Title Image

Üç Boyutlu Özgeçmiş Dönemi

Üç Boyutlu Özgeçmiş Dönemi

            

 

 

 

 

 

 

               Mülakat randevusu koparabilmek için etkileyici bir özgeçmişe sahip olunması gerektiğini artık herkes biliyor. Eğitim ve tecrübenin dışında işvereni etkilemek isteyenler CV’lerine üçüncü bir boyut getiriyor. Özgeçmişinin dikkat çekmesini isteyenler üç boyutlu, renkli, merak uyandıran CV’ler hazırlıyor.          Yeditepe Üniversitesi’nde örgütsel davranış doktora eğitimine devam etmekte olan Tolga Karaman’ın verdiği ‘MüthİŞ başvuru teknikleri’ eğitimi, klasik bir CV’de yer alan iş deneyimi, mesleki donanım, yetenekler ve kişisel özellikler gibi bilgilerin, sayfanın dışında çeşitli materyaller kullanılarak yaratıcı bir formata çevrilmesini içeriyor. Amaç farklılaşmak, kişinin kendisini en etkili şekilde ifade edip fark edilmek ve en kısa sürede başvuruya yanıt alarak iş görüşmesine davet edilmek.
          Karaman, sektöre, şirkete, pozisyona veya ilana göre bir CV dizayn ederek rakiplerden farklılaşılması gerektiğini söylüyor. Bunu yaparken de sadece o iş görüşmesine davet edilmek için gerekli olan özelliklerimizin altını çizmek, gereksiz olanların ise üstünü çizip CV’ye dahil etmek gerekiyor. “Öncelikli hedefimiz şaşırtmak, dikkat çekmek, merak ettirmek ve CV’mizi ulaştırdığımız kişide bizi tanıma isteği uyandırmak” diyen Karaman, herkesin yaptığını yaparak farklılaşılamadığını; bunun için farklı bir yol izlenmesi gerektiğini söylüyor.

          Reklamcılık, iletişim gibi sektörler bu tip başvurulara açıkken bankacılık gibi bir alanda böyle bir CV ile başvurulursa ne olur? Bu stilin her sektör, her iş, her pozisyon için uygulanabildiğini belirten Karaman, “Bu konuda bir iyi bir de kötü haberim var. Kötü haber: Sadece reklam sektörü böyle bir CV bekliyor. İyi haber ise sadece reklam sektörü böyle bir CV bekliyor. Diğer sektörlerdeki şirketlere böyle başvurular neredeyse hiç gitmediği için böyle bir beklenti oluşmuyor. O nedenle yapacağımız her türlü farklılaşma, eğer gerekli özeni ve dikkati gösterirsek, karşılığını bulacaktır” diyor. Böyle bir CV ile iş başvurusunda bulunan birinin, kendisine verilecek işi nasıl yapacağının mesajını da vermiş olacağını söyleyen Karaman, bu tarz başvurulara açık olmayanların, zaten değişimin ve yüzyılın dışında kaldıklarını düşünüyor. Mesela bankacılık sektörüne uygun bir CV hazırlanmışsa ve herhangi bir şirket veya ilan hedef alınarak oluşturulmamışsa her bankaya aynı CV gönderilebiliyor. Karaman’ın tavsiyesi gerçekten çalışmak istenilen bankayı belirleyip mümkün olduğunca özel bir CV hazırlamak.

İlaç kutusu ve şişeden CV olur mu?

         İlaç firmasına ilaç kutusunda tasarladığı, bir gazlı içecek firmasına kendi ürünlerinden birinin şişesiyle dizayn ettiği CV ile başvuran ve kısa sürede sonuç alanlar olduğunu belirten Karaman, üç boyutlu hazırlanan ve doğru kişiye elden gönderilen CV’leri tavsiye ediyor: “Sayfa ile gönderilen CV’nin kendini inceletme süresi 30 saniyeden fazla değil. Planlama aşamasında özgün ve samimi olunmalı. Abartıdan uzak durmaya, mizah öğesinin mutlaka kullanılmakla beraber ölçüsünün iyi ayarlanılmasına dikkat etmek gerekir. Gülümsetebildiğiniz herkesi ikna edebilirsiniz.”

Kaynak : www.yenibiris.com

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz