Title Image

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 2

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 2

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 1 ile ilgili yazıma http://www.aydancag.com/sirketlerin-sosyal-ve-yan-haklari-1/ ulaşabilirsiniz. Kaldığımız yerden devam edelim. 

 

Garanti Bankası: Tüm çalışanların özel sağlık sigortası ve hayat sigortası var. Diş tedavisi, gözlük, cam ve lens gibi, özel sağlık sigortası kapsamında olmayan sağlık harcamaları için de Garanti’nin Özel Emekli ve Yardım Sandığı Vakfı’nın hizmetlerinden yararlanabilirler. Genel Müdürlük binalarına ve bazı şubelere ulaşım servisler ile sağlanıyor. Öğle yemekleri için şubelere aylık yemek fişleri veriliyor. Genel Müdürlük çalışanları için ise yemek hizmeti bina içindeki kafeteryada sunuluyor. Birçok kültür, sanat ve sosyal etkinlik düzenleniyor.

H&M: Sigorta, yol, yemek yanı sıra tüm ekibe altıncı aydan itibaren özel sağlık sigortası vb. yan haklar mevcut.

HP Türkiye: Özel sağlık ve hayat sigortası, bireysel emeklilik, yemek çeki, servis standart yan haklar. Bunun dışında pozisyonun gerekliliklerine göre şirket aracı ve cep telefonu uygulamaları mevcut.

Huawei: Ücretin yanında değişken ücret olarak yılda bir kez performans primi, ulaşım imkanları, görevin içeriğine göre sim kart, mobil cihaz kullanımı, yemek çeki ve özel sağlık sigortası, özel hayat sigortası, ferdi kaza sigortası ve seyahat sigortası, Bahçeşehir Üniversitesi ile yapılan işbirliği çerçevesinde uygun koşullu yüksek lisans olanağı sağlanıyor. ARGE merkezinde göreve başlayan çalışanların belirli süre ile Çin’de yer alan eğitim merkezlerinde eğitim görmeleri de söz konusu olabiliyor. İstanbul’da yer alan eğitim merkezinde hem çalışanları hem de müşterilerin çalışanlarını geliştirmek üzere çeşitli eğitim programları düzenleniyor.

Ikea: Yemek ve ulaşım hzimetleri, revir ve işyeri hekimi, kaza sigortası, yılda iki defa üniforma temini, mağaza alışverişlerinde personel indirimi, sağlık sigortası, hedeflere bağlı prim sistemi sağlanıyor. Çalışanlar tarafından kurulan sosyal komiteler kendilerine ayrılan bütçe ile yurtiçi geziler, spor turnuvaları, kültür ve sanat etkinlikleri, piknik ve parti gibi çeşitli sosyal faaliyetler düzenliyorlar.

Imperial Tobacco: Baz ücret, aylık ya da yıllık hedefler üzerinden ödenen değişken ödeme, sağlık sigortası, hayat sigortası, ferdi kaza sigortası, yol ücreti, yemek ücretini içeren bir paket mevcut.  Ayrıca pozisyona ve iş niteliğine göre şirket aracı da veriliyor.

İş Bankası: Banka çalışanlarının parasal ve sosyal hakları 2 yılda bir imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’ne uygun olarak günün koşullarına göre belirleniyor. Çalışanlara, aylık ücretlerinin yanı sıra yılda dört defa ikramiye ve görevlerinin gerektirdiği tazminatlar ödeniyor. Bununlar birlikte, yabancı dil konusundaki yeterliliğini uluslararası yabancı dil sertifikaları ile kanıtlayan çalışanlara yabancı dil tazminatı da ödeniyor. Ayrıca ilgili sınavlarda başarılı olunması şartıyla, çalışanlara Kambiyocu ve Mali Tahlilci Tazminatı ödeniyor. Bu ödemelerin yanında, bir önceki yıl gösterdiği genel performansa bağlı olarak yılda bri kez kâr payı ödemesi yapılıyor. Çalışanlar; sağlık yardımı, öğle yemeği, eğitim olanakları gibi sosyal ihtiyaçlarını karşılamaya ve kendilerine daha yüksek iş ve yaşam standardı sağlamaya yönelik çeşitli sosyal haklardan da yararlanabiliyorlar.

