Title Image

Görüşme Sonrası Adaylara Geri Bildirim Manifestosu

Görüşme Sonrası Adaylara Geri Bildirim Manifesto

Görüşme Sonrası Adaylara Geri Bildirim Manifestosu

İnsan Kaynakları Departmanı ve mesleği için  elbette en önemli konu “İnsan”. Tüm İnsan Kaynakları Departmanı çalışanları olarak unvanlarımızın başında bulunan “İnsan”ı mesleğimizin gereklerini yerine getirirken de en başa almamız gerekiyor.

İnsan Kaynakları Departmanının kritik sayılan görevlerinden biri de “İşe alım”.  Adaylar için iş arama dönemi stresli ve belki de sonucu heyecanla beklenen en zor süreçlerden. 2016 Ocak ayı verilerine göre 3 milyon 290 bin işsiz ve belki bu sayısının yarısı kadar da gizli işsiz bulunuyor. İş arama sürecine giren her aday verimli, huzurlu, iyi şartlarda ve emeğinin karşılığını alabileceği bir iş arayışında.  Gelişen teknoloji ile bu süreç artık kariyer portallarında yayınlanan ilanlara başvurular ya da firma web sayfaları, e-posta adresleri aracılığı ile başlıyor. Bir ilana yüzlerce – binlerce başvuru alınabiliyor. E-posta ile web sayfası aracılığı ile gelen CV sayıları ise firmaya göre değişebiliyor.

İş arayan herkes büyük umutlarla değer katabileceği ve emeğinin karşılığını alabileceği bir iş için CV’sini göndererek ilk adımı atmış oluyor. Uzun bir yolculuk için atılan bu adımın karşılığında da doğal olarak bir adıma atılması bekleniyor.

İnsan Kaynakları çalışanları olarak pek çok konuda eleştiri aldığımızı görüyor ve çözüm bulamamanın sıkıntısını yaşıyorduk. Sn. E. Funda İnkaya Horoz öncülüğünde oluşturulan Google grubumuzda aynayı kendimize tutmaya karar verdik ve ilk konumuzu “Görüşmeler Sonrası Yapılan Geri Bildirimler” olarak belirledik.

Şubat ayında yayımlanan 8 soruluk anketimize 300 katılımcının verdiği yanıtları buradan tekrar inceleyebilirsiniz.

Anket sonuçlarına göre bir manifesto yayımlama kararı aldık. Anket sonuçlarımızdan hareketle hazırladığımız manifestomuzu sizlerle paylaşmak ve uygulanması konusunda öncü olmak dileğiyle…

                                                                              Bütün İK’cılar Toplandık Grubu

iktoplandi@googlegroups.com

Görüşme Sonrası Adaylara Geri Bildirim Manifestosu

Emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
 • Yahya Canseven

  4 Mayıs 2016 at 18:54 Cevapla

  Merhabalar
  İnsan kaynaklarının önemsenmeyen ve malesef düzeltemediğimiz bi süreç hakkında rehber niteliğinde bi açıklama olmuş teşekkürler
  Umarım bu değerli süreci üşenmeden tüm İk’cılar yapabilir

  • Aydan Çağ Aydın

   5 Mayıs 2016 at 13:26 Cevapla

   Yahya Bey,

   Amacımız biraz daha farkındalık sağlamaktı. Umarım hedefimize kısa vadede olmasa da uzun vadede ulaşırız.

Bir Yorum Yaz