Title Image

Selin Özsoy ve Yaratıcı CV'si

Selin Özsoy ve Yaratıcı CV'si

 Selin Özsoy’un Markafoni için hazırlamış olduğu CV’si oldukça  ilgimi oldukça çekti ve kendisini de merak ettim.  CV’si oldukça başarılı ve yaratıcı. Hemen Selin ile Facebooktan iletişime geçtim ve kendisinden mini bir röportaj talep ettim. Biz İK’cılar didiklemeden duramayız : )) Önce CV’yi inceleyip sonra da Sevgili Selin’in ağzından hem kendisini tanıyabilir hem de süreç hakkında bilgi edinebilirsiniz.  

 


 

          Merhaba. Adım Selin. Kendimle ilgili bilgileri CV’de görebileceğiniz için, kısaca işin arka planını anlatmaya başlıyorum 🙂

         2008 yılında hobi olarak yaptığım takı ve aksesuarları satmak için internette çeşitli sitelerde dükkanlar açtım. Bu süreçte öğrendiklerimi paylaşmak için 2010’dan itibaren blogumda tasarımcılar ve el emeği üreticilerine yönelik internette satış yapmak üzerine yazılar yazmaya başladım.

           Yeni mezun her Türk genci gibi ne yapmak istediğimin cevabını ararken, bir taraftan girişimcilik, internet ve e-ticaret etkinliklerini takip ediyor, konuyla ilgili bulduğum her yazıyı okuyordum. Zamanla, internet ve e-ticaret sektörünü çok keyifli bulduğumu ve burada yer almak istediğimi fark ettim.

        Yine böyle bir etkinlikte konuşmacılardan biri Alemşah Öztürk’tü. Kahve arasında kendisiyle tanıştım ve kendimi ve yapmak istediklerimi anlattım. Kendisi bana “CVni bana gönder, Sina Bey’e (Sina Afra) ileteyim, o senin gibi istekli gençlere çok meraklıdır” dedi. Ancak ben Sina Bey’e sadece düz bir CV göndermek, böyle bir fırsatı word formatında bir CV ile harcamak istemedim 🙂 Mutlaka Markafoni’ye özel bir şeyler de yapmak istedim. İlk aklıma gelen fikirler video CV veya ajanslara gönderilen kutu tarzında şeylerdi ama onları da herkes yapıyor diye içime sinmedi. Sonra aklıma Markafoni.com anasayfası şeklinde bir CV hazırlamak geldi. Zaten bir internet şirketi olduğu için, concepte de uyacaktı. Önce internetten bir araştırma yaptım, Türkiye’de benzer bir örneğini bulamadım. Varsa da ben görmedim!

        Ancak bunu hayata geçirmek benim için imkansız göründü ilk başta çünkü Photoshop bilmiyorum. Bir başkasına yaptırmak için de zamanım ve bütçem yoktu. Ben de iş başa düştü deyip, evde bulduğum bir Photoshop kitabıyla ve biraz da internetten yardım alarak 2 gün boyunca sabahtan akşama çalışıp bunu çıkardım ortaya. Başvurumu marka yönetimi bölümü için yaptım, bu sebeple tasarımın amatör durması benim için hiç önemli değildi, önemli olan fikrimi ortaya getirebilmekti.

        CV’yi yolladıktan kısa süre sonra görüşmeye çağırıldım. Görüşmeyi yapan yetkililer çok pozitifti ve bana da pozitif enerji verdiler.

        Şuanda bir taraftan dükkanlarımla ilgilenmeye devam ediyorum, diğer taraftan da Brandtalks.org isimli marka blogunda e-ticaret üzerine yazılar yazıyorum. Kafamda e-ticaret üzerine farklı projeler var, onları da yakın zamanda hayata geçirmek istiyorum.

Dileyenler beni buradan takip edebilir:
http://twitter.com/SpotterBee 

http://brandtalks.org/author/selinozsoy

http://www.facebook.com/gadyad

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
7 Yorum
 • Serhat Kahyaoğlu

  9 Ocak 2012 at 16:59 Cevapla

  Selin hanım merhaba,
  Yaratıcılığınız ve özveriniz için sizi tebrik ediyirum.hiç photoshop bilmemenize rağmen çıkardığınız sonuç harika!
  Kariyer.net üzerinden başvuru yapmanın yeterli olduğunu düşünen onlarca kişinin aksine farkınızı ortaya koymuşsunuz.
  Fark yaratmak ve bir adım öne geçmek böyle mümkün olabiliyor.Bu bakımdan çok güzel bir örnek oluşturdunuz.

  Başarılarla dolu bir iş yaşamı diliyorum size…

 • Berkay Karabulut

  9 Ocak 2012 at 19:48 Cevapla

  Bende oldukça yaratıcı buldum.
  Özellikle yeni mezunlara örnek olmalı.
  Sıradan CV’ ler artık yerini inovatif CV’ lere bırakmalı.
  İşverene istediğini vermek işte bu! 🙂

 • Hakan Selahi

  10 Ocak 2012 at 14:51 Cevapla

  Selin Hanım

  Gayet başarılı bir çalışma olmuş. Kendinizi çok iyi ifade etmişsiniz ayrıca çok da yaratıcı olmuş, tebrik ederim. Alanınız çalıştığım sektöre uzak olduğu için yaratıcılığa çok imkan tanınmayabiliyor. Bununla birlikte merak ettiğim bu özgeçmişle yaptığınız başvurulardan kaç davet aldınız?

 • Selin Özsoy

  10 Ocak 2012 at 21:46 Cevapla

  Herkese harika yorumları için çok teşekkür ederim!

  @Hakan Selahi

  Bu özgeçmişi sadece Markafoni için hazırladım ve onlardan da olumlu yanıt aldım 🙂

 • Funda Tabak

  11 Ocak 2012 at 16:18 Cevapla

  CV`yi çok yaratıcı ve kreatif bulmama rağmen ne yazıkki insan kaynaklarında çalışan pek çok sorumlunun bununla ilgilenmediğini İK danışmanlık şirketinde çalışmış biri olarak söyleyebilirim. Malesef böyle bir zihniyet mevcut günümüz Türkiye`sinde. Ancak İK`ya yönelen yeni nesil için çok güzel bir örnek teşkil ettiğine şüphe yok. Dilerim şuan sadece sosyal medya ile ilgili şirketlerde değer gören bu tarz yaratıcı Cvler ilerleyen dönemlerde tüm sektörlere yayılır.

 • Cemil UYANIK

  25 Ocak 2012 at 00:48 Cevapla

  Çok Hoş güzel bir cv böyle cvleri gördükçe aklımda bir şimşek çakıyor. umarım yakında sürekli bir aydınlık yaratır bu şimşekler 🙂

 • Didem

  28 Şubat 2012 at 12:23 Cevapla

  cok yaratıcı ve etkılıyıcı bır cv gercekten 🙂

Bir Yorum Yaz