Title Image

Yeni Nesli Çekmenin Yolları (Cisco Gençlik Araştırması – Infografik)

Yeni Nesli Çekmenin Yolları (Cisco Gençlik Araştırması – Infografik)

Cisco’nun tüm dünyadan 800’ün üzerinde  üniversite öğrencisi ve genç çalışanlarla yaptığı son araştırma sonucunu sizlerle paylaşıyorum.

 

Yeni İş Beklentileri

Araştırmaya katıların 2/3’ü iş görüşmelerinde şirketlerin sosyal medya prensiplerini soruyor.

– Araştırmaya katılanların %56’sı sosyal medyayı yasaklayan bir şirketin iş teklifini kabul etmeyeceğini ya da bu kuralı kırmaya çalışacağını ifade etmiş.

– Araştırmaya katılanların 1/3’ü sosyal medya özgürlüğünü, cihaz esnekliği ve mobiliteyi maaştan daha öncelikliolarak görüyor.

 

Yeni Nesli Çekmenin Yolları

– Araştırmaya katılarınların çalışanların  %41’i şirketlerin işe almak için esnek bir cihaz ve sosyal medya politikası kullandığını belirtiyor.

– Araştırmaya katılarınların yaklaşık 1/3’ü sosyal medya ve cihaz kullanımındaki rahatlık düzeyinin işe alınma faktörlerinden biri olduğuna inanıyor.

– Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin 4/5’i işyerinde kullanacağı cihazı kendisi seçmek istiyor.

– Araştırmaya katılan çalışanların 1/3’ü işinde en az 3 cihaz kullandığını belirtiyor.

– Araştırmaya katılan çalışanların %68’i kurumsal cihazların sosyal medya ve kişisel amaçlı kullanılması gerektiğine inanıyor.

– Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin %71’i kurumsal cihazların sosyal medya ve kişisel amaçlı kullanılması gerektiğine inanıyor.

– Araştırmaya katılanların yarısı akıllı telefon veya mobil cihaz yerine cüzdan ya da çanya kaybetmeyi tercih edeceğini söylüyor.

– Araştırmaya katılan öğrencilerin 3/5’i esnek bir iş programıyla uzaktan çalışma hakkı olduğunu düşünüyor.

– Araştırmaya katılan öğrencilerin %63’ü ev bilgisayarlarından; %51’i mobil cihazlardan kurumsal bilgi ve ağlara erişmek istiyor.

– Araştırmaya katılan öğrencilerin 7/10’u düzenli olarak ofiste bulunmayı gereksiz buluyor.

– Araştırmaya katılan öğrencilerin 1/4’ü evden çalıştıklarında verimliliklerinin artacağını düşünüyor.

– Araştırmaya katılan  öğrenciler ve çalışanlar, ofiste olmak gereksizdir düşüncesi yayılıyor ve yükseliyor. Bu konudaki oran 2010 da %60 iken 2011 de %69 a yükselmiş.

 

TREND: Üniversiye öğrencilerinin ve çalışanların çoğu iş tercihlerinde sosyal medya erişimini, cihaz seçim özgürlüğünü ve mobil/esnek çalışmayı paradan daha çok önem veriyor.  İşgücüne tamamen yeni beklentilere katılıyor, işyerinden kişisel sitelere erişim ve istedikleri her yerden çalışma özgürlüğü talep ediyorlar.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz