete büyük önem verirler.

 

Davranışsal:

12-17 yaş arasındakilerin %74′si internet kullanıcısı var.
2012′de %80′inden fazlası sosyal ağ kullanıyor olacak.
İnternet kullananların yarısına yakını elektronik alışveriş yapacak.
Z kuşağını etkilemek için klasik pazarlama teknikleri işe yaramayacak. Viral olun!
iPad bu kuşağın oyuncağı olacak!

 

İş Hayatı:

İş yerinde sosyal ağlara erişebilmeyi bekliyorlar.
Onları geleneksel iş ortamına zorlamak büyük bir hayal kırıklığına neden olacaktır. Düşük moral ve üretkenlikle çalışacakları gibi iş yerine olan bağlılıklarını da olumsuz yönde etkileyecektir.
Şeffaf, kendine güvenen , esnek ve kişisel özgürlüklerine düşkün oluşları tartışmaya açık olmayan yönleri.
Ailelerine oranla (anne ve baba) daha az varlıklı olmaları bekleniyor.

 

Eğitim:

Ülkemizde tabletlerin eğitimde kullanılmaya başlaması Z kuşağına yönelik bir hareket olarak algılanabilir. Ancak Z kuşağı dijital ve teknolojinin nimetlerinden daha fazla yararlanacak ve bu evde eğitim sistemine doğru atılmış adımlar olmuş olacak. İnterektif kitaplar (e-book), eğitime yönelik oyunlar daha çok kullanılacak. Dijital, eğitim sistem,ne de girerken, dijitalin uzaktan eğitimi de mümkün kılıyor olması bu alanda da gelişmeleri hızlandıracak görünüyor. Tüm bu gelişmeler ise doğrudan Z kuşağını etkileyecek.

 

 

 

 

Kaynak: www.infopik.com

Yazar: Erman Akdeniz

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz