Title Image

Yetenekli Çalışanların Özellikleri

Yetenekli Çalışanların Özellikleri

 

 

 

 

 

 

 

 

Yönetici koçluğu, liderlik geliştirme strateji danışmanlıgı alanında 25 yıllık deneyime sahip olan iki isim Margeret Butteris ve Bill Roiter, yazdıkları “Corporate MVP’s: Managing Your Company’s Most Valuable Performers” isimli kitapta yüksek potansiyel sahibi çalışanları ‘Kurumların En Değerli Çalışanları’ olarak tanımlamakta ve özelliklerini şöyle sıralamaktadır; 

 

En Değerlilerin Sekiz Özelliği
1. Değişim ve gelişim süreklidir: Sürekli değişir ve gelişirler. Devamlı olarak aynı şekilde davranmazlar.

2. Yeni yetenekleri çekerler: Yeni yetenekleri çekmede çok başarılıdırlar. İnsanlar onlarla çalışmak ister.

3. Her koşulda başarılıdırlar: Her yerde başarılı olabilirler. Her türlü kültür ve çevrede bu çalışanlar başarıyı yakalayabilir. Çalışacakları şirketleri dikkatle seçerler ama neredeyse her yerde zaten başarılı olma potansiyelleri vardır.

4. Şirketin büyük elçileridir: Şirketi gerçekten de çok iyi temsil ederler. İnsanlar bu kişilerle çalışmaktan keyif alırlar.

5. Kısıtlanmaya gelemezler: Sürekli öğrenmek ve gelişmek isterler. Hareket edemedikleri, kısıtlandıkları yerlerden nefret ederler.

6. İyi rol modeli olurlar: Sadece kendilerini geliştirmekle kalmazlar, diğer insanları da geliştirmek isterler. Diğerlerine çok iyi rol modeli olurlar.

7. Güven kazanmayı başarırlar: Diğerlerinin güvenini kazanırlar. Pek çok insan MVP (Most Valuable Performers)’leri kıskanır. Özellikle de yöneticiler MVP’lerin başarılarından nefret ederler ve onları bastırmaya çalışırlar.

8. İyi takım oyuncularıdır: Şirket için değer yaratırlar. Hepsi iyi birer takım oyuncusudur. Sadece kendileri için değil, şirketin iyiliği için de çalışırlar. Yerinde sayan projelere son verme konusunda cesaretleri vardır.

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
1 Yorum
  • mevlüt

    7 Ekim 2012 at 12:31 Cevapla

    peki Aydan hanım konuda yardım alabilecegi kuruluşlar varmı?kariyeri konusunda sıkıntı yaşanlar ne yapmalı nerden yardım alaliriler.

Bir Yorum Yaz