JTI Türkiye: Tüm çalışanların, eş ve çocuklarını kapsayan donanımlı sağlık ve çalışanlar için hayat sigortaları bulunuyor. Ayrıca sağlık ve hayat sigortaları ile birlikte çalışanların yeni doğan bebekleri için uygulanan “bebek bakım paketi” , tehlikeli hastalık sigortası, ferdi kaza sigortası, yurtdışı iş seyahati hayat sigortası, bireysel emeklilik planlarına katılım olanakları da sunuyor. Tüm çalışanlara servis ve öğle yemeği hizmetleri de sağlanıyor. Ayrıca pozisyon seviyesine bağlı olarak kişilere şirket aracı, benzin, cep telefonu ve laptop temin ediliyor. Sosyal olanaklar olarak da fotoğraf kulübü, çeşitli aktiviteler (yılbaşı balosu, aile günü vb.) ve fabrikada sağlanan sportif faaliyetleri sayılabilir.

Kiğılı: Özel hayat sigortası, özel sağlık sigortası, bireysel emeklilik, araba tahsisi, ulaşım yardımı, cep telefonu tahsisi, cep telefonu fatura ödemeleri, özel günler ödeneği, kira yardımı, yemek ve servis.

Koton: Yapılan görevin özelliğine göre şirket arabası ya da benzin ücreti, servis ya da yol ücreti, cep telefonu, Blackberry, laptop, senede 2 defa kıyafet yardımı, Koton ürünlerinde yüzde 50 indirim hakkı.

Lezita: Yakacak yardımı, bayram paketi, erzak yardımı, evlenme yardımı, ölüm yardımı, giyim yardımı, çalışanların özürlü çocukları maddi yardım, şirkette bir yılını doldurmuş tüm personele bir veya iki maaş tutarı kadar faizsiz borç verilmesi gibi sosyal imkan ve avantajlar sunuluyor.

Mazars Denge: Sosyal sorumluluk projeleri, sosyal aktiviteler, kahvaltı organizasyonları, happyhourlar, bowling turnuvaları ve paintball gibi hem takım çalışmasını arttıran hem de iletişimi kuvvetlendiren faaliyetler bulunuyor. Kurumsal Karne olarak bilinen BalancedScorecard projesi uygulanıyor. Mazars bünyesinde global olarak yürütülen geleneksel Mazars Olimpiyatları her yıl düzenleniyor ve 3 gün sürüyor. Personel değişim programları ile Amerika, İtalya, Holanda ve İngiltre gibi dünyanın çeşitli yerlerinde yer alan Mazars ofislerine transfer olanakları sağlanıyor.

McDonald’s Türkiye: Çalışanların hepsi SGK güvencisi altında. Performansa bağlı prim uygulaması bulunuyor. Çalışanlar pozisyona göre araba, cep telefonu, özel sağlık sigortası gibi diğer yan haklara sahip olabiliyor.

Mercedes-Benz: Mercedes Benz Türk’te yıllık 16 maaş uygulamasına ek olarak bireysel ve şirket performansına bağlı yılsonu primi, aile bireylerini de içeren özel sağlık sigortası, hayat sigortası, yabancı dil tazve yüksek lisans destek uygulamaları ile iş ve özel yaşam dengesine önemli katkısı olan “Esnek Çalışma Saatleri” uygulamaları mevcut. Çok amaçlı ve modern spor salonlarında çalışanlar ile ailelerine spor olanakları sunuluyor. Çeşitli sosyal klüp çatıları içinde ise çalışanlar bir araya geliyor. Modern teknik eğitim merkezinde çalışanlarve stajyerler için gelişim imkanları sunuyor sosyal sorumluluk anlayışı ile “Her Kızımız Bir Yıldız”  projesi kapsamında ülke çapında 1000 kız öğrenciye okumaları için burs imkanı sağlıyorlar.

