Title Image

İşveren Markası Stratejinizi Oluşturmadan Önce

İşveren Markası Stratejinizi Oluşturmadan Önce

işveren markası

işveren markası

İşveren Markası Stratejinizi Oluşturmadan Önce Yanıtlanması Gereken Sorular

İşveren markası ile ilgili bir önceki yazımda işveren markası stratejisinizi oluşturmanız gerekliliği üzerinde durmuştum. Ve oluşturacağınız stratejinin özelliklerine değinmiştim. Bugün ise stratejiyi oluşturmadan önce beklentilerinin de öngörülebilmesi adına hangi soruları sormamız gerekecek onların üzerinde duracağım. Araştırma yapmadan haldır huldur hadi işveren markası yapacağım demek kadar yanlış bir adım yok.  Güçlü bir işveren markasına sahip olmak için adımlarınızı önceden belirlemelisiniz.

Simon Barrow’un ve Richard Mosley ‘in yazmış olduğu The Employer Brand kitabında işveren markası stratejinizi oluşturmadan önce yanıtlanması gereken sorular aşağıdaki gibi hazırlanmıştır:

 1. Daha güçlü bir işveren markası, iş stratejisini ne şekilde desteklecektir?
 2. Liderlerin gündemini ne tür bir işveren markası stratejisi destekleyecektir?
 3. Halihazırda çalışan bağlılığını ve adanmışlığını etkileyen en önemli faktörler nelerdir?
 4. Ne tür bir kurum kültürüne sahipsiniz? Farklı coğrafi lokasyonlar ve farklı iş birimleri kurumsal kültür bakımından ne ölçüde tutarlıdır?
 5. Çalışanlara göre şirketin karakteristik veya ayırt edici özellikleri nelerdir? Bu konuda tüm çalışanların paylaştığı ortak görüşler var mıdır?
 6. Çalışanlar şirketin (açık ve ima edilen) amaç ve değerlerini iyi anlamış mıdır? Şirketin dile getirilen ideolojisiyle çalışanlarca deneyimlenen arasında ne kadar fark bulunmaktadır?
 7. Çalışanlara göre hangi davranışlar şirketi en çok yansıtmaktadır? En iyi ve en kötü haliyle, şirketinizin “karar anları” nelerdir?
 8. Çalışan nüfusunu kültürel özelliklerine veya belirgin ihtiyaçlarına göre segmentlere ayırmanın en faydalı yolu nedir?
 9. Gerek aşağıdan yukarıya gerekse yukarıdan aşağıya çalışan iletişiminde en etkili kanallar nelerdir?
 10. Şirketiniz bugün ve gelecek için en çok hangi tip çalışanlara değer vermekte ve ihtiyaç duymaktadır?
 11. Şirket dışındaki iş gücü piyasası düşünüldüğünde, bu hedef grupların temel gereksinimleri nelerdir?
 12. Hem mevcut çalışanlar hem de çalışan adaylar için uzan vadede şirketinizin en çekici özellikleri nelerdir?

Bu sorulara cevap vermeden süreçlere başlamamanızı öneririm. Kavram sadece çok gündemde diye ben de işveren markası yapıyorum demeden önce stratejik bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekmekte. Maalesef günümüzde şirketlerin birçoğu bu hataya düşüyor. Ve bir iki etkinlik yaparak işveren markası yaptığını sanıyor.

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz