Title Image

İK'nın yok olması söz konusu değil

İK'nın yok olması söz konusu değil

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Cem Tarık Yüksel’den İnsan Kaynakları’nın geleceğine dair öngörüler…

 

Hızla değişim gösteren iş dünyası, 7/24 çalışma şartları, anlık değişen finansal pozisyonlar, çok hızlı kopyalanabilen bilgi ve teknoloji, giderek kısalan ürün ve hizmet ömürleri, global bazda her noktadan rakipler, web devrimi sayesinde demokratikleşen bilgiye herkesin ulaşımı ile hızlanan ve farklılaşan innovasyon, farklı bir çalışan profilini gerektirecek. 

 

 Esnek çalışma şartları arayan, yaptığı işin nedeni ve manasını çok daha fazla sorgulayan, teknoloji kullanımı yüksek, aynı anda birden fazla işle uğraşabilen, topluma karşı sorumlukları konusunda yüksek değerlere sahip bugünün rekabetçi Y kuşağının bir ileri kademesi Gen Net veya Gen Z diyeceğimiz dijital doğumlular iş hayatına girdikçe, İK’nın işi daha da zorlaşacak. 

– Geleceğin en önemli farklılaştırıcı unsuru insan olacağı için, insan kaynaklarının yok olması söz konusu olmayacak. Bugünün rutin işlemleri anlamında özlük işleri bazlı belli prosesler İK’nın dışına çıkacak. Ancak bu yeni yetenekleri nasıl hızla geliştireceği konusunda,  yetenek gelişimi grupları önem kazanacak. 

 Doğru işe alım prosesleri giderek daha fazla uğraşılan konular olacak. 

 Hızlı değişim beklentisi içindeki çalışanlar ile işin gereklilikleri arasındaki denge, İK için bir diğer zorlayıcı unsur olacak. 

– Şirket vatandaşlığı kavramını oluşturabilmek açısından, İK, çalışanların değer sistemleri ile şirketinkileri paralel hale getirmekte daha fazla rol oynayacak. 

– Daha bağımsızlaşan çalışanlar arasında öncelik çatışmalarını ve hedef paralelliğini sağlayabilecek fonksiyon yine öncelikler konusunda objektif olan İK olacak. Bu sayede İK kendi dönüşümünü sağlayıp, yardımcı bir destek ünitesi olmaktan çıkarak gerçek bir iş ortağı haline gelecek. Tabii ki bu değişimi öngörüp, bunu şekilendirmeye çalışmak şartıyla.

 

Kaynak: www.yenibiris.com

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz