Title Image

Yurtdışındaki Yaratıcı İş İlanları 2

Yurtdışındaki Yaratıcı İş İlanları 2

 

 

 

 

 

 

 

Yurtdışında yayımlanan ilanları çevirip sizlerle paylaşmak istedim. Çevirilerde ufak tefek hatalar yapmış olabilirim diye yazı sonuna kaynağı da iliştirdim. Aşağıda yer verdiğim kaynakçadan ilanların orijinalini bulabilirsiniz.

 

1- İpuçlarının izi: “Fikir memur olabilmek için gereken niteliklere-baskı altında problemlere yaratıcı çözümler getirme- dayanır. Görevin birisi tamamlandı diye, pohpohlanacağın anlamına gelmez. Seni bekleyen yeni bir görev vardır ve yeni bir karar verilmeden önce saniyelik bir meseledir.”

 

 

2- İpuçlarının izi(2): “Bu tamamen iç içe geçmiş bir kampanyadır. Gösterilmesi kolay değildir. Küçük kodlanmış mesajlarla başlar. 5 saniyelik radyo reklamları gibi. Üniversitelerdeki şifreli iş kartları geride kaldı. Parçalanmış iletiler bile gönderildi. Birbiriyle eşleştirilen şeritlere ulaşamayan alıcılar zarfın üzerinde bir URL sunucusu buldular. Bir zamanlar orada, siteyi anlayan insanlara dinleme cihazı yerleştirilmişti. Bunu düzeltmeye cesaret edebilirler miydi? Bunu yapanlar bu işin kolay olmadığını fark ettiler. ve onlar bunu uygularken fark edildiler, onlar hakkında konuşuldu ve mesajları alındı. Geriye iki tane daha görev kalmıştı. Birisi gelebilecek tehlikelere karşı sistemi korumaktı, diğeri ise şüpheli bir kredi kartı bulmakla ilgiliydi(veri madenciliği). Bu üç konunun da tek bir amacı vardı: “Hollanda gizli servisi AIVD’de ICT (BİT) uzmanı olarak işe başvurur başvurmaz uygun bir pozisyon alabilmek.”

 

3-Cep telefonu: “BTH teknik girişimleri için yeni öğrenciler toplamak istedi. İleti rekabet halindeki teknik üniversitelerin rezervlerine gönderildi. Alıcı telefon parçalarını başarıyla topladığı zaman, örnekteki gibi bir kısa mesaj aldı:’ merhaba! Teknik gibi görünüyorsun. Bizi BTH’den ara.0455385040.”

 

4- Mikrobroşür: Amaç üniversiteden sonra Doğa Biliminde çalışacak daha fazla üniversite öğrencisi seçmekti…. Moleküler Biyoloji çalışması için…. O kadar küçük bir broşür tasarlanmış ki teksti sadece mikroskop üzerinden okunabiliyordu…. Broşür tüm ana üniversitelerde öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılmış.

 

5- Taşınabilir kutu: “Dexia Bankası işgücünü arttırmak için deneyimli kişiler arıyordu. Duval Guillaume Brüksel çok iyi bilinen “taşınabilir kutu”lara dayanan bir kampanya oluşturdu. Ana mesaj: Dexia iş günlerine gelirseniz yeni kariyerinize hemen başlayabilirsiniz. Kutunuz sizi bekliyor.”taşınabilir kutunun” görseli işe alımlardaki basında (çevrimiçi ya da çevrimdışı) ve Dexia ofislerindeki posterlerde kullanıldı. Aynı zamanda bunları Dexia iş günlerinden önce Belçika iş fuarlarında gerçek yaşamda paylaşılmış.”

 

Kaynak: http://jobmob.co.il/blog/creative-recruitment-advertising/

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz