Title Image

Neden Atla Gelişim?

Neden Atla Gelişim?

Atla gelişim

 

Atlardan binici olarak çok şey öğrendim. At rehberli eğitmen olduğumda ise o kadar çok şey öğrendim ki, 20 senelik atçılık hayatımda bunların hiçbirini bilmiyordum. Güzel olan da atların bize öğreteceği konulardan at tecrübesi olmayan herkes faydalanıyor. Hatta öğrenmeye hazır ve önyargısız oldukları için onlar daha fazla faydalanıyor.

Kişisel gelişelim için niçin atları seçtik? Atları düz koşu yarışlarında, tarih filmlerinde seyrederken, hızlı koşturan, son derece hareketli savaş sahneleri içinde görüyoruz.  Bizim yaptığımız işte ise bir kediden farksızlar. Sadece heybetliler. Son derece sakin, efendi, rehberlik etmeye hazır duruşlarıyla, kendi merkezlerinde olmanın verdiği rahatlık ve özgüvenle yanımızda dimdik duruyorlar.

Sakin, efendi çünkü zaten av hayvanı. Avcı değil. Yanındakine zarar vermek gibi bir yazılımı yok. Adeta gücünün farkında değil. Saldırgan olmaması onu ezik kılmıyor. Kendisini savunması gerekirse çiftesi en az 900 kilo değerinde. Bunu Atla Gelişelim’de hiç yapmıyor çünkü bizim ona zarar verme niyetimiz olmadığını gayet iyi biliyor biliyor.

Rehberlik etmeye hazır çünkü benim ne hissettiğimi biliyor ve anlıyor. Sezgilerim ve niyetimin ne olduğunu ben bile anlayamıyorum bazen. Düşünen zihin denilen bir yanım var ki kararlarımda baskın çıkıyor, beni yönetiyor. Eko yapan bir ego var orada. Onun yüzünden ben gerçekten istediğimi yapamıyorum çünkü sezgilerimden gelen sesleri duyamıyorum. Eko yapan sesler ‘bir şeyi nasıl yapamayacağımı, boşuna uğraşmamam gerektiğini’ anlatıp duruyor bana. At ise gerçekten ne istediğimi hissediyor. Güçlü sezgileriyle benim sezgilerime aynalık ediyor.

Atlar kendi merkezindedir. Kendi kaynağıyla sürekli bağlantıdadır. Biz insanlar ise kendi kaynağımıza çok uzağız. Bir kere kendi kaynağımıza ulaştığımızda her şey tümüyle değişecek, kişi olmaktan birey olmaya geçeceğiz. Kişi sahtedir, birey gerçektir. Bireyler, sever, sevilir, ilişki kurabilir, özgüveni vardır. Kişiler ise sadece oyun oynar. Atlardan bunu öğreniyorum.

Atların bana rehberlik etmesi, kendimle ilgili KARANLIK ALANLARI keşfetmemde bana yol göstermeleri demek. Atlarla çalışmam için o kadar çok sebebim var ki… Bunları katılımcıların ve danışanlarımın da tecrübeleri paylaşarak sizlere anlatmaya devam edeceğim…

 

İlginay Göbüt Göksel

At Rehberli Eğitmen

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz