Title Image

Yaratıcı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yaratıcı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

             Geçen hafta tesadüfen internette blog okurken bir bloga  rastladım. Blog sahibi 18 yaşında ve üniversite öğrencisi. Dikkatimi çeken ise yaptığı bir iş başvurusuydu.  Eloxy firmasında çalışmak istiyor ama bir yandan da  tanınan bir şirket olduğunu ve  iş başvurusu yapsa bile işe giremeyeceğini çünkü oldukça çok başvuru alacak bir firma diye vazgeçme aşamasına bile gelmiş. Firmanın çıkmış olduğu ilan yaratıcı olduğunu ve kendisi de yaratıcı bir iş başvurusu yaparsa kabul edilme şansının olabileceğini düşünerek  sonrasında başvurmaya karar vermiş. Ve yaptığı başvuru ile Türkiye’nin sayılı web şirketlerinden birisi olan Eloxy‘e 1 gün içinde kabul edilmiş. Harikasın …

Önce firmanın ilanına bakalım.

Türkiye’nin yıldızı hızla parlayan Web şirketi Eloxy‘nin uzmanlardan oluşan kadrosunda yerinizi alarak güvenli bir kariyere hazır mısınız?

Ne iş yapılacak?

Eloxy Internet Solutions tam adına sahip kuruluşumuz web üzerinde yapılan her iş ile ilgilenmekte ve kadrosunu her geçen gün büyütmektedir.

Öncelikli olarak temel web bilgisine sahip ve içeride pişmeye hazır arkadaşların başvurularını bekliyoruz.

Ofise nasıl gelicez?

Eloxy ofis sistematiğinde çalışmaz. Tüm çalışanlar home office olarak çalışırlar ancak belirlenmiş mesai saatleri vardır.

Ofiste olmamanız kafanıza estiği saatte çalışacağınız anlamına gelmez.

Ne kadar maaş alıcaz?

Benden sana abi tavsiyesi, hiçbir şirkete bunu sorma! “Ben şunları şunları yapabilirim” diye anlat sonra sana “Maaş talebiniz nedir?” diye sorarlar. O zaman talebini söylersin.

Maaş talebinde düzgün şeyler söyleyebil diye lise müfredatına matematik diye ders koydular. Matematiğin kötü ise Eloxy’ye başvurma.

Webciler 15.000 lira maaş alıyormuş, doğru mu?

Tamamen doğru. Tek sorunumuz Ferrarileri park edecek yer bulamıyor oluşumuz. Şirketimizin en önemli sorunu budur.

Eloxy eğlenceli bir ortammış, orda çalışanlara kızlar teklif ediyormuş, doğru mu?

Tamamen doğru! Bir seocumuza Adriana Lima teklif etmiş ama kendisi İspanyolca bilmediği için bu işin yürümeyeceğini söyleyerek reddetmiş. Google Translate ile bir yere kadar demiş. Ama şirket içi söylentilere göre arkadaş İspanyolca kurs falan araştırmış, başlayacakmış, annesi “Ben Brezilyalı gelin istemem” deyince İspanyolcayı bahane etmiş.

Nasıl başvurabilirim?

PM atıp becerilerinizi bize anlatın.

Örnek PM:

“Rahmi bey, zamanında jonglörlük yaptım, 3 portakalı havada düşürmeden 17 dk çevirebilirim, müşteri sunumlarında bunun işe yarayacağını düşünüyorum.

Ayrıca wordpress kurabiliyorum, çok sıkışırsam orjinal makale yazabiliyor, bana öğretilen programları da en kısa süre içerisinde öğreniyorum.

Size başvurmadan önce bir çok casting ajansına CV gönderdim, yakışıklıyım. Yarışmacı arkadaşlara başarılıar diliyorum.”

Ayrıca başvurmadan önce şunu izlemekte de fayda görüyoruz.

