Title Image

Üniversitede Doğru Bölüme Yerleştin Mi?

Üniversitede Doğru Bölüme Yerleştin Mi?

Şu an üniversitede herhangi bir bölümün herhangi bir sınıfta okuyor olabilirsiniz. Peki doğru bölümde misiniz? Emin misiniz doğru bölümde okuduğunuzdan? Hiç düşündünüz mü? Doğru bölümde misiniz değil misiniz? Hala karar vermediyseniz doğru bölümde olup olmadığınızı anlamak mümkün. Aslında daha bu aşamaya gelmeden, en başında sizin için doğru bölümü tercih etmek de mümkün.

Hepimizin zaman zaman öğrencilik hayatında yaptığı birçok hata olabiliyor. Bizler bazen üniversite seçip, bölüm seçmiyoruz. Mesela kişinin hedefi Boğaziçi Üniversitesi’nde okumak oluyor, peki hangi bölüm? Ya da kişi şehir seçiyor ama üniversite ve bölüm seçmiyor… Şehir de üniversite de seçmek tek başına yeterli değil. Üniversitede istediğiniz bölümde okumayı mı hedefliyorsunuz yoksa herhangi bir bölümü belirlediğiniz bir üniversitede ya da herhangi bir bölümü / herhangi bir üniversiteyi istediğiniz şehirde mi okumayı hedefliyorsunuz? O nedenle üniversite seçmek ve şehir seçmek ile bölüm seçmek apayrı şeylerdir.

Üniversite seçmek bölüm seçmek demek değildir. Buradaki önemli nokta aslında bir bölüm seçtiğinizde o bölümün hangi meslekleri de işaret ettiklerini de öğrenmek gerekiyor. Hangi bölümü okuduğunuzunda, okuduğunuz bölümden hangi meslek ya da hangi mesleklere yönelebileceğinizi en başta öğrenmenizi ben şiddetle tavsiye ediyorum. Eğer şu an bir bölümde okuyarsanız da okuduğunuz bölüm için de buna bakabilirsiniz.

 

*Eğer konuyla alakalı videoyu izlemek isterseniz aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Öncelikli olarak kendimizi çok iyi tanımalıyız. Yani sizi mutlu eden şeyleri, kişilik özelliklerimizi, korkularımızı, karakterimizi, yeteneklerimizi, bilgimizi, hoşlandığımız şeyleri, bizi yaşamda başarılı kılan şeyleri bilmeliyiz, bunları keşfetmeliyiz.  Bunları keşfettikten ve bunların farkındalığına ulaştıktan sonra bizi mutlu eden mesleklere ulaşmada bir adım daha atmış olacağız. Ayrıca kendi değerlerimiz ile mesleki değerlerin de ne kadar örtüştüğüne de bakmak gerekiyor.  Peki bu yeterli mi değil? Değil. Hangi bölümden hangi mesleklere gidilir, mesleklerin iyi ve kötü yanları nelerdir? Zorlukları, keyifli anları nelerdir? İşte bunları da bol bol araştırmalısınız.

 

Puanlara göre değil kendinize göre tercihte bulunmalısınız. Çok daha geniş açıdan düşünme ve karar vermeliyiz. 10 yıl, 20 yıl sonrasını da düşünmeliyiz. Üniversite hayatı uzatmalarla 7-8 yıl sürsün peki sonrası? Üniversiteye bir şekilde bir bölüme gidilir ama gelecekte yapacağınız iş, işte bu çok çok önemli…

 

Doğru bölümde misiniz değil misiniz? Hadi gelin bakalım. Kendimize soracağımız burada 5 soru var.

  • Bölümünüzü seviyor musunuz?
  • Yetenekleriniz bölümünüze uygun mu?
  • Bölümün mezunları ne iş yapıyor?
  • Hangi dersleri kapsıyor? Bu derslerde zorlanır mısın?
  • Bölümün özel koşulu var mı? (Boy, sağlık raporu gibi)

 

Eğer henüz bir bölüm seçmediyseniz, doğru bölüm seçimi için ipuçları:

  • Kendimizi tanımalıyız: Bu anlamda envanterlerden de destek alabilirsiniz. Değer, kişilik, meslek tercih, ilgi, iş değerleri, beceri envanterlerinden faydalanabilirsiniz.
  • Meslekleri iyice araştırın.
  • Bölümünün derslerini inceleyin. Sonra dersleri aldıkça canınızı sıkmasın.
  • Üniversiteyi, üniversitenin akademik ve sosyal imkanlarını, şehri araştırın.

 

Keyifli okumalar ve izlemeler

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz