Title Image

Yetkinlik Bileşenleri

Yetkinlik Bileşenleri

                 Yetkinlik; mükemmel performansın elde edilmesinde ayırt edici olan bilgi, beceri ve tutumları kapsayan gözlemlenebilir davranışlardır. Dolayısıyla da  yetkinliklerin genel olarak üç bileşeni vardır: Bilgi, beceri ve tutum.

Tüm yazılar

Bilgi: Belirli bir alanda sahip olunan bilgi birikimidir. Bir konuda yetkin olabilmek için, ilk olarak o konu hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu da deneyim yoluyla da  kazanılabileceği gibi eğitim yoluyla da  kazanılabilir.

Beceri: Beceri, yetkinliğin doğal veya tecrübe ile kazanılmış yetenek boyutudur. Bir konu hakkında beceri sahibi olabilmek için o konuda yetenekli olunması gerekmektedir. Sonradan kazanılan becerilerde deneyimin etkisi fazladır.

Tutum: Bireyin belirli bir konuyla ilgili tutumu o konudaki davranışını şekillendirir. Bireyin bir konuda bilgi sahibi olması ve o konuda beceri kazanmış olması yetkinleşmesi için yeterli olmayabilir. Burada gözlenebilir davranışlara dönüştürmek önem kazanmaktadır.

 

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
  • Mevlüt

    30 Ocak 2012 at 09:48 Cevapla

    Peki bu bilgi ve yetkinlikleri serfikalar destklenirse İş başvurularında adaya bir katkısı olur mu?

  • Aydan Çağ

    30 Ocak 2012 at 12:06 Cevapla

    Mevlüt alacağın her eğitimin tabii ki de gelişimine katkısı olacaktır. Dolayısıyla da yetkinliklerini geliştirmek de senin için artı olacaktır. Bunun illaki sertifika programı ile olması şart değil.

Bir Yorum Yaz