Title Image

Yurtdışındaki Yaratıcı İş İlanları 1

Yurtdışındaki Yaratıcı İş İlanları 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında yayımlanan ilanları çevirip sizlerle paylaşmak istedim. Çevirilerde ufak tefek hatalar yapmış olabilirim diye yazı sonuna kaynağı da iliştirdim. Aşağıda yer verdiğim kaynakçadan ilanların orijinalini bulabilirsiniz.

 

 

1-Bira bardakları:  Sorun, Binnen Restaurant’ındaki bulaşıkçı boşluğunu dolduracak yeni bir fikir bulabilmekti. Bira ve şarap bardaklarında kırmızı ruj lekeleri vardı ve mesaj: “ Binnen Restaurant yeni bir bulaşıkçı arıyor.” Müşterilerden iyi tepkiler alabilecek ve deneyimli adaylar olmalıydı. Bir hafta içinde yeni bulaşıkçı işe alındı.

 

2-Peçeteler: “ Alman reklamcılığında yetenekli genç metin yazarı eksikliği var. BBDO bu konuyu ele aldı ve edebiyat öğrencilerini genç birer metin yazarı olarak çalıştırmaya başladı. Amaç heyecanlı yeni yeteneklerden iş başvuruları almaktı. Edebiyat öğrencilerine ulaşabilmek için, mesajı bir peçete üzerine karalamaya karar vermişler… Öğrenciler kampüs kafeteryalarında öğle yemeklerini yedikleri sırada bu peçeteleri aldılar.

 

3- Bavullar: Deneyimli güvenlik personeli bulmanın zorluğunu yaşayan Shield Güvenlik eşsiz bir alet buldu: İş Kalkanı. Sipariş üzerine yapılan bu evrak çantası çelik harflerle yazılmış bir güçlendirme mesajı içerir. Bir güvenlik tarayıcısından geçtiğinde, çalışan güvenlik görevlileri iş teklifini açıkça okuyabilirler. İş kalkanı aynı zamanda güvenlikli iş baskısından gelen ilgiden payına düşeni aldı.

 

 

4- Kalemler: Swiss üniversitelerinde reklamcılık imkanları çok sınırlıdır. Bu yüzden alışılmışın dışında bir iletişim şekli araştırılmış ve aynı anda mümkün olduğu kadar çok sayıda kişiye ulaşılmış. Çözümü, çok uzun silgisi olan bir kalem üretmede bulmuşlar. Kalemin üzerine kazınmış mesaj: “ herhangi bir çözümden tatmin olmayan öğrenciler aranıyor. www.mckinsey.ch.

 

 

5- Tuvalet kağıdı: “Ajans, sadece iyi görünüşe sahip değil, aynı zamanda farklı düşünce yapılarına sahip yaratıcı gençler arıyordu. Genç yeteneklere ulaşabilmek için en iyi yolun onların yaratıcılıklarını geliştirmek olduğunu düşünmüş. Ve tuvalet kağıdını okulun WC’sinde kullanmışlar.

 

Kaynak: 

50 Most Creative Recruitment Ads in the World

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz