Title Image

Yürekten Adanma Hayatın Ödülüdür

Yürekten Adanma Hayatın Ödülüdür

Kariyer.net’in Kariyer Dergisi’nin nisan ayında Prof Dr. Acar Baltaş’ın konuk yazar olarak yer aldığı yazısını herkesin okuması için yazının belirli bölümlerine blogumda yer vermeye karar verdim.

 

 

 

 

Yüksek performansın ve başarının temelinde zamanın değil, enerjinin kullanış biçimi yatıyor. Gerek iş hayatında elde ettiğimiz başarı gerekse özel hayatımızın kalitesi harcadığımız zamana değil, enerjimizi nasıl kullandığımıza bağlıdır. Enerjiyi doğru miktar, nitelik ve yoğunlukta esas amaçlarımıza odaklayamadığımız taktirde elde edeceğimiz sonuç, potansiyelimizi temsil etmeyecektir.

 

Enerji odakları

  • Yürekten adanır
  • Bağlanır
  • Kısmen bağlanır
  • Kopar

 

Buna bağlı olarak, yaptıkları işe kendilerini adayan çalışanların 3 özelliği vardır:

  • Çalıştıkları kurumun misyonuna ve değerlerine bağlıdırlar
  • O kurumda çalışmaktan gurur duyarlar
  • Daha fazla çaba göstermek için kendiliğinden istek duyarlar.

 

İnsan, yaptığı iş ile varlık amacı arasında bir ilişki kurabiliyorsa, anlamlı bir hayat yaşıyor demektir.

 

Enerji kadranı

Sahip olduğumuz bedensel, zihinsel, duygusal ve manevi enerji kaynaklarımızın hayattaki varlık nedenimize ve uzun dönemli amaçlarımıza dönük kullanılması bizi kendimizden, iş ve özel hayatımızdan memnun hale getirir.

 

Varlık amacını gerçekleştirmek

Çalışanların, kapasitelerinin ancak %50’sini iş ortamına yansıttıklarını görüyoruz.

Potansiyelimizi hayata yansıtmak, özel hayatımızda mutlu, iş hayatında başarılı olmak, kısacası daha kaliteli bir hayat yaşayabilmek için sorulması gereken birinci soru şudur:

“En derinde yer alan değerlerimle uyumlu bir hayat yaşayabilmem için enerjimi nasıl kullanmalıyım?”

 

Gerçeği kabullenmenin önemi

Bunun için, “Enerjimi şimdi nasıl kullanıyorum?” sorusuna cevap aranmalıdır. Enerjisinin gündelik hayatta boşa gittiğini gören kişi, çok kere “kurban rolü” oynamayı tercih eder. “Ben aslında öyle olsun istemiyorum, ama koşullar beni buna zorluyor,”” ifadesi, kişinin içini rahatlatır. Oysa yapılan seçimler; enerjiyi yönetir ve hayat kalitesini belirler.

 

 

Harekete geç 

Kişinin “kim olduğu”yla, “kim olmak istediği” arasındaki farkı kapatmalıdır. Böylece kişinin “kim olmak istediği”, kullanacağı enerji miktarını, gücünü, odağını ve kalitesini belirler. 

 

Seçilmiş bir hayat yaşamak

Seçilmiş bir hayat yaşamaya layık olduğunuzu düşüyorsanız kendinizi işinize adayın, hayatınızdaki önemli kişiye yürekten bağlanın ve hayata karşı olumlu ve yapıcı bir tutum içinde olun. Bunun sonucu, vereceğiniz seçilmiş tepkiler, seçilmiş karşılıklar almanızı sağlayacak ve siz kendi seçtiğiniz hayatı yaşamış olacaksınız.

 

Prof. Dr. Acar BALTAŞ

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz