Title Image

4. İnsan Kaynakları Yönetiminde İş İlişkilerinin Sonlanması ve Fesih Zirvesi

4. İnsan Kaynakları Yönetiminde İş İlişkilerinin Sonlanması ve Fesih Zirvesi

fesih

21 Mart-22 Mart tarihlerinde Boğaziçi Eğitim tarafından düzenlenen 4.  İnsan Kaynakları Yönetiminde İş İlişkilerinin Sonlanması ve Fesih Zirvesi’ne ben de katılıyorum. Öncelikle Boğaziçi Eğitim’e bu nazik davetleri için teşekkür ederim. İnsan Kaynakları tarafında en uzak olduğum bölüm bordro ve özlük işleri olmasına rağmen ilgim oldukça fazla. İş Kanunu’na hakim olmaya çalışıyorum, bordro hazırlamayı öğrendim. Yasal sürece ilişkin elimden geldiğince de kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bu zirve benim kendimi geliştirmeyi hedeflediğim alanlar için oldukça etkili olacağını düşünüyorum.

Zirve programının amacı, işletmelerdeki işe alım ve iş ilişkisini sonlandırma konularında yöneticilik yapan katılımcılara, insan kaynakları ve personel birimlerine, muhasebe birimlerinde personel konuları ile ilgilenen uzman ve sorumlulara, özellikle 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında işten çıkış süreçlerini, hem yasal kurallara, hem çağdaş ve etik insan kaynakları yönetimi prensiplerine, hem de psikolojik kriterlere uygun olarak nasıl yönetebileceklerine dair bilgi ve uygulama deneyimlerini aktarmak ve bu alanda ileri düzeyde donanıma sahip olmalarını sağlamaktır. 

Zirvenin workshop olarak gerçekleşecek ilk kısmında, yargı kararları doğrultusunda uygulamaya dönük açıklamaların yapılması ve yargı kararlarının işverene yüklediği sorumluluklar hakkında gereken bilgiler yargıya aksetmiş örnekler üzerinden aktarılacaktır. Zirvenin ikinci kısmı ise, iş sözleşmelerinin sona erme şekil ve uygulamaları, işten çıkışın yasal boyutu, belirsiz süreli iş sözleşmelerinin sona erişi, geçerli nedenlerle fesih, bildirimsiz fesih, işçinin haklı nedenlerle sözleşmeyi sona erdirmesi, sürecin etik olarak yönetimi, işten çıkışların maliyetlendirilmesi, işten çıkış süreçleri yönetimi, Sosyal Güvenlik Hukuku’na ilişkin sorunlar ve çözümler, sektörel örnekler, hem işçi hem de işveren açısından sürecin psikolojik boyutları ile ele alınacaktır.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz…

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz