Title Image

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 3

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 3

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 1 ile ilgili yazıma http://www.aydancag.com/sirketlerin-sosyal-ve-yan-haklari-1/, Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 2 ile ilgili yazıma ise http://www.aydancag.com/sirketlerin-sosyal-ve-yan-haklari-2/ ulaşabilirsiniz. Bugün bu konuyla ilgili son yazıyı paylaşıyor olacağım ve yazı dizini noktalıyorum.

 

Petkim: Çalışanlara; Petkim’in lojmanlar bölgesinde futbol stadyumu, kapalı spor salonu, açık futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortu, sinema ve tiyatro salonu, yaz aylarında denize girebilecekleri Çayağzı Dinlenme Tesisleri gibi sosyal olanaklar sunuluyor. Ayrıca konaklama (lojman-misafirhane), özel sigorta, yemek, evlenme yardımı, doğum yardımı, servis, zaruri ihtiyaç karşılığı borçlanma, kıdeme teşvik primi, yılda 4 maaş tutarında ikramiye gibi olanaklar da sağlanıyor.

Peugeot Türkiye: Yemek, servis (kullanılmadığı durumda yol parası ve otopark), özel sağlık sigortası (personel+eş+çocuk), ferdi kaza sigortası, pozisyonun gereğine göre şirket aracı, şirket cep telefonu ve hat.

Pfizer Türkiye: “Pfizer JobPosting (PJP)” – Pfizer Uluslararası İş Olanakları adı altında, Pfizer çalışanlarının gerek kendi ülkelerindeki gerek uluslararası Pfizer’lerdeki boş kadroları görebilme ve global tek bir sistem üzerinden başvuru yapabilme olanağı sağlayan bir sistem bulunuyor. “Şirket Katkılı Bireysel Emeklilik Planı”nı uygulaması ile şirket çalışanların bireysel emeklilik planlarına katkıda bulunuyor. Tüm çalışanlar Özel Sağlık Sigortası ve Hayat Sigortası sahibi. Sosyal Kulüpler, esnek çalışma saatleri programı, yüksek lisans maddi desteği ayrıca “Mutfak” adlı proje ile her çalışana yan haklar portföyünü kendi oluşturma imkanı veriliyor.

Philip Morris Sabancı: Philip Morris’te rekabetçi bir ücretlendirme politikası mevcut. Yönetsel pozisyonlar için prim uygulaması da bulunuyor. Bireysel emeklilik sistemi, hayat sigortaları ve aile kapsamlı özel sağlık sigortaları da rekabetçi ücretlendirme ve sosyal haklar politikasını destekliyor. Başarılı çalışanlar için işe yaptıkları katkının derecesine göre farklı ödül programları uygulanıyor. Çalışanlar dilerlerse global pozisyonlara da başvurabiliyor. Şirkette aktif toplam 20 sosyal aktivite kulübü bulunuyor. Çalışanlar fabrikada ve genel müdürlük binasında yer alan spor salonlarında spor yapma imkanına sahipler. Ayrıca haftanın 3 günü ofiste bayan kuaför hizmeti de sağlanıyor. İlave olarak, şirket piknikleri, yılsonu baloları vb. etkinlikler düzenleniyor.

Setur: Ücretler 16 brüt maaş olarak ödenmektedir. Ücretlendirme paketi; maaş, ikramiye ve sosyal yardım paketinden oluşuyor. Satış kadroları için ilave olarak satış primi uygulaması var. Çalışanlarına her ay; yakacak ve çocuk yardımı veriliyor. Ayrıca; evlilik, doğum, ölüm yardımları, bayram parası, senede bir kez olmak üzere personelin ilköğretim, lise ya da üniversitede okuyan çocuklarına tahsil yardımı yapılıyor. Koç Ailem programı tüm çalışanların, Koç Topluluğu şirketlerinin ürün ve hizmetlerinden özel avantajlarla yararlanmasını sağlıyor. Setur’da kadrolu personel, işe girdikleri aydan itibaren Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı’na üye oluyor. Çalışanlar Koç Vakfı Grup Özel Sağlık Sigortası hizmetinden yararlanabiliyor. Sosyal sorumluluk projelerine yön veren şirketin gönüllü çalışanlarından oluşan bir grubu bulunuyor. Bunun yanında, meslek lisesi öğrencileri için staj desteği, istihdam desteği ve mesleki teknik eğitim desteği veriliyor.

Silk&Cashmire: Servis ve yemek, maaşa ek olarak belirli departmanlarında prim sistemi uygulaması, 5 yılını doldurmuş personele özel sağlık sigortası uygulaması bulunuyor.  Şirket çalışanlarının ve ailelerine yönelik olarak özel günler ödül sistemi uygulanıyor. Çeşitli sosyal aktiviteler düzenleniyor. Kariyer gelişimini sağlamak amacıyla yurtiçi ve yurtdışı eğitim ve gelişim programları düzenleniyor.

Şekerbank: 12 maaş ve performansa bağlı prim uygulaması, yabancı dil tazminatı imkanı, sigorta, çalışanlara ve ailelerine sağlık hizmeti, göç tazminatı, sosyal yardım hizmeti, seyahat harcamaları, evlenme yardımı, doğum yardımı, giyim yardımı ve doğal afet yardımı.

TAV Havalimanları Holding: Tüm çalışanlara toplam ücretlendirme ve ödüllendirme paketi; rekabetçi maaş, özel sağlık sigortası, imdirimli bireysel emeklilik planı, yemek harcamaları, servis (ulaşım), ramazan kampanyası, evlilik yardımı, doğum yardımı, üniforma yardımı, vefat ödemesi, anlaşmalı kurumlardan ödemeler, TAV Atölye (hobi kulüpleri), TAV Cup (spor kulüpleri), global kariyer olanakları, kişisel gelişim olanakları, sürekli öğrenme ortamı, iş güvenliği vb. olanakları sunuluyor. Yönetici pozisyonları için ise ayrıca şirket aracı, araç yakıt desteği, blackberry, iletişim harcamaları gibi ek haklar mevcut.

Tofaş: Her yıl ocak ayında tüm şirket genelinde başarı primi uygulaması uygulanıyor. Bunun yanı sıra özel sağlık sigortası, Koç Emeklilik Vakfı, şirket aracı, cep telefonu gibi yan haklar bulunuyor. Çalışanların gönüllü katılımlarıyla oluşturdukları pek çok farklı alanda sosyal, sportif, sanatsal ve kültürel etkinlikler yapan kulüpler, gezi kulüpleri, tiyatro, resim ve gitar kursu gibi faaliyetler, içerisinde farklı spor aktivitelerine imkan sağlayan sosyal tesis ve lokal, alışveriş ihtiyacını karşılayan süpermarket; dinlenme ve sosyalleşme alanı olarak kafe ve kapsamlı bir sağlık merkezi mevcut.

Toyota Türkiye: Prim, özel sağlık sigortası, şirket katkılı bireysel emeklilik uygulaması, ferdi kaza sigortası, yemek ve servis imkanları, sosyal tesisten yararlanma imkanı, açık ve kapalı spor tesislerinden yararlanma imkanı, revir ve kütüphaneden yararlanma imkanı, Toyota marka araçlar için araç alım desteği.

Turkcell: Alışveriş çeklerinden, tatil paketine; bireysel emeklilik ara ödemesinden sağlıklı yaşam paketine kadar pek çok seçeneğin sunulduğu esnek ek menfaat programı “Flex Menu” ile çalışanlar her yıl ihtiyaçları paralelinde seçim yaparak, kendi ek menfaat paketlerini oluşturabiliyorlat. Tclub ile anlaşmalı oldukları bir çok kurum Turkcell grup çalışanlarına özel indirimli fiyatlar ve kampanyalar düzenliyor. Turkcell Sosyal Aktivite Grubu (TSAG), çalışanların özel yaşamlarını besleyecek ve onları mutlu edecek farklı aktiviteler düzenlemeye devam ediyor. Her hafta geziler, turnuvalar, çocuk kulübü etkinlikleri, kurslar, yarışmalar, partiler, gün içinde süpriz ikramlar ve TSAG’a özel onlarca aktivite düzenleniyor.

Türk Hava Yolları: Ulaşım; doğum, emzirme, ölüm, evlenme gibi konularda yardım; çalışana yönelik özel sağlık sigortası ve bağımlıları için özel sigorta indirimleri; bayan personel çocukları için okul öncesi eğitim (kreş) imkanı; ücretsiz ve indirimli uçuş imkanları ile vize ve konaklama kolaylığı, çalışanlara ortaklık tarafından sunulan hizmetler arasında yer alıyor.

Unilever: Rekabetçi ücret ve sosyal hakların yanı sıra çalışanların sağlık ve esneklik hakkında daha doğru bir anlayışa sahip olmalarına yardımcı olmak ve onları beslenme, yaşam tarzı ve fiziksel sağlıklarını iyileştirmeye teşvik etmek amacıyla “Lamplighter” adlı bir canlılık programı yürütülüyor. Program; beslenme, hareket, dinlenme, sağlık ve genel olarak esenlik konularına odaklanıyor. Tüm çalışanlara sunulan program;  tıp, beslenme, fiziksel aktivite, fizyoloji, yoga ve pilates, doğru nefes teknikleri gibi farklı alanlardaki uzmanlardan oluşan bir grupla yürütülüyor. Ayrıca merkez ofis binasına bulunan spor salonuyla çalışanların spor yaşamları da destekleniyor.

Xerox: Özel sağlık sigortası, doğum ve evlilik yardımı, göreve bağlı araç tahsisi, yemek yardımı, ulaşım için servis aracı, başarıya bağlı komisyon ve teşvik primi bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası: Çalışanlar ilk iş günlerinde başlamak üzere Yapı Kredi Emeklilik A.Ş. Kurumsal Hayat Sigortası ve işe girişlerinden 1 ay sonra başlamak üzere Yapı Kredi Sigorta A.Ş. Sağlık Sigortası kapsamına alınıyor. Yıllık belirlenmiş tutarlar üzerinden yemek fişi veriliyor. Genel Müdürlük birimlerinde çalışanlar istekleri doğrultusunda yemekhane hizmetinden faydalanabiliyor. Genel Müdürlük çalışanlarına servis olanağı sağlanıyor. İş kanunu çerçevesinde yıllık ücretli izin hakkı bulunuyor. Kurum katkı paylı bireysel emeklilik fırsatı da çalışanlara sunuluyor. Banka içinde ayrıca çeşitli sosyal kulüp aktiviteleri bulunuyor, çalışanlar ilgi alanlarına göre bu sosyal aktivitelere katılabiliyor.

Yaşar Holding: Çalışanlara yıl içerisinde her ay veya belirli dönemlerde ödenmek üzere çeşitli yan haklar tanınıyor. Bunlar; ikramiye, yol, yemek, evlenme, doğum, vefat, bayram harçlığı şeklinde olmakla beraber, çeşitli yarışmalar ve projeler kapsamında prim ile de ödüllendirme yapılıyor. Bunun yanı sıra şef ve üzeri pozisyonda çalışanlara aileleriyle beraber sağlık sigortası yapılıyor, görevi gereği şirket dışında bulunmak zorunda olan çalışanlar ile yöneticilere araç tahsis ediliyor, cep telefonu giderleri de karşılanıyor.

Yıldız Holding: Yıllık performans primi başta olmak üzere, yakacak yardımı, bayram harçlığı, yıllık izin harçlığı, ramazan alışveriş çeki, ramazan erzak kolisi, aile, çocuk, eğitim yardımı ve vefat/doğum/evlenme yardımı veriliyor. Ülkershop’tan aylık alışveriş hakkı, belirli dönemlerde ürün yardımları da yapılıyor. Ayrıca yıllık ücretli izin ve sosyal izin hakları da yasal sürelerinin üzerinde kullandıırlıyor. İşin gereğine göre şirket aracı, cep telefonu ve servis imkanı sağlanıyor.

Youth Holding: Çalışanlar işlerinin gerekliliklerini yerine getirdikleri müddetçe, departman ve görevlerine de bağlı olarak home-office çalışabilme imkanına sahipler. Ancak buradaki insiyatif tamamen şirket yöneticilerine ait. Resmi tatillere +1 gün ekleyerek sürprizler yapabiliyorlar. Şirkette belirli bir süreyi dolduran, uzun süreli çalışanlar “çalışan için hisse senedi opsiyonu” (Employee Option Stock) sisteminden yararlandırılıyor.

 

Kaynak: Capital Kariyer Kavşağı

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com

Bir Yorum Yaz