Title Image

Umudunu Kaybetme

Umudunu Kaybetme

 

Bugün sizlere geç keşfettiğim ama iyi ki de günün birinde izlemişim dediğim bir filmi önermek istiyorum: “UMUDUNU KAYBETME”  

 

Film ünlü bir yatırım firmasının sahibi Chris Gardner’ın hayatından esinlenmiş.  1980’lerin başlarında, kucağında küçücük bebeğiyle birlikte koyu bir sefalet içinde Chicago’nun sokaklarında yaşayan, ancak zekâsı ve çalışkanlığıyla günümüzün en büyük borsacılarından birine dönüşen Amerikalı işadamı Chris Gardner’in gerçek öyküsü… Will Smith ve o dönemde 9 yaşında olan gerçek oğlu Jaden Smith’in muhteşem oyunculuklarını da atlamak istemem. Beni bu kadar etkilemesinde en önemli nedenleri hem gerçek hayattan esinlenmesi, konusu, anlatımı, mesajları,vermiş olduğu motivasyonu olarak sıralayabilirim.

 

Ayrıca filmi izlerken 1981 yılındaki İK uygulamaları ve süreçleri de oldukça ilgimi çekti.  Hatta filmi izlerken o dönemde onlarda yapılanların bizde şu an bile her kurumda olmayışını bilmek de üzücü oldu… Bunların ötesinde Chris Gardner’ın broker olma hayalini gerçekleştirmek için katılmış olduğu efsane mülakatını da unutmak imkansız. Filmi izlerken bir insanın yılmadan, dibe düştüğü anda bile umutla mücadelesini sürdürüp, ayakta kalabildiğine, hedefine ulaşmasına an ve an tanıklık edeceksiniz.

 

Filmin en ünlü ve akılda kalıcı repliğine gelirsek:

“Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme. Bir hayalin varsa onu korumalısın. Bir şeyi istiyorsan, git ve al.“

 

Daha çok şey yazmak isterdim ama izlemeyenler için yazımı burada noktalıyorum 🙂

 

Keyifli okumalar ve seyirler…

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
1 Yorum
  • Yücel Özsoylar

    31 Ekim 2017 at 11:51 Cevapla

    Bu filmi halen izlemeyenler varsa hemen bugün izleme listesine eklemeli. Film üzerine çok şey söylendi ve yazıldı.Burada karşıma çıkınca kayıtsız kalamadım. Hatta kendi blogumda da yer vermiştim. Sanırım film dünyasında en ümit verici filmlerinden. Konu zorluklar karşısında ümitvar olabilmek için “Zor Zamanlar” başlıklı Andres LARA tarafından kaleme alınmış bir makalede okunabilir. bu linkten: https://www.kriteregitim.com/zor-zamanlar/ ulaşılabilir. Paylaşım için teşekkürler.

Bir Yorum Yaz