Title Image

Burcum Y Jenerasyonu, Yükselenim C Jenerasyonu

Burcum Y Jenerasyonu, Yükselenim C Jenerasyonu

genc-spread

 

X’ler, Y’ler, Z’ler derken C jenerasyonu da tanımlanmış. Y iken C olunca terfi almış gibi hissettim çünkü bu C jenerasyonu beni daha iyi tanımlıyordu. Hatta Y benim burcum, C’de yükselenim gibi oldu 🙂 Yükselen burcum bize etkisi normal burcumuzdan çok daha fazla olduğu da hep söylenir.

C jenerasyonunu varlığından Mustafa İçil sayesinde haberdar oldum. PY Dergisi’nde bu konuya ilişkin bir yazı da yazmış kendisi. C jenerasyonunu X, Y ve Z’nin çaprazlamasına kesen, yaş veya demografik kriterlerden çok, yaklaşımı, inandığı değerler ve yaşam biçimiyle ayrıştırdığı, teknolojiye hakim bir kitle olarak tanımlamış.

C jenerasyonu tanımlayan C’ler:  Connection (Bağlantı), Community (Topluluk), Creation (Yaratma) ve Curation (Küratörlük)

Mustafa İçil bu C’leri tanımlamış:
Connection (Bağlantı): Teknoloji, C jenerasyonunun yaşamının doğal bir parçası. Dört ekran var hayatlarında onları sürekli bilgiye ve birbirlerine bağlı tutan – dizüstü bilgisayar, tablet bilgisayar, akıllı telefon ve televizyon. Her an her yerde bilgiye bağlılar, birbirlerine bağlılar. Onlar için bir hafta sonra, bir gün sonra, bir saat sonra çok uzak. Bilgiye anında erişiyorlar, anı yaşıyorlar, anı anında paylaşıyorlar. 7/24 bağlılar… ulaşabilir ve ulaşılabilir.
 
Community (Topluluk): C jenerasyonu dünya ile etkileşim kurmayı, kültürel diyaloglara girmeyi, paylaşımda bulunabilecekleri sosyal medya sitelerini kullanmayı seviyorlar. İlgi alanları ile örtüşen kişilerle iletişime geçiyor, onlardan haberi alıyor, onlardan öğreniyor, onlarla paylaşıyorlar. Yeri geldiğinde kendileri aktif olarak topluluk oluşturuyorlar, ortak frekansı yakaladıkları kişilerle daha rahat ve kolay iletişim kurmak için. İster müzik, ister spor, ister gezi, ister iş dünyası, ister çalıştığı sektör, ister politika, ister daha birçok konuda olsun ne okuyacaklarını, ne dinleyeceklerini, kiminle paylaşacaklarını, nasıl paylaşacaklarını kendileri belirliyorlar. Kendi çevrelerini seçiyorlar, kendi çevrelerini oluşturuyorlar dijital mecralarda.
 
Creation (Yaratma): C jenerasyonu sadece okumakla, takip etmekle, izlemekle kalmayıp, kendi içeriklerini yaratıyorlar… yazıyorlar, fotoğraf çekiyorlar, video çekiyorlar, yüklüyorlar kendi bloglarına, sosyal medya platformlarına, telefonlarındaki uygulamalarına. Bazen uzmanlık alanlarını, bazen duygularını, bazen anlarını paylaşıyorlar yarattıkları içeriklerle. Sadece bireysel hayatlarında değil yaratıcılık eğilimi. Kariyerlerini çizecekleri noktada da yaratıcı olabilecekleri ortamlardan yana kullanıyorlar tercihlerini.
 
Curation (Küratörlük): C jenerasyonu aynı zamanda başkalarının yarattıklarını takip ederler, okurlar, izlerler. Beğendiklerini kendilerine saklamaz, başkalarıyla paylaşmaktan keyif alırlar. Trendleri yaratır, neyin popüler olduğunu, olacağını, neyin konuşulacağını, izleneceğini belirlerler. İyiyi yükseltir, kötüyü eleştirmekten kaçınmazlar. Kendi gözlerinden içerikleri bir araya getirirler bir küratör gibi, arzuladıkları etkiyi yaratacak biçimde sunarlar kendi takipçilerine.

Neredeyse bir çoğunuz içindeki C’yi keşettiniz eminim. Ve bence günümüzde herkes bir parça C’yi içinde barındırıyor. Ne dersiniz?

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com

Bir Yorum Yaz