Title Image

Intranet’in Kurum Başarısı ve Çalışan Verimliliğindeki Önemi

Intranet’in Kurum Başarısı ve Çalışan Verimliliğindeki Önemi

Intranet’in Kurum Başarısı ve Çalışan Verimliliğindeki Önemi

Kurum Başarısında Çalışanın Rolü

Günümüzde çalışanlar, kurumun en değerli entelektüel sermayesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden kurumların başarılı olmasında çalışanların verimliliği ve performansı büyük önem taşıyor. Çalışanların kurum içerisinde kendilerini gösterebilmeleri, artı değer yaratabilmeleri ve beklenin üstünde performans gösterebilmeleri için kurumsal bilgiye de aynı oranda sahip olmaları gerekir. Bir çalışan kurumunu ne kadar iyi tanır ve içselleştirirse o oranda faydalı olur.

Sürdürülebilir İletişimin Kurum İçin Önemi

Intranet sistemi, çalışanların kurumsal bilgilere ilk ağızdan, en hızlı şekilde ulaşmasını sağlayan bir platform. Bu nedenle de çalışanlar için etkin bir iletişim aracı. Kurumlarda etkin bir iletişim ağı kurulmadığı durumlarda çalışanlar birbirinden, departmanlardan, üst yönetimden kopuk olarak çalışmaya devam edecekler ve bu da kurumun stratejik hedeflerine ulaşmasını günden güne zorlaştırır.

Rekabette Bir Adım Öne Geçmek

Intranet sistemini kurumsal hayatın bir parçası haline getiren kurumlar ilk olarak pazar içerisinde rekabet güçlerinin arttığını göreceklerdir. Çalışanların güncel bilgilere hızlıca, doğru ve tek kaynaktan ulaşması, zaman ve maliyet avantajı da sağlayacaktır. Kurum içi verimlilik artışı, hızlı karar alınması, çalışan ve müşteri memnuniyetini bir arada getirmektedir. Tüm bunlar çalışan ve müşteri bağlılığında artış, yaratıcılığın ve yenilikçiliğin gelişmesi, kurumsal hedeflere ulaşılması gibi etkilerle kurumların rekabet gücünü günden güne artıracaktır.

Kurumun Bir Parçası Olarak Hissedilmek

Kurum içi iletişime ait duvarları yıkan Intranet sistemi, öğrenen, paylaşan ve işbirliği odaklı kurumsal kültürün inşa edilmesini ya da geliştirilmesini amaçlar. Bu da kurumsal iletişimin artmasına, çalışanların kendilerini değerli hissetmesine, kurumsal yaşam kalitesinin artmasına, insan merkezli bir yönetim anlayışının oluşmasına zemin hazırlar.

Kurum Mirasının Oluşması

Intranet sisteminin kullanımı kurum içerisinde veri ambarı, arşivi yani kurumsal hafıza oluşturulmasını sağlar ve aynı zamanda dokümantasyon yönetiminin de etkin bir şekilde kontrol edilmesine olanak tanır. Böylece kurum mirası o kurumun bir parçası olan çalışanlar tarafından ortaklaşa yaratılmış ve sahiplenilmiş olur.

Not: Ogoo’nun blog sayfasına yazmış olduğum yazıyı sizlerle de paylaşmak isterim. 2016 Ekim ayı itibariyle yazmış olduğum yazılar blog sayfalarında yayımlanmaktadır. Yazılarım Dijital İK kategorisinde yer almakta olup, hepsine oradan da ulaşabilirsiniz.  Ogoo Blog sayfası için: http://blog.ogoodigital.com/

 

Keyifli okumalar…

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz