Title Image

80/20 Kuralı Nasıl Şirket Kurtardı?

80/20 Kuralı Nasıl Şirket Kurtardı?

 

80/20 Kuralı  ile ilgili yazmış olduğum yazı ilgi görünce birkaç şirket örneği de vermek istedim. Capital Dergisi’nde yayımlanan 80/20 kuralını uygulayan şirket örneklerine bakacak olursak;

1)  Filofax adlı şirketin satışlarının adet olarak yüzde 20’si ihracat oluşturuyordu. Ancak gelirlerin neredeyse tamamına yakını buradan geliyordu. Yani piyasaya yapılan satışlar yazıyordu. İhracat yapılan 60 pazarın 4’ü, gelirlerin yüzde 80’ini oluşturuyordu. Satışların yüzde 85’i müşterilerin yüzde 20’sinden, yüzde 90’ı stok saklama ünitelerinin yüzde 5’inden geliyordu.  Çalışanların gerçekleştirdiği aktivitelerin yüzde 20’si katma değerin yüzde 80’ini oluşturuyordu. 8 rakibi vardı, ancak 1’i ciddi bir tehdit oluşturuyordu. Ve şirket batma aşamasına gelmişti. Ünlü danışman ve 80/20 Kuralı kitabının  yazarı Richard Koch’un katılımıyla şirket yeniden hayata döndü. ve 80/20 kuralını uyganarak iki yıl içinde ürün hacimleri dörde katlandı.

 

2) 1960’larda IBM bilgisayarın zamanının yüzde 80’inin işletim kodunun sadece yüzde 20’sini kullandığının farkına vardı. Bu nedenle yazılımlarının yüzde 20’lik kısmı daha kullanımı kolay bir hale getirmek üzere yeniden yazdılar. Sonuçta pazar liderliğini yakaladılar

 

3) Royal Bank of Canada yakın zamanda gelirlerinin yüzde 93’ünün, müşterilerinin yüzde 17’lik kısmı tarafından yaratıldığını fark etti. En fazla gelir getiren segmentlerden birinde, asıl müşteri öldükten sonra mirasçılara kalan mevduatlar üzerinden gelen saklama gelirlerini üçe katlamayı başardılar. Bu sayede bu segmentten elde ettikleri geliri üç katından daha fazlasına çıkardılar.  

 

4) Bu kuralı kullanmakta olan ya da hızlı büyümekte oldukları dönemde kullanmış olan şirketler arasında Microsoft, Dell, Nike, Coca-Cola, Boston Consulting Group, Bain & Company, Royal Bank of Canada, Amazon.com, Handspring, PalmPilot, Lotus, Linux, Oracle, Southwest Airlines, the Lexus division of Toyota ve Wal-Mart bulunmaktadır.

Görüldüğü gibi yabana atılacak bir kural gibi görülmüyor.

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz