Title Image

Dijital Dünyadan Yaratıcı Bir İş Başvurusu Örneği

Dijital Dünyadan Yaratıcı Bir İş Başvurusu Örneği

Sosyalmedya.co adresinde rastladığım Günhal Usul’un kalema aldığı bu farklı iş başvurusu örneğini paylaşmak istedim. Yaratmanın, farklılaşmanın sınırı olmadığını bu başvuru şekli birkez daha ortaya koyuyor.

 

              Gelişmekte olan teknoloji ile birlikte geçtiğimiz senelerde birbirinden yaratıcı iş başvuruları gördük. Fakat Berlin’de yaşayan Tanja Oberst yaratıcılıktaki çıtayı bir üst seviyeye yükseltmiş gibi gözüküyor. Yaratıcılık ve dijital dünya temalı bir sektöre iş başvurusu gerçekleştirecekseniz; 2 sayfalık düz yazı bir cv ile diğer adaylar arasından farkedilme olasılığınız her zaman düşüktür. Özellikle de karşınızda Tanja gibi bir rakip varsa.

Tanja’nın planına göz atmak gerekirse;

 

1. Adım:   1 Bitki ve 1 Uçuş

            Tanja, Berlin’den Melbourne’e seyahati sırasında hayalini kurduğu ve çalışmak istediği Droga 5 ajansını bizzat buldu. Her şeyi planlamıştı, ilk olarak Berlin’den Melbourne’e tekrar uçup, bilgilerinin yer aldığı bitkisi “Petunja”yı elden teslim etmesi gerekiyordu. Bu bilgilerde, Tanja’nın cover letterı, bitkiye nasıl bakılacağına dair bilgiler ve yeteneklerini sergilediği bloğunun linkini içeren QR kod yer alıyordu.

 


 

2.  Adım:  Takip Etmek

               Elden teslimi gerçekleştirdikten sonra iletişimi koparmamak adına bitki için gübre ve bir kaç bakım talimatı ile Tanja’nın takibi devam etti.


              İkinci adımdan sonra Tanja, Droga 5 ajansından bir e-posta aldı. Ve ne yazık ki bu e-postada ajansın şu an için işe alım yapmadığını belirtiliyordu. Tanja bunu olumsuz olarak düşünmedi ve aktif olarak çalışmasa da şirkete dışarıdan destek verebileceğini belirtmek için Droga 5 çalışanları için paketler hazırladı. Her bir paketin üzerinde çalışanların ismini yazıp, paketlerin içlerine yeni bir bitki yetiştirmek için ihtiyaç duyulan malzemeleri yerleştirdi. Ve Droga 5 takımını dışarıdan nasıl destekleyebileceğini belirttiği bilgileri içeren QR kodu da her paketin içine ekledi. Paketler bu senenin başında Droga 5 ajansı çalışanlarına postalandı.

 

              Ve böylece Tanja, Droga 5 ajansının 38 çalışanın hepsine kendini göstermiş oldu. Henüz olumlu bir cevap alabilmiş değil fakat ilerleyen günlerde yarattığı bu farklılığın kendisine olumlu olarak geri döneceğine kesin gözüyle bakabiliriz.

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
 • Caglar

  4 Şubat 2012 at 00:30 Cevapla

  yaratıcılığın sınırı yok, Qr kod uygulamaları da çok moda bu günlerde, maçlarda pankart şeklinde yer aldığı bile görüldü:)

 • Şeyda YILMAZ

  6 Mart 2012 at 11:20 Cevapla

  http://prezi.com/tfvxspusmwgd/sample-resume/

  farklı bir özgeçmiş hazırlama tekniğini paylaşmak istedim.

Bir Yorum Yaz