Migros: Sağlık sigortası, bireysel emeklilik, hayat sigortası, yemek ve servis olanakları, anlaşmalı kurumlardan avantajlı alışveriş imkanı sağlayan Ailem Kart, pozisyona özgü araba, benzin, cep telefonu, laptop.

Nestle Su: Yemek ve multinet, servis veya şirket aracı, bonus, eğitim programları (yurt dışı, yurt içi, şirket içi, web tabanlı),özel sağlık sigortası, hayat sigortası, İngilizce eğitim desteği, şirket cep telefonu.

Nestle Türkiye: 2010 yılında başlatılan esnek yan haklar uygulaması ile çalışanlar yan haklar paketlerini kendi ihtiyaçlarına göre farklılaştırabiliyorlar. Sosyal etkinlikler de çalışanların kendilerinin kurup yönettikleri şirket kulüpleri aracılığıyla gerçekleşiyor ve müzik, teknik yaratıcılık, spor, dans gibi geniş bir yelpazede çalışan klüpler bulunuyor. Ayrıca yarı zamanlı çalışmaya da imkan sağlayan esnek çalışma imkanları, çalışanların iş saatleri ve dışında arayıp destek alabilecekleri çalışan destek programları bulunuyor.

Nokia Siemens Network: Özel sağlık sigortası (çalışan ve ailelerini kapsayan), yemek çeki, ferdi kaza sigortası, cep telefonu, sosyal aktiviteler.

Opet: Özel sağlık sigortası ve özel emeklilik sandığı üyeliği, yemek, servis, sosyal yardımlar (bayram, evlilik, doğum ölüm), sosyal ve sportif faaliyetler: Türk müziği korosu, tiyatro, yelken, fotoğrafçılık, doğa sporları, dans , aşçılık, basketbol, voleybol ve yüzme.

Otokoç: Şirkette iş değerlendirme ve performansa dayalı ücret politikası uygulanıyor. Bununla beraber hedeflerle yönetim tarzına bağlı değişken ücret sistemi (prim sistemi) uygulanıyor. Çalışanlar Koç Holding Emekli ve Yardım Sandığı kapsamında özel sağlık sigortasından faydalanabiliyor. Tüm çalışanlar için yemek ve ulaşım olanağı sağlanmakta. Bunun yanı sıra yakacak, izin, evlenme, doğum, ölüm, askerlik ve çalışanların çocukları için tahsil ödeneklerinin bulunduğu sosyal yardım paketi bulunmakta.

P&G Türkiye: Teşvik edici insan kaynakları prensipleri kapsamında performansa dayalı ücretlendirme ve ödüllendirme gibi uygulamalar hayata geçiriliyor. Esnek çalışma saatleri ile çalışanlara özel hayatlarıyla iş hayatlarını dengeyebilmeleri fırsatı sunuluyor. Fitnesscenter, pilates dersleri, sağlıklı beslenme programları ve sağlıklı ofis ortamıyla da çalışanlar sağlıklı olmaya teşvik ediliyor. Şirket içi etkinliklerle deçalışanların sosyal sorumluluk ruhu canlı tutuluyor ve proje üretip hayata geçirmelerine imkan tanınıyor.

Pegasus: Yemek, ulaşım, özel sağlık sigortası, 1 yılını dolduran aile bireylerinin kâr payı hakkı, indirimli bilet hakkı, yeni gelen uçaklara en son doğan kız bebeklerin isimlerinin verilmesi, 5. yılından itibaren her 5 senede bir aile bireylerine bağlılık ödülleri verilmesi, evlenen ve çocuk sahibi olan aile bireylerine cumhuriyet altını verilmesi.

 

Kaynak: Capital Kariyer Kavşağı

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
1 Yorum
  • Voleybol

    22 Aralık 2011 at 17:35 Cevapla

    Güzel Çalışma Teşekkürler.., Gerçekten değişik olmuş,,

Bir Yorum Yaz