Title Image

Değişen İş Gücü

Değişen İş Gücü

Değişen İş Gücü

Değişimle beraber iş gücünün profili, iş yapış şekilleri, teknoloji kullanımı, görevler, çalışma saatleri, ofis ortamları, yönetici profilleri, kurum kültürü ve birçok şey değişiyor. Günümüzde esneklik, verimlilik, inovatif olmak, rekabet önem kazanıyor.

 

Geçmiş ve gelecekteki (ya da günümüzdeki) iş gücünü karşılaştırırsak;

Geçmişteki İş Gücü

  • Yönetim ve yönetimin birimleri, kendilerini kızdıran ve yetersizliğe sebep olan, ihtiyaçlarına adapte olmayan teknolojilere ve yazılımlara pek güven duymadıkları gibi zorunlu teknolojik değişiklikleri de kontrol altında tutarlar.
  • Ofis binaları geçmiş yüzyılın gereksinimlerinin bir ürünüydü. Bir organizasyonda yeteri kadar verimli olabilmek için tüm çalışanlar ve birimler aynı yerde bulunmak zorundaydı ve aynı saatlerde çalışmak zorundaydı böylece kaynaklar ve bilgi aralarında daha çabuk dolaşacaktı.
  • Eskiden yönetici öncelikle büyük bilgisayar sistemlerinin çalışır halde olduğuyla ve çalışanın bunu denetlemesiyle ilgilenirdi.

Gelecekteki (Günümüzdeki) İş Gücü

  • Çalışanları iş gücü yeniliklerine yönlendirmek onların özel işlerini yapabilmeleri için en iyi araçları bulmada pazar arayışına girmeleri demektir. Tercih ettikleri araçları kullanmalarına izin vermek onları daha mutlu ve verimli yapacaktır.
  • Artık teknoloji hayatımıza geçen bir birleştirici imkân sağlıyor. Bir çalışan telefon sinyalinin olduğu ya da kablosuz internet erişim alanının olduğu herhangi bir yerde verimli olabilir.
  • Bilgisayar sistemlerini görüntülemek ve çalışanları gözlemlemek hala işin bir parçasıdır ama şimdi dışarıdan gelen teknolojileri ve uzaktan çalışanları denetlemeliler.

Değişen İş Gücü

 

Bu yazım 9 Haziran 2012’te infopik.com’da yayımlanmıştır.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz