Title Image

Mezun olmadan önce bunları yapın…

Mezun olmadan önce bunları yapın…

 

 

 

 

 

 

 

Üniversiteyi bitirmek üzeresiniz ve iş arayışına başladınız bile. Aman dikkat, hemen bir özgeçmiş hazırlayıp önünüze gelen ilana başvuru yapmayın. Ciddi bir ön hazırlık yaparak bu süreci lehinize çevirin. İşte öneriler:

Gerek okulunuzdaki kariyer toplantılarından, gerek yazılı ve sözlü basında yer alan bilgilerden iş dünyasıyla ilgili bir fikir edinmişsinizdir. Hazır işin başındayken bu bilgileri derinleştirin. Bol bol okuyun, araştırın, tıpkı üniversite sınavlarına hazırlandığınız gibi bu sürece iyi hazırlanın.

           * Eğitiminizi tamamladığınız şu anda kendinizi doğrudan iş arama sürecine hazır hissedip hissetmediğinizi analiz edin. Belki eğer olanak varsa bir küçük tatil kendinizi dinlemeye iyi gelebilir.

  •  * Not defterinizi çıkarıp, iş yaşamı konusunda kimlere danışabileceğinizi düşünün. Tanıdıklarınız arasında fikir alabileceğiniz, danışabileceğiniz, konuşabileceğiniz biri ya da birileri var mı gözden geçirin. Onlarla yazılı veya sözlü iletişime geçin ve okulu bitirdiğinizi, işle ilgili deneyimlerine ihtiyacınız olduğunu söyleyin.
  •  * Eğitiminizi tamamladığınızı düşünüyorsunuz ama gerçekten öyle mi? Yaptığınız araştırmalardan ve okul çevresiyle tanıdıklardan şunu öğrenebilirsiniz: Aldığınız eğitim, hedeflediğiniz plana uyuyor mu? İleri düzey bir eğitim almanız gerekiyor mu? Okuldan fazlaca uzaklaşmadan eğitime devam kararı vermek daha kolaydır. Okulunuzdan alabileceğiniz bilgileri hiçe saymayın. İnsanları yakalayıp onlara sorular sorun. Danışmanlara, hocalara, sizinle birlikte mezun olanlara, ulaşabildiğiniz eski mezunlara…
  •  * Utanmadan, çekinmeden sorun, danışın, dinleyin. Örneğin yabancı dil konusunda eksiğiniz varsa hiç durmayın, bu konuyla ilgili eğitim olanaklarını gözden geçirin. Sonra fırsat bulamazsınız diye değil, daha hazır olmak için… Hiç kuşkusuz sizi geliştirecek her olanağı değerlendirmelisiniz. Yabancı dil konusundaki eksikliğiniz sonra size ayakbağı olur.
  •  * “Ama hiç kimseyi tanımıyorum ki!” Yakın çevrenizin eğitimi sizin gelecek planlarınızı yapmaya uygun değil mi? Olabilir. Türkiye’de pek çok genç sizin durumunuzda. O zaman dünyaya açılan en büyük kapıya, internete girin. Başarı öyküleri, ücretsiz danışabileceğiniz siteler, forumlar, danışman şirketlerin birbirinden değerli bilgiler içeren siteleri, ücretsiz yayınlanan dergiler milyonlarca bilgi okunmayı bekliyor. Şu günleri, nereye gitmek istediğinizi bulmaya çalışarak değerlendirin.
  •  * Danışman firmaların kariyer günlerinde kurdukları standlara kuru broşürler almak yerine, birileriyle tanışabilirim hedefiyle gidin. Konu açın, konulara katılın. Kendinizi ve kişiliğinizi ifade etmeye çalışın.
  •  * Danışmanlık alın. Kişilik testlerinden yararlanın. Günümüzde kişilik testleri kariyer belirleme sürecinde olduğu kadar, okuldan sonra çalışma alanı seçme  sürecinde de sağlıklı bir şekilde kullanılıyor. Örneğin iktisat okumuş biri olabilirsiniz ama ekonomi ile değil de iletişim alanıyla ilgilenmek belki kişiliğinize daha uygundur. Ekonomi okumak sizi hayat boyu ekonomist olmaya zorlamaz.
  •  * Kişisel iletişim ağınızı kimseyi tanımadan sadece randevu alarak ve tanışarak da genişletebilirsiniz. Araştırın, tanışabileceğiniz insanlara ulaşmanın yollarını arayın. Onları rahatsız etmeden, tanışmakla ilgili biraz ısrarın faydası bile olabilir. En azından eposta yoluyla… Bugün, çok iyi konumlara gelmiş pek çok üst düzey yönetici, çeşitli ortamlarda veya özel olarak gençlere ışık tutacak konuşmalar yapmaktan hoşlanıyor, hatta bunu görev olarak görüyorlar.  

 Kaynak: İşteiş Yeni Mezunun İş Rehberi 2010

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz