Title Image

Gelsin Yaratıcı Çalışma Ortamı :]

Gelsin Yaratıcı Çalışma Ortamı :]

 

Yaratıcı Çalışma Ortamı

Gelsin Yaratıcı Çalışma Ortamı :]

Yurt dışındaki uygulamaları kopyalamayı ne kadar severiz biliyorsunuz, bunu yaparken de toplum kültürünü, şirket kültürünü düşünmeyi de nedense hep atlarız… Ya da işimize gelen uygulamaları kopyalar, işimize gelmeyenlerin yüzüne bile bakmayız…  

Yaratıcılık, verimlilik, performans vb. kelimeleri sık sık yöneticilerinizden duyduğunuzu düşünüyorum. Peki sizce bunlar günümüz iş dünyasında sağlanan çalışma ortamıyla mümkün mü? Maalesef mümkün değil..

 

Ya da rutin işlerin içerisinde gömülmüş, üç kişinin yapması gereken işi tek başına yapan bir çalışandan yaratıcı fikir ve öneriler beklemek ne denli doğru? Kocaman kaoslar içerisindeyiz, lütfen çalışanlarınızı biraz rahat bırakın.

 

18:29’da mail atıp 1 saat daha çalışmasını sağlayan, öğle aralarına toplantı koyan ya da başka bir iş yapmasını isteyen, çalışanın çalışma masasındaki ıvır ve zıvırlarla uğraşan, eğitimleri hep pazar gününe koyan, 1 dk nefes almasına izin vermeyen üst yönetime ve yöneticilere seslenirim ne istersiniz çalışandan?  Her şeyi geçtim de çalışanın masasının üzerinde duran çerçeveyle, çiçekle, kalemle kavga eden yöneticiler size hiçbir lafım yok!

 

Apple, Zappos, Google neden bu kadar başarılı cevap vereyim sizlere… Çalışanına göstermelik değer değil, içinden gelerek değer veriyor… Çok da acımasız olmamak lazım, onların da suçu yok çünkü yapmacık olmak bizim ruhumuzda var zaten! 

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
3 Yorum
 • Çağla

  21 Ocak 2013 at 19:54 Cevapla

  Yine çok doğru ve samimi bir tespit, tebrik ediyorum sizi Aydan Hanım

 • Emrah Özkan

  22 Ocak 2013 at 13:53 Cevapla

  Çalışma ortamı iş hayatı için gerçekten çok önemli.Bugün Türkiye’nin en büyük bankalarından birisinin 4.Levent’te ki plazasına girme imkanım oldu ve o şubeden çıkmak istemedim :)) Çok farklı bir şey yoktu ancak çalışmak için gerekli ışık gerekli huzur yaratılmış gibiydi.

 • Nedim İLERİ

  5 Şubat 2013 at 12:42 Cevapla

  Aydan hanım merhaba,
  Değişim şart ve kaçınılmaz.Çünkü hepimiz çok iyi biliyoruz ki değişmeyen tek şey değişimin kendisi. Bu bakımdan, bahsettiğiniz anlayış sahibi nezaretçiler sadece rollerini ifa ediyor.Bir gün o Yönetsel alanları mutlaka sizler gibi gören İnsanlar devralıp bu gibi durumlara meydan vermekten uzak durmaya da en büyük özeni gösterecek.
  En güzel dileklerimle,

Bir Yorum Yaz