Title Image

Yetenek Yönetimi

Yetenek Yönetimi

 

 

Geçtiğimiz perşembe günü D&R’dan almış olduğum, an itibariyle bitirdiğim ve oldukça ilgimi çeken yetenek yönetimi hakkında Türkiye’de yapılmış ilk akademik çalışmayı sizlere tanıtmak istiyorum. Dr. Dinçer Atlı’nın doktora bitirme tezinden derlenen kitaba mutlaka göz atmanızı isterim.

Yetenekli insanları bulmakla ilgili yaşanan zorlukları tespiti için 1997 ve 2000 yılında yapılan araştırmalardan sonra yetenek yönetimi ile ilgili akademik çalışmalar yurt dışında yapılmıştır. Bu konuyla ilgili ülkemizde teorik bilgilerin eksikliği söz konusu idi ve yabancı kaynaklardan besleniyorduk. İnsan kaynaklarında çalışan herkes için başucu kitaplarından biri olacağını düşünüyorum.

 


 

 

Kitap 4 bölümden oluşuyor.

1 Bölüm: Yetenek Yönetiminin Ortaya Çıkmasında Etkili Olan Faktörler

2. Bölüm: Yetenek Kavramı

3. Bölüm: İnsan Kaynakları Yönetiminin Yeni Vizyonu: Yetenek Yönetimi

4. Bölüm: Vaka Çalışması: Türk Basın İşletmelerinde İnsan Kaynakları Yönetiminin Yeni Vizyonu: Yetenek Yönetimi    Yaklaşımı Üzerine Bir Araştırma

 

Personel yönetimden insan kaynakları yönetime geçişteki yaşanan durumu şu an insan kaynakları yönetiminden yetenek yönetimine geçişte yaşıyoruz. Şu an firmalar mevcuttaki yetenek yönetimlerini anlatıp duruyorlar kimisinin içi boş kimisinin içi dolu. Ben her zaman akademik tarafını da bilmek gerektiğini sonrasında pratiğe dökülmesinden yanayım. Sizler de böyle düşünüyorsanız bu referans kitabı mutlaka temin etmelisiniz.

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
1 Yorum
  • sibel ağat

    23 Eylül 2012 at 19:17 Cevapla

    öneriniz için teşekkürler

Bir Yorum Yaz