Blog sahibinin yaptığı iş başvurusu:

Sn. Rahmi Bey,

Ekibinize yeni elaman(lar) aradığınızı duydum ve sizi bu zahmetten kurtarmak için yazmaya karar verdim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Microsoft, Facebook, Twitter, Peak Games veya ilk blogumu kurup HTML öğrenmeme yardımcı olan blogcu.com’u satın alan Noktacom Medya İnternet Hizmetlerinde de çalışmadım. Aslında düşündümde hiç kimseyle çalışmış olmadığım tertemiz, mis gibi bir iş geçmişine sahibim ve bu durumun iş başvurusu için büyük bir avantaj olduğunu düşünmekteyim çünkü ileride Microsoft gibi bir yerde çalışacak olursam “Eloxy tarafından keşfedilen genç deha!” diye gazetelere manşet atılabilir. Ama şuan size yaptığım iş başvurusunun kabul edilme oranını arttırmak için o gazeteki manşeti; “Microsoft’un iş teklifini reddetti!” diye değiştirip bu manşet altına “Eloxy benim işim değil evim” yazan bir açıklama diye size söylemeyi tercih edip, bu sayede sizi can damarınızdan vurup işi garantilemek istiyorum. Ama neler yaptım ve yapabilirim diyede kısa bir özet geçmeliyim yoksa sizin güzel mizahi iş ilanınıza yazdığım aşırı saçma mizahi iş başvurusu sonucu işe alınma oranım sıfıra inebilir. Öncelikle blogcu.com ile 2005 yılında internet işlerine başladım diye bilirim. Daha sonra “Olum bu iş böyle olmaz dedim ve ücretsiz hostlara defalarca WordPress, smf, joomla, phpnuke gibi ücretsiz scriptler kurup kendim site denemeyecek kadar kötü şeylerle ilgilendim. Daha sonra 2006-2007 gibi yıllarda ilk ücretli domain ve hostumu alıp smf ve wordpress üstüne çalıştım. Daha sonra blogcu yanım ağır bastı. Bununla beraber bir kaç küçük sitede gönüllü olarak çalıştım. Daha sonra toplu blog olarak kurulan bir sitede yazar ve ortaktım ama ayrıldım. O zamanlarda büyük bir teknoloji web sitesinin sahibinden blog ekibi olarak editörlük teklifi aldık ben kendisiyle MSN üzerinden konuştum ama ingilizcem yok diye iş olmadı. Ayrıca şuan kendime ait bir teknoloji blogum ve bir de kişisel bir blogum mevcut. Bunlar dışında adını bir adet kendi alanında uzun süredir birinci sırada olan sağlık blogum var. Ayrıca uzun süre makale yazdım. Her türlü konuda araştırma yaparak istenilen yazıları rahatlıkla yazabilirim.

Peki beni neden tercih etmelisiniz;

1- Üniversitesinde ikinci öğretimim yani Saat 17:00′da dersim başlıyor ve en geç 23:00′da bitiyor. Yani bol bol zamanım var.

2- Üniversitenin yatarak geçirilecek bir fakültesineyim.

3- WordPress kurar, eklentilerini kurar, temalarını kurar, temalarını türkçeleştire bilirim.

4- İngilizce bilmem ama bir filmin ingilizce alt yazısını Türkçe’ye çevirmişliğim vardır. Bunu çeşitli çeviri programları, elimdeki sözlükler, film sahneleri ve hayal gücü ile yaptım. Aynı şekilde Rusça bilmediğim halde bir animenin bir bölümüne Rusça’dan alt yazı çevirmiştim.

5- Dolabında her zaman nescafe bulundururum yani çalışmaya hep hazırım.

6- Özel bir yurtta 2 kişilik bir odada kalıyorum oda arkadaşım normal öğretim bu yüzden odada genelde yalnız kalıyorum ki çalışma ortamım var ve ayrıca abimin hediye ettiği bir packard bell laptop’a sahibim. Pek iyi olmasada idare eden bir laptop. Ancak işe başladıktan sonra Ferrari yerine daha iyi bir laptop almayı düşünüyorum. Unutma’dan yurtta çok hızlı olmasa pek sorun yaratmayan bir internetimiz var ayrıca yurt hem okula hem çarşıya oldukça uzak bu nedenle pek dışarı çıkamıyorum bu nedenle yapacak pek fazla birşeyim yok bu zamanda rahatça çalışırım.

7- Oldukça kibar biri olduğum söylenir.

8- Batak ve okey oynamasını biliyorum.

9- Okul ve para dışında bir seyahat sorunum yok.

10- Bir sevgilim var karı-kız peşinde koşmam. Bu durumda şirket çalışanı olursam aşırı karizmam ile şirket çalışanlarına gelecek kısmetleri kapamam Adriana Lima’yı elinizden çalmam.

