Title Image

Marissa Mayer Yahoo’daki İlk İcraatında Nereye Dokundu?

Marissa Mayer Yahoo’daki İlk İcraatında Nereye Dokundu?

 

Eski günlerinden uzak bir Yahoo’nun başına geçmek kadar riskli ve zor bir göreve gelmek, bir de Google’ın 20. sırasındaki çalışanıyken çok daha zor olmalı. Marissa  Mayer, birçoğumuzun rahatlıkla hak vereceği üzere cesaret isteyen ancak aynı zamanda içinde risk ve fırsatı barındıran bu zorlu görevi kabul etti ve Yahoo’nun yeni CEO’su oldu. Bu, bana kalırsa Marissa Mayer için kendi kariyeri adına kesinlikle kabul edilmesi gereken ve denenmesi gereken bir görevdi.

Yahoo, Apple’ın dibi görmesi kadar olmasa da son yıllarda pek de parlak günler geçirmiyor. Bir zamanlar internet dünyasını yöneten şirketten eser yok. Şirkette işten çıkarmalarla birlikte küçülmeler ve ciro kayıpları görünürken, aynı zamanda Facebook ve Google gibi devlerle de rekabet edemez durumda. Siz de bireysel bir internet kullanıcısı olarak Yahoo ile olan temasınızı geçmişle kıyaslayarak Yahoo hakkında kişisel değerlendirmenizi yapabilirsiniz. 30 yaşından küçük Y kuşağı için konuşursak, hiç birimiz için Yahoo hiçbir zaman bir Google olmadı. Özetle bütün bu olumsuzluklar ile Yahoo’da moraller uzun zamandır bozuk ve yeni CEO’dan beklentiler eskiden olduğu gibi yeniden Yahoo’yu devler sahnesinde rekabet edebilecek seviyeye çıkarmak yönünde.

 

Bir zamanların devi olan bir şirketi yeniden diriltmek için göreve gelen bir CEO’nun şirketi için yapacağı ilk hamle şüphesiz merak uyandırır. Mayer, Google’dayken rakip olarak izlediği Yahoo’da, ilk olarak neyi değiştirmeyi uygun görmüş olabilir?

 

Sıradan bir internet kullanıcısının Yahoo’nun eskiden olduğu gibi yeniden güçlenmesi için neler yapması gerektiği sorusuna vereceği cevap büyük olasılıkla teknoloji odaklı olacaktır. Mayer, ilk akla geldiği gibi Yahoo için yeni projelerin ve servislerin ip uçlarını vermedi, yeni servislerle Yahoo eskisinden daha da iyi olacak gibi bir açıklamada da bulunmadı. Peki Mayer, Yahoo’da ilk olarak nereye dokundu?

 

 

 

Marissa Mayer’in Yahoo’daki İlk İcraatı

Mayer, çok iyi biliyor ki bir şirkette değişim, sadece tepedeki tek bir kişinin istemesiyle olmaz. Aynı kültürü yaşayan çalışanların,  aynı motivasyonla ve aynı hedeflerle bir takımın parçası olarak hareket etmesi gerekir. Yahoo’da çalışanların morali uzun zamandır bozuk. Şirketin ekonomisi ve prestiji gün geçtikçe kan kaybediyor ve bu durum doğal oalrak en çok çalışanların motivasyonunu ve enerjisini kırıyor. Mayer’in Yahoo’yu yeniden eski günlerne dödürmesi için kendisiyle parelel düşünebilecek, morali yüksek, motive olmuş takım arkadaşlarına ve çalışanlara ihtiyacı var. Mayer’in Yahoo’daki ilk icraatı “insan” a oldu. İnsan, çalışan, takım arkadaşı…

  • Mayer çalışanlarının moralini biraz olsun yükseltmek için kafeteryadaki yemekleri bedava yaptı.
  • Cuma günleri çalışanların ve yöneticilerin bir arada olacağı geniş katılımlı toplantılar organize edilecek. Böylece çalışanlar ve yöneticiler ortak amaçta birleşerek uyumlu bir ekip olacak.
  • Çalışma ortamı ve ofisler de tıpkı Google’da olduğu gibi daha eğlenceli, yaratıcılığı ve verimliliği pekiştirecek yönde olacak.

Mayer’in Yahoo’daki bu hamleleri bize, şirketlerdeki insan kaynakları departmanının görevi nelerdir sorusuna verilecek cevaptan fazlasını anlatıyor. Mayer’in bu hamleleri basit ve sıradan gelebilir ancak, çalışanlarını mutlu etmeye fazlasıyla yetecek hamleler. Mayer’in kariyeri için belki adından söz ettirecek hamleler değil, ancak Yahoo’nunu geleceği için temele (çalışanlara), zamanında yapılmış hamleler.

Mayer, Yahoo’yu yeniden zirveye çıkaracak muhteşem hamleler verebilir, ancak bunları hayata geçirecek mutlu çalışanları olmadan bunu başaramayacağını biliyor. Sanılanın aksine, öncelikle çalışanlarına, en iyisini üretebilecekleri fiziksel ve duygusal ortamı oluşturmakla işe koyuluyor.

Bütün bu hikaye ayrıca şirketlere insan kaynakları departmanının ne kadar önemli olduğunu ve insan kaynakları departmanından doğru işe alım, eğitim vb. hamleleri beklemeden önce doğru insanları insan kaynakları departmanına oturtmaları gerektiğini söylüyor.

Bir şirketi ayakta tutan insan kaynağı, o şirketin en büyük yatırımıdır. Büyük işler ancak doğru insanlarla mümkündür ve insanları motive eden en büyük güç  “mutluluktur”.

 

Erman Akdeniz

Founder & Author @ İnfopik

www.ermanakdeniz.com

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz