Title Image

Adayların İletişimi

Adayların İletişimi

 

 

 

 

 

 

 

                Mesleğin çok başında da olsam adaylarla ilgili gözlemlerimi ara sıra blogumda paylaşmak istiyorum. Dün yaşamış olduğum ve meslek hayatım boyunca belki defalarce kez yaşayabileceğim bir olaydan bahsedeceğim.

           Danışmanlık firmasında şu an çalıştığım için mülakat sürecinde başarı olan adayları danışmanlığını yaptığımız firmalara yönlendiriyoruz. Onların da yaptığı mülakat sonucunda aday olumlu olursa işe başlama sürecine gerçekleşiyor. Dün olumlu bulduğumuz bir adayı firmaya yönlendirme sürecinde büyük sorunlar yaşadım. Firma tarafından adayın görüşmeye gelmediği bildirildiği için adayı aradım. Aday kendisine bildirdiğim görüşme saatini karıştırdığı gibi benimle telefonda kavgaya tutuştu. Kendisine verdiğim saatin sabah olmadığı öğleden sonra olduğu konusunda ısrarlı davranışı kendisine çözüm yolları üretmemi engelledi. Telefonda  beni kesinlikle dinlemeden, tehdit eder şekilde konuşmasını sürdürdü. Çözümü kolay olan bir sorunun 10 dakika boyunca çözüme ulaşmadan konuşulması benim de sinirlerimi yıprattı. Adayın beni yalancılıkla suçlaması, kendi sorunu olmadığını bunu halletmezsem neler olabileceği konusunda görüşleri belirli bir dakikandan sonra beni de çığrımdan çıkardı. Adayın özür dilemesi ile konu kapanmış olsa bile konu ne olursa olsun meslek hayatında ya da günlük hayatımızda iletişim bu şekilde sürdürülmemeli.

          Açıkçası insanların birbirlerine karşı her zaman saygılı davranması gerektiğini düşünmekteyim, bu meslek hayatı ile sınırlı kalmamalı da. Sadece iyi bir CV’niz olması yetmiyor, karakteriniz de sizin CV’nizin bir parçası….

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
 • Berkay Karabulut

  7 Haziran 2011 at 19:04 Cevapla

  Bu adayı yine de o firmaya yönlendirmekle belki de hata yapmışsınızdır.
  Olamaz mı 🙂

  • Aydan Çağ

   7 Haziran 2011 at 20:35 Cevapla

   Aday direkt firma ile iletişime geçmiş ben durumu aktarmadan daha. Sonrasında ise olumlu olarak değerlendirilmedi zaten..

Bir Yorum Yaz