11- Az yemek yerim. (Ne avantajı var bunun bilmiyorum ama kalabalık yapsın diye yazdım.)

12- Daha üniversite 1. sınıfım yani sizle çalışabilecek 4 yıl kapasitem var aslında 6 yıl desek daha doğru olur çünkü en az 2 yıl KPSS’yi kazanamam. Gerçi hayalim okul bitmeden önce zengin olmak. Ya da bilişim sektöründe işe girmek.

13- Askerlikle ilgili sorunum yine 5-6 yıl yok gibi.

14- Her türlü konuda araştırma yapıp makale yazabilirim. Daha önce teknoloji, sağlık, oyun, tarih, yemek, sinema, ürün inceleme, güncel haber gibi birçok konuda yazdım.

15- Programları çok hızlı öğrendiğimi düşünmekteyim. Çünkü kendi kendine çalışınca daha hızlı öğrenenlerdenim. Okulda değilde evde öğrenen türden biriyimdir.

Peki dezavantajlarım nelerdir?

1- Ağır iş yapamam, yük taşıyacak adam değilim ama zor durumda kalırsam yapmamda değil.

2- Kavgalarda hep dayak yerim.

3- Yüzümde sivilcelerim var ama doktora gittim 1-2 yıla geçer.

Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Dönüşünüzü merakla bekliyor olacağım. Ayrıca yazımda bilmeden bir saygısızlık yaptıysam lütfen kusuruma bakmayınız.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
9 Yorum
 • aslı

  22 Kasım 2011 at 13:51 Cevapla

  Brezilya’da Portekizce konuşuluyor. İspanyolca için boşa para harcamamakta fayda var örneğin. Adriana bu konuda gerekli uyarıyı yapacaktır de uyarayım dedim.

  • Aydan Çağ

   22 Kasım 2011 at 13:57 Cevapla

   Firma ilanı çıkarken bunu göz ardı etmiş demek ki. Rahmi Bey’e de dilerseniz bundan bahsedin.

   • aslı

    22 Kasım 2011 at 14:35 Cevapla

    Burayı okuyacaktır illa ki diye düşünüyorum, rencide etmeyeyim şimdi. 🙂

 • Serhat KAHYAOĞLU

  22 Kasım 2011 at 20:19 Cevapla

  İlani ve basvuruyu gördükten sonra “ben böyle ilan veren firmanin canını yiyiiiiim”tarzinda bir rahatlikla yorum yazacaktim az kalsin ama hemen toparliyorum kendimi:)

  İlanda o kadar göze çarpan yer varki gerçekten çok yaratıcı ve çok amacına uygun olmuş.yetenekleri sirkete çekmenin günden güne zorlaşması hepimizi kaliplarin ve sinirlarin disina cikardiği bir gercek ve dahda cikarmasını diliyorum.yaraticiligin bu kadar gerekli oldugu bir alanda klasik standartlarda bir ilan belkide gokhan bey ve diger yetenekleri kendisine çekemiyecekti …

  Gökhan beyide ayrıca burdan tebrik ediyorum:)

  Yaratıcılığımızı kullanacağımız daha nice alana ve hayata 😉

 • Rahmi Vidinlioğlu

  23 Kasım 2011 at 10:58 Cevapla

  Aslı hanım,

  Ordaki farkı ilk keşfeden ve bize mail olarak bildiren adayı da İŞE ALDIK. Orası tuzaktı…

  Saygılarımla,

 • Gökhan

  23 Kasım 2011 at 13:00 Cevapla

  İş başvurumu beğendiğiniz ve paylaştığınız için size ve iyi dileklerde bulunan herkese teşekkür ederim. 🙂

 • leyla

  7 Aralık 2011 at 16:17 Cevapla

  tebrikler güzel bi cv hazırlanmış. çok yaratıcı..ee öyle bi şirkete böyle bi cv…

 • ozlem

  16 Temmuz 2012 at 23:32 Cevapla

  bende gop üni kimya bölümünden mezunum hatta bu sene mezun oldum yana döne iş arıyodum tabiki sıkıcı cv lerle kesinlikle banada yol gösterdin gökhan başarılar sana ve tüm GOPlulara 🙂

 • AHMET KILIÇ

  16 Eylül 2012 at 18:55 Cevapla

  gökan bey vermiş olduguın bilgiden dolayı teşekür

Bir Yorum Yaz