Title Image

Yanlış Tercihten Kurtulmanın 3 Yolu

yanlış tercih

Yanlış Tercihten Kurtulmanın 3 Yolu

yanlış tercih

Üniversite tercihlerini yaptıktan hemen sonra ya da bölümünde okumaya başladıktan sonra her şeyin planladığınız gibi olmadığını fark ettiyseniz, yanlış bölüm ya da yanlış üniversitede olduğunu düşünüyorsanız hemen karaları bağlamayın!!! Dünyanın sonu değil mutlaka bir şeyler yapabilirsiniz.

 

Mesela bölüm değiştirebilir, başka bir üniversiteye geçebilir, okuduğunuz bölümün yanında bir yan dal, çift ana dal ya da dikey geçiş yapabilirsiniz. Ya da sınava baştan girebilirsiniz. Dolayısıyla yapabileceğiniz tüm alternatiflerin listesini oluşturmalısınız. Bu hayat sizin hayatınız olduğu için kararlarınızı verip, o karar odaklanmalı ve harekete geçmelisiniz.

 

‘Yanlış tercih bir yıl, yanlış üniversite 4 yıl, yanlış meslek ise bir ömür götürür.’

 

Yanlış bölümde olduğunuzdan emin misiniz? Bu konuda ne kadar emin olduğunuzu öncelikle net ortaya koymanızı tavsiye edeceğim. Bölümünden mezun olanların yaptıkları işler, eğer sizin değerlerinizle örtüşmüyor, kişilik özelliklerinizin tam tersi ve hayattan beklentilerinizle örtüşmüyorsa evet yanlış bir bölümdesiniz. Ama endişe etmeyin, yanlış tercihten kurtulmanın 3 yolu var.

 

Yanlış Tercihten Kurtulmanın 3 Yolu:

  1. Bölümünüzde imkan varsa kişisel yetkinlik ve becerinize uygun bir mesleğe odaklanmak
  2. Mevcut bölümünüzü yan dal ya da çift anadal ile zenginleştirmek
  3. Bölümü/Okulu bırakmak ve tekrar sınava girmek

 

*Eğer konuyla alakalı daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

 

Keyifli seyirler ve okumalar…

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz