Title Image

Yemek Sepeti’nin Yazı Kaldırtma Baskısı

Yemek Sepeti’nin Yazı Kaldırtma Baskısı

1 yıldan beri blog yazarıyım ve yaşamış olduğum kötü bir olaydan sizlere bahsetmek istiyorum. Daha doğrusu bu olayı Sevgili İpek Aral Kişioğlu blogunda kaleme aldı ve bende o yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum. Geçen hafta Yemek Sepetinden br mail aldım ve blogumda yer alan bir yazıdan rahatsız olmuşlar ve çıkarmamı istediler. Üzerine düşünüldüğünde rahatsızlık duyulacak bir şey olmamasına rağmen içeriği kaldırdım. Fakat konu beni rahatsız ettiğinden İpek Hanım’a danıştım ve kendisi bu konunun üzerinde durdu.  Bende  buradan yaklaşımı ve desteği için kendisine birkez daha teşekkür ederim. Bana yapılan bu tutum umarım hiçbir blog yazarının başına gelmez ve diğer şirketler de ders çıkarır.  Buyrun İpek Hanım’ın kaleme aldığı yazı:

 

 

Çağın İK, sevgili genç İK’cı Aydan Çağ’ın İK blogu. Güncel İK bilgi ve haberlerini bütün coşkusu ile paylaşıyor Aydan. Takip etmeyi seviyorum. Ellerine, aklına sağlık. :)

Geçen gün Aydan’dan bir mesaj aldım. Mesajında başına gelen sevimsiz ve ürkütücü bir olayı anlatıyordu. Ondan izin alarak mesajını paylaşıyorum:

“İpek Hanım Merhaba,

Sadece size sorabileceğim için sizi yine rahatsız ediyorum. :) Blogda Capital Dergisi’nin hediye olarak okuyucularına vermiş olduğu Kariyer Kavşağı adlı kitapta yer alan firmaların sosyal ve yan hakları ile ilgili bölümü 3 başlık altında paylaşmıştım. Bugün Yemek Sepeti’nden şu şekilde bir mesaj aldım.

Merhaba Aydan Hanım, sizden http://www.aydancag.com/sirketlerin-sosyal-ve-yan-haklari-3-2/ yazınızdaki Yemeksepeti.com bölümünü çıkartmanızı rica ediyoruz. Bu ricamızın sebebi; metnin direkt bir başka yerden alıntı olması ve blogunuzda kırpılmış-eksik haliyle yer almasıdır. Anlayışınız için teşekkür ederiz, iyi günler.

Açıkcası kaynak ve atıf göstermeden hiçbir şey yayınlamayan ben yazıyı olduğu gibi de eklemiştim. Kırpma sözkonusu bile değildi. Yazıyı çıkardım anlamadığım şey kitap içerisinde sunulan şeyin internette olması neden rahatsız ediyor. Bu konuları paylaşmak etik midir bunu öğrenmek istedim.

Sevgilerle

Aydan”

Etik olmayan birşey yaptığı korkusu, kaygısı ile Aydan yazının Yemek Sepeti ile ilgili bölümünü kaldırmış. Evet, Yemek Sepeti’nin Aydan’a uyguladığı baskı ilk etapta hedefine ulaşmış. Ama Yemek Sepeti İK ekibinin düşünemediği bir önemli girdi var: Netdaşların bu olaya tutumunun ne olacağı yani internet vatandaşlarının tepkisi. Lütfen linkteki yazışmaları okuyun.

Aydan Çağ’ın yazısı tümüyle uygundur. Kaynak belirtilmiştir. “Sosyal ve yan haklara” dair de hiçbir kırpma yapılmamıştır. Çarpıtılma yoktur. Dergide ne yazıyorsa o aktarılmıştır.

Aydan bana “Etik olamayan birşey mi yaptım?” diye sorduğumda cevabım “Hayır, sen değil, Yemek Sepeti sana karşı etik olmayan birşey yaptı”oldu.

Yemek Sepeti bir blogcunun yazı yazma özgürlüğünü, kendi işine gelmediği için, büyüklüğünü ortaya koyarak, hiçbir hukuki dayanağı olmadan engellemeye kalkmıştır. İnternet üzerinden kurumsal zorbalık uygulamıştır.

Bu önemli bir olay çünkü eğer blogcular kurumların işine gelmediği durumlarda böyle zorbalıkları ile uğraşmak ve savaşmak zorunda kalacaksa işveren markaları çok fazla zarar görecek. Aynen şu an Yemek Sepeti’nin yaşadığı gibi.

NOT: Yemek Sepeti İK ekibinin en kısa sürede “Sosyal Medya Kullanımı”, “Sosyal Medyada İtibar Yönetimi” ve “İşveren Markası” eğitimlerini almalarını şiddetle tavsiye ederim.

 

Kaynak: Kaynağım İnsan (İpek Aral Kişioğlu)

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
4 Yorum
 • Elif Duru Gönen

  16 Ekim 2011 at 18:02 Cevapla

  Şeffalık ancak bu şekilde kaliteyi de beraberinde getirir. Alışılması zaman alacak ama alışmaktan başka çare yok:) Elinize sağlık.

  • Aydan Çağ

   16 Ekim 2011 at 20:18 Cevapla

   Açıkcası beni şaşırtan İK’cıların tutum ve davranışları idi.. Bazen sosyal medyayı da çok hafife alıyorlar herkese umarım ders olur.

 • Evren

  16 Ekim 2011 at 23:01 Cevapla

  Yemeksepeti gibi bir şirket internet sayesinde yükselmesi diğer taraftan blog yazılarıyla uğraşması çok büyük tezatlık.

  • Aydan Çağ

   17 Ekim 2011 at 00:01 Cevapla

   Bu tezatlığı bir tek kendileri göremiyorlar sanırım ve hala bir adım atmamış olmaları da işin bir diğer ilginç tarafı.

Bir Yorum Yaz