Title Image

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji Projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Koleji Projesi

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından finansal destek sağlanan “İBB Kent Koleji Projesi” tamamlandı. Projenin amacı; İzmir’de kent genelindeki işsizliğin azaltılmasına ve yerel ekonomik gelişme ve rekabet gücüne katkı sağlamak üzere anahtar, genişleyen ve yükselen sektörler başta olmak üzere öncelikli sektörlerde yerel iş gücü piyasasında talep edilen niteliklerde insan kaynaklarının geliştirilmesi, beceri eksikliği ve nitelik uyumsuzluğunun azaltılmasına yardımcı olacak mesleki eğitim hizmetleri sağlamak.

 

Projede Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), Ege Üniversitesi Güneş Enerji Enstitüsü (EÜGÜEE), Ege Bölge Sanayi Odası ve İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EBSO) proje ortakları ve Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İzmir İŞKUR), Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu (EÜ EMYO), Türkiye Genç İş Adamları Derneği Ege Şubesi (TÜGİAD) ve Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi (ESBAŞ) proje iştirakçileri olarak yer aldı.

 

2 çalıştay toplantısıyla belirlenen 40 meslek grubunun analiz ve derinlemesine görüşmeler sonucunda 5 meslek grubuna indirilmesiyle Dikim Operatörlüğü, Kaynak Teknolojileri, Autocad (bilgisayar destekli proje çizimi), 3D Max’de (üç boyutlu animasyon) ve Yenilenebilir Enerji Sistemleri Meslek Fabrikası’nda yaklaşık 120  kursiyer ile eğitim programını yürütüldü. Proje sonunda eğitim programlarını başarı ile tamamlayan 85 kursiyere  sertifikaları törenle verdi.

 

Mesleki eğitimlerin yanı sıra Kariyer Danışmanlığı, Girişimcilik Danışmanlığı ve Kişisel Gelişim Danışmanlığı hizmeti tüm kursiyerlere verildi. Ben de bu projede Kariyer Danışmanı olarak görev aldım ve kursiyerlerle tek tek bireysel görüşmeler yaparak bu süreçte yol arkadaşları oldum.

 

Kursiyerlerin kendi kariyer gelişimlerine ilişkin; farkındalık geliştirmeleri, süreçteki belirsizlik, değişim ve geçişlerle daha iyi başa çıkabilmelerini, cv hazırlama ve mülakat hazırlığını hedefleyen görüşmeleri kursiyerlerle gerçekleştirdim. Kursiyerlere  “Ben kimim?, Güçlü ve geliştirilmesi gereken yönlerim nelerdir?, alternatif ve amaçlarım neler?, Bu amaçlara nasıl ulaşabilirim?” sorularına cevap bulması adına görüşmeler yapıldı. Ve tüm kursiyerlere profesyonel CV hazırlandı, iş arama ve mülakat teknikleri üzerine görüşüldü.

 

 

 

 

En güzeli de bu görüşmeleri çoğunlukta Meslek Fabrikası’nda gerçekleştirdim. Gündüzü ayrı, gecesi ayrı bir güzel olan binanın 1908 yılında inşa edilen ve kentin tarihine tanıklık eden Halkapınar’daki eski Un Fabrikası’ndan dönüştürülme fikri de takdir edilesi. Konumu o kadar iyi ki belediye gökdelen, AVM yapmak yerine çok güzel değerlendirmiş.

 

Keyifli okumalar…

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz