Title Image

İK’nın Dijital Yolculuğu #3 – “Dijital Seçme ve Yerleştirme”

İK’nın Dijital Yolculuğu #3 – “Dijital Seçme ve Yerleştirme”

İK; yetenekleri çekmek, kazanmak ve onları elinde tutmak için dijitalleşme ihtiyacı duyuyor.  Çünkü adaylar artık çevrimiçi… İhtiyaç duyulan yeteneğe en kısa sürede ve daha düşük maliyetlerde ulaşmak istenildiğinden seçme ve yerleştirme sürecinin de dijitale taşınması zorunlu hale geliyor.

 

Adaylar artık iş aramak için dijital kanalları tercih ediyorlar ve bu nedenle de başvuru yapacakları şirketlerin dijitalde varlıkları göstermeleri onların daha çekici olmasına da imkan tanıyor.  

 

 

 

Dijital Seçme ve Yerleştirme Araçları

 

 -Vazgeçilmezimiz Sosyal Medya

Adaylar artık sosyal medyayı kullanarak iş buluyor ve işverenler de adaylara sosyal medya üzerinden ulaşıyor. Linkedin, Facebook, Twitter vb. günümüzde adaylarla işverenleri buluşturan mecralar olarak yerini alırken, eski yöntemlerin daha geri planda kaldığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte görüşme esnasında fark edemediğimiz detaylara ya da ulaşamadığımız bilgilere de sosyal medya araçları sayesinde ulaşılıyor. Ayrıca dijital ortamda şirketlerin verdiği iş ilanları çok daha fazla adaya da ulaşabilmekte aynı zamanda şirketler de çok daha hızlı aradıkları yeteneklere ulaşabiliyor.

 

 -Anlık Mobil Çözümler

Akıllı telefonların elimizden düşmediği bu dönemde insan kaynakları da mobilleşmeden faydalanıyor. İş ilanlarının yer almasının ötesinde artık mobil uygulamalar sayesinde adaylar, görüşmeye davet edilmesinden olumlu/olumsuz geri dönüş yapılmasına kadar tüm süreçte geliştirilen mobil uygulama sayesinde şirketle karşılıklı etkileşime girebiliyor.

 

 

 

-Oyunu Kazanan İşi Alır

Oyunlaştırma seçme ve yerleştirme sürecinin de bir parçası haline geldi. Yetkinlik bazlı mülakatları oyunlaştırma sürecine dahil edip adaydan soru cevap olarak almak yerine sürecin içselleştirilip, adayın davranışlarından, seçimlerinden yetkinliğinin analiz edilmesi mümkün. Bununla birlikte oyunlaştırma işe alım sürecini eğlenceli, hızlı, objektif ve çekici hale getiriyor.

 

 

-Zamandan ve Mekandan Bağımsız Mülakatlar

İK sorumluları ile adaylar online mülakatlar sayesinde bir araya gelerek zamandan ve mekandan bağımsız olarak görüşmelerini gerçekleştirebiliyor. İK departmanları, az zamanda daha çok adayla da görüşmüş oluyor. Dilerse İK, adaylarla direkt videolu mülakatlar yapabiliyor dilerse de öncesinde adaya sormak istediği soruları online platformdan iletip  yazılı ya da video ile cevapları alıp, dijital ortamda değerlendirip, uygun olanlarla video ya da yüz yüze görüşme sağlayabiliyor.

 

 

-Online Ölçme ve Değerlendirme

Mobil uygulamalar ve sanal değerlendirme m [dropcap] [/dropcap] [dropcap] [/dropcap] erkezleri ile adayların bulundukları lokasyondan bağımsız olarak online platformlar içerisinde başvuru yaptıkları işe ne denli uygun olup olmadığı ölçümlenebiliyor. İK departmanına zaman, maliyet ve verimlilik avantajını beraberinde getiriyor.

 

Neden Dijital Seçme ve Yerleştirmeye Yatırım Yapılmalı?

    • Zaman ve maliyet avantajı sağlaması
    • Seçme ve yerleştirme sürecinin verimliliğini ve kalitesini arttırması
    • Dijital aday havuzu oluşturmaya imkan tanıması ve adaylara ait tüm dataya istenilen zamanda ulaşıp gerekli analizler yapılmasını sağlaması
    • Aday memnuniyetinin ölçülmesi
    • Aday ile sürdürülebilir iletişim kurulması
    • Marka bilinirliğinin artması
    • İşveren markasının güçlenmesi
    • İyi bir aday deneyimi yaşatması
    • İK teknolojilerinde öncü şirket olarak kendini konumlandırması
    •  

   Not: Ogoo’nun blog sayfası için yazmış olduğum yazıyı sizlerle de paylaşmak isterim. 2016 Ekim ayı itibariyle yazmış olduğum yazılar blog sayfalarında yayımlanmaktadır. Yazılarım Dijital İK kategorisinde yer almakta olup, hepsine oradan da ulaşabilirsiniz.  Ogoo Blog sayfası için: http://blog.ogoodigital.com/

    •  

   Keyifli okumalar…

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz