Title Image

Yazılarımız Çalınmasın!!!

Yazılarımız Çalınmasın!!!

www

Dün gece işveren markası ile yeni neler yazılmış diye okumak isterken Hugent Danışmanlık Firması‘nın blogunda yer alan yazı benim yazımdan kopyalandığını birkaç kelime değiştirerek birebir aynısını c/p yaptıkları üstüne de yazar olarak da kendilerini göstermiş olmalarının şaşkınlığı ile tek tek kontrol etmeye başladım.

Üç yazımı da kendi yazmış gibi paylaşmışlardı. İnsan Kaynakları Danışmanlık firmasının bunu yapıyor olması daha da içler acısı idi. 

Yazar kısmında Hugent yazan c/p yazılarım şunlardı:

http://aydancag.com/2013/12/03/isveren-markasi-stratejinizi-olusturdunuz-mu/

http://aydancag.com/2014/03/23/burcum-y-jenerasyonu-yukselenim-c-jenerasyonu/

http://aydancag.com/2014/04/23/meslektaslarima-soruyorum-ise-alimda-aday-odakli-misiniz/

Şunlardı diyorum çünkü yazılarımı kendi bloglarından kaldırdıkları gibi twitter üzerinden hem beni hem de bu konuda bana destek olan bloggerları engellediler. Ayrıca Facebook üzerinden sayfalarında paylaşmış olduğumu yazıyı da kaldırmışlar. Bu arada bir özür bile alamadığımı söylemek isterim. Beni engellemeden önce twitter üzerinden mesaj attılar ve gerekli düzenlemeyi yapacaklarını aktardılar.  Bense düzenleme filan istemediği ve direkt yazımı silmelerini aktardım, üstüne 3. yazınızı bulamıyoruz diye bir dönüş geldi hangisi olduğumu soruyorlar. C/P yapan arkadaşınız bulsun bir zahmet dedim. 

Ekran Alıntısı

Eminim sadece benim yazımı yürütmediler, öncelikle içerik üreten herkes kontrol etmeli. Madem üretemiyorsun neden blog açıyorsun. Hadi açtım insan gibi izin istersin ve paylaşım yaparsın. İzni de geçtim yazıma link verir, yazara da benim adımı koyarsın yine anlarım. Ama yazımda 2 3 kelime değiştirerek paylaşım yaparsan kusura bakma hırsız ve art niyetli olduğunu düşünürüm.

Emeğe saygı olmayan Hugent firması ile hayatım boyunca çalışmayacağımı buradan bildiriyorum. Değer yargılarımla ters düşen, çalan çırpan üstüne suçluymuşuz gibi bizleri engelleyen zihniyetle işim olmaz. Sosyal medyada çok güzel bir reklamınız oldu kalıcı bir reklam hatta.  Hadi bu yazıyı da silin, hadi burada da beni engelleyin…

Onca emek sarfediyoruz o içerikleri yazmak için ve geliyor birisi izin almıyor almadığı gibi de kendi yazmış gibi yayımlıyor. Ben buna izin veremem ve susamam… Ne denli sinir bozucu bir durum, yanlış kişiye denk geldiler, benden çok çekecek bu firma! 

Neyse şu hayatta her şey öğreti diye bakıyorum. Hugent sayesinde çok güzel bir siteler keşfettim. www.copyscape.com sitesine girin ve yazılarınızın linklerini çıkan kutucuğa yazarak kontrolü sağlayabilirsiniz. Bir diğer önerim ise  www.duplichecker.com  olacak burada da metinlerini yazıp kontrolü sağlayabilirsiniz.

Son olarak üretemiyorsanız yazmayın, illa her mecrada olmak zorunda değilsiniz. Hem emek hırsızlığı yapıyorsunuz hem de kriz bile yönetemiyor, elinize yüzünüze bulaştırıyorsunuz! Yazık size….

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
13 Yorum
 • Ali Cevat ÜNSAL

  24 Ocak 2015 at 21:47 Cevapla

  Bu saygısız ve terbiyesiz tutum, her alanda olması bir yana, özellikle ik bloggerlarının başına gelmesi tamamen talihsizlik. Bu emek hırsızlığını sonuna kadar götürüp hakkımızı arayacağız. Bir çok kişiden yazılar çalınmış ve yazıları çalınan kişiler twitter da engellenmiştir.

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:47 Cevapla

   Açıkçası hala benden özür dilenmedi ve ben tüm yazılarımın peşine düştüm. 4,5 yıldır üreten emek harcayan biri olarak yazılarımın bu şekilde etik değerlerin dışında yayımlanması konusuna göz yumamayacağım.

 • Gökhan

  24 Ocak 2015 at 21:55 Cevapla

  Telif hakkı için dava açabilirz

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:48 Cevapla

   Bundan sonrası için ciddi yaptırımlar düşünüyorum.

 • Aysun Öz

  24 Ocak 2015 at 22:02 Cevapla

  Sevgili Aydan , senden sonra bir çok arkadaş gibi kontrol ettik, verdiğin sitelerden otokontrol sağlayabiliyor olmamız ve bizlerle paylaşman çok güzel olmuş

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:49 Cevapla

   Sizlere de katma değer sağlayabildiysem ne mutlu bana 🙂

 • Yağmur Ece Yüksel

  26 Ocak 2015 at 09:51 Cevapla

  İnanın hiç şaşırmadım hayatımda gördüğüm en amatör şirketlerden biridir. Paylaşımınız için teşekkürler. Sevgiler

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:50 Cevapla

   Dikkate aldığınız ve yorum yaptığınız için ben teşekkür ederim. Sevgiler

 • Kutlu Yavaş

  29 Ocak 2015 at 09:19 Cevapla

  Üzüldüm. BU mentaliteye sahip kişileri çalıştıran veya doğrudan kurumsal olarak bu mentaliteye sahip, sorumluluk hissetmeyen şirketlerin olması rahatsız edici.

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:51 Cevapla

   Bir de bunların İK Firması olması ne kadar acı… İnsana, emeğe değer vermeyen bir şirketmiş maalesef….

 • Nilüfer Koçyiğit

  2 Şubat 2015 at 14:14 Cevapla

  Merhaba Aydan,

  Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Ama aynı zamanda da ‘yazılarımız Çalınmasın!’ başlıklı yazın için seni kutlamak istiyorum.Bu yazında belirttiğin otokontrol sistemi içinde ayrıca teşekkür ediyorum.

  • Aydan Çağ

   2 Şubat 2015 at 22:52 Cevapla

   Nilüfer Merhaba,
   Çok teşekkür ederim. Umarım hiçbirimizin başına bir daha gelmez. Yazılarımıza, emeklerimize sahip çıkalım.

 • Serdar Kaya

  9 Şubat 2015 at 14:20 Cevapla

  Aydan hn merhabalar,

  Ben size daha vahim bir şey anlatayım.

  uzun yıllar emek verip oluşturduğum eğitimleri aynı başlık ve aynı içerikle kopyalayıp daha ucuza piyasada verenler var.

  Yeni bir eğitim oluşturmaya yada yeni bir fikir oluşturmaya çekinir oldum. Emek hırsızlığı gerçekten çok büyük bir tehlike ülkemizde.

Bir Yorum Yaz