Title Image

Duyurulur: Tüm İşe Alımcılara Söyleyeceklerimiz Var!!!

Duyurulur: Tüm İşe Alımcılara Söyleyeceklerimiz Var!!!

adaylara olumsuz geri bildirim

Sevgili Evrim Funda İnkaya Horoz, şubat ayında insan kaynakları ile ilgili olarak özellikle de işe alım uzmanlarından şikayetlerin yoğunlaştığını fark ederek, bir grup kurma ihtiyacı hissederek Bütün İK’cılar Toplandık adı altında bir google grubu oluşturdu. Türkiye’de insan kaynakları alanında çalışan benim de dahil olduğum toplam 43 kişiden oluşan bir grubuz. 

Bu grup içerisinde yaşanan sorunlar üzerine konuşmaya, tartışmaya başladık. Ve geri bildirimler konusunda yoğunlaştığımızı fark ettik. Bu konuda kendi aramızda yorum yapmak yerine, görüşmeler sonrası yapılan geri bildirimler ile ilgili, en doğru bilgiyi kimden alabileceğimizi düşündük ve konunun asıl muhatabı adaylara sormaya karar verdik. Ve bu maksatla bir anket tasarladık.  Ben bu ilk çalışmada çok fazla dahil olmasam da bundan sonraki içeriklerde ve çalışmalarda daha çok katkı sağlayacağım. 

Yaklaşık bir ay boyunca yayında kalan anketimize 300 kişi katıldı.

İlk 7’si seçmeli, 1’i yorumdan oluşan toplam 8 soruya verilen cevapları infografik üzerinden de inceleyebilirsiniz.

Gelin hep beraber sorulara ve verilen yanıtlara benim yorumum ile bakalım.

1) Yapmış olduğunuz iş başvurularına geri bildirim alabiliyor musunuz? 

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %6’sı evet, %58’i nadiren, %36’sı da hayır demiş. İnsan kaynakları departmanı neden seçme ve yerleştirme süreçlerinin bir adımı olan geri bildirim vermeyi bu denli atlıyor inanın bilmiyorum. Ama katıldığımız zirvelerde, seminerlerde hepsi geri bildirim veriyor, hiç aksatmıyorlar. Daha dürüst olmalıyız.

2) Geri bildirim beklediğiniz firmalarla siz iletişim kurdunuz mu?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %50’si evet, %50’si hayır demiş. Adaylarımızın aslında süreci takip ettiğini, işin takipçisi olduğunu söyleyebiliriz. Keşke işe alımcılar da adayla iletişim faaliyetlerine gereken önemi gösterse.

3) Geri bildirim için en uzun süre ne kadar olmalı?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %2’si fark etmez, %12’si 1 ay içinde, %51’i 15 gün içinde, %35’i 1 hafta içinde demiş. Yüzdelere baktığımızda adaylar 15 gün içerisinde cevap almak istemektedir. Bu işe alımcılara bir mesaj vermeli, işveren markası, aday memnuniyeti vs. diyorsak beklentilere cevap veren süreci işletmeliyiz.

4) En çok hangi kanaldan geri bildirim yapılmasını isterdiniz?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %3’ü kariyer portalları, %46’sı telefon, %49’u e-posta, %2’si diğer kaynaklar demiş. Aday iletişiminde kişiye özel olması önemli. Bu anlamda adaylar e-posta ya da telefon ile birebir iletişim kurulmasını istiyor. Bu demek oluyor ki adaylar kariyer portalları üzerinden standart mesajları görmek istemiyorlar.

5) Olumsuz geri bildirimlerin içeriğinde, işe kabul edilmeme nedeninizin de bulunmasını ister misiniz?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %98’i evet, %2’si hayır demiş. Bu mesajı alan meslektaşlarım umarım olacaktır.

6) Geri bildirimi veren kişinin geri bildirim verme yönteminden memnun kaldınız mı?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %16’sı hiç geri bildirim almadım, %32’si hayır, %43’ü kısmen, %9’u ise evet demiş.  Şapkamızı önümüze almalıyız, süreçlerimizi teker teker gözden geçirmeliyiz.

7) Aldığınız geri bildirimlerin içeriği sizi tatmin etti mi?

Gelen yanıtlara baktığımızda araştırmaya katılanların %54’ü hayır, %25’i kısmen, %15’i hiç geri bildirim almadım, %6’sı evet demiş. Kopyala yapıştır cümleleri adaylar istemiyor.

8) Şimdiye kadar aldığınız geri bildirimlerden memnun kalma kalmama nedenini açıklayınız.

Gelen yanıtlara baktığımızda ve cevapları kategorilere ayırdığımızda araştırmaya katılanların %18’i bildirim almayanlar, %9’su geç bildirim alanlar, %42’si yetersiz açıklama alanlar, %31’i otomatik mesaj mağduru olduğunu söyleyebiliriz.

Geri bildirim ne denli önemli olduğunu, adayların bu konudaki beklentilerinin ne olduğunu bir kez daha anlamamız için bu çalışma önemli bir yer tutuyor. Umarım meslektaşlarımızın kulağına küpe olur.

Öncelikli olarak Evrim Funda İnkaya Horoz’a ve emeği geçen tüm grup üyelerine bu çalışma için teşekkür ederim.

adaylara olumsuz geri bildirim

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com

Bir Yorum Yaz