Title Image

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 1

Şirketlerin Sosyal ve Yan Hakları 1

 Capital’ın 215 şirketin İK planına yer verdiği Kariyer Kavşağı adlı yayınında alıntılardan oluşturacağım bu yazımda  şirketlerin sağlamış olduğu sosyal ve yan haklara beraber bakalım istedim. Eminim birçok kişi sağlanan bu hakları merak ediyordur. 215 şirketin hepsine yer vermem imkansız fakat seçmiş olduğum şirketleri birkaç yazıda paylaşıyor olacağım.

Acıbadem Sağlık Grubu: Çalışanlara verilen ücret paketine ek olarak, özelAcıbadem Sağlık Sigortası, sağlık kadroları ikametlerinin olmadığı illerde ücretsiz lojman imkanı, yemek ve ulaşım imkanları sunuluyor.

Aksigorta: Performansa bağlı ücret sistemi uygulanmaktadır. Ücret; maaş ve 4 ikramiyeden oluşmaktadır. Hizmet merkezi çalışanlar için 12 maaş ve performans primi sistemi uygulanıyor. Kurumsal aktiviteler, kulüp çalışmaları ve organizasyonlar yapılmaktadır. Tiyatro, ritm, dans, fotoğrafçılık, sosyal etkinlik kulüpleri, Sabancı Topluluğu Türk Sanat Müziği Korosu, bowling ve masa tenisi ekipleri, futbol ve voleybol takımları ve bunların yanı sıra 2 yılda bir yapılan Sabancı Olimpiyatları’na katılan basketbol, tenis, atletizm gibi spor faaliyetleri bulunuyor.

Akbank: Ücretin yanı sıra; aylık brüt ücret miktarı kadar 4 ikramiye, İngilzice dil tazminatı, performansa göre prim uygulamaları mevcut. Ayrıca pozisyona dayanan koşullar çerçevesinde çalışanlara lojman, servis-ulaşım imkanı, çeşitli sosyal yardımlar gibi yan haklar sağlanıyor. Çalışanlar ve bakmakla yükümlü oldukları ailelerine sağlık hizmeti verilmesi de sözkonusudur. Bankada çeşitli sosyal ve sportif kulüpler ve sanatsal faaliyetler organize ediliyor.

Anadolu Hayat Emeklilik: Sosyal yardımlar; bayram yardımı, evlilik yardımı, doğum yardımı, ölüm yardımı, yangın ve doğal afetler yardımı ve erzak yardımından oluşuyor. Çalışanlar öğle yemeği için çeşitli restaurantlarda geçerli olan aylık yemek kartlarından faydalanıyor. Genel Müdürlük binasına yaygın servis ağı ile sağlanıyor. Servis siteminden yararlanamayanlara yol parası ödeniyor. Tüm çalışanlar grup sağlık sigortası ve grup hayat sigortası kapsamında bulunuyor. Ayrıca çalışanlar şirket katkılı bireysel emeklilik hesabından yararlandırılıyor.

Anadolu Sigorta: Kadrolu olarak çalışanlara yılda 4 kez ikramiye veriliyor. Dini bayramlarda verilmek üzere ise aylık brüt maaşın yarısı ödeniyor. Ayrıca her yıl yönetim kurulu tarafından belirlenen oranda kârdan pay veriliyor. Yabancı dil tazminatı olarak İngilizce, Almanca ve Fransızca dilleri için belirlenen puanların alınmış olması kaydıyla ödeme yapılıyor. Ayrıca asgari limitin altında kalmamak kaydıyla çalışanlara birer aylık maaşları tutarında evlenme ve doğum yardımı yapılıyor. Tüm çalışanlar anlaşmalı sağlık kuruluşları sistemi ile ücret ödemeksizin her türlü sağlık ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Çalışanlara servis, yemek hakları da sağlanmaktadır.

Arzum: Sağlık sigortası, ferdi kaza sigortası, satış primi veya dış kadrolara yönelik yıllık performans primi, pozisyona göre şirket aracı, Blackberry ve GSM hattı, evlenme, doğum, kıyafet, otopark vb. yardımlar.

Avivasa: Ücret paketinde yılda 12 kez ödenen baz maaş, performansa bağlı ödenen komisyon, promosyon, bonus gibi değişken ödemeler, özel hayat ve sağlık sigortası, şirket tarafından çalışanın katkısı oranında yapılan bireysel emeklilik sistemi katkısı, öğle yemeği, genel müdürlük binasına servisle ulaşım imkanı, iş gereği araç ve cep telefonu tahsisi ile kıyafet yardımı, taşınma yardımı, uyum yardımı, yüksek lisans yardımı gibi çeşitli durum ve kadroları kapsayan sosyal yardımlar yer alıyor.

Barilla: Yıl sonu organizasyonları, turnuvalar, resim ve fotoğraf yarışmaları, kültürel aktiviteler, yıl içerisinde çalışanlar için gerçekleştirilen sosyal aktivitelerden bazıları. Yan haklar, pozisyona göre değişiklik göstermek ile birlikte bütün çalışanlara özel sağlık sigortası, ferdi kaza sigortası, servis ve yemek imkanı sağlanıyor.

Bayraktar Holding: Özel sağlık sigortası, ferdi kaza ve yaşam sigortası, servis, işyerinde kafeterya hizmetleri sunuluyor. Ayrıca AR-GE merkezi için de yüksek lisans ve doktora programları için destek veriliyor.

Borusan Holding: Gerçekleşen aktiviteler arasında bowling, trekking, ahşap boyama, dans, dalgıçlık kursları, fotoğrafçılık kursları ve geziler yer alıyor. Tüm çalışanlara yönelik sağlık sigortası uygulaması bulunuyor. Ulaşım ve öğle yemeği imkanı,spor merkezi olanağı sağlanıyor.

Citibank: İş saatleri dışında yaptıkları gönüllülük çalışmalarının yanı sıra yıllık izinlerine ek olarak yılda bir gün gönüllülük yapmak için izin kullanabiliyor. Tamamı gönüllülerden oluşan Cityclub’da değişik kulüp ve hobilerin gelişirildiği ortamlar sunuluyor. RockCiti isimli grubu çeşitli aktivitelerde çalışanlara konser veriyor. İç eğitimciler tarafından oluşturulan ve çalışanların doğada, öğrenme hedefiyle aktif olarak katıldıkları outdoor eğitimler sunuluyor. Genel Müdürlük binalarında kafetarya, market, kafe, kuaför ve dinlenme alanları bulunyor, kuru temizleme hizmeti ve emzirme odası bulunuyor. Geniş bir yelpazede kitap kaynağı sunan ayrıca internete de bağlanabilen bir kütüphane mevcut. Çalışanlara yemek kartı, kendilerine ve eş/çocuklarına özel sağlık sigortası poliçesi, ulaşım servis hizmeti, hayat sigortası poliçesi, talep etmeleri halinde 6 aylık çalışma sürelerinin sonunda bireysel emeklilik planı, yılda bir kez ücretsiz check-up olanağı gibi hizmetler sunuluyor.

Coca-Cola: Esnek çalışma saatleri uygulaması, spor salonu, dinlenme alanları bulunuyor. Bunların yanında genç çalışanlar için yapıcı geribildirim kültürü, mentorluk-koçluk uygulamaları, departmanlar arası rotasyon uygulamaları, şişeleme ortağı Coca-Cola İçecek ile yürütülen yetenek değişim programı, Coca-Cola University eğitm platformu ve açık kapı politikasını benimseyen bir şirket kültürü bulunuyor. U’Design olarak adlandırılan esnek yan haklar programı kapsamındaki yan hakları; temel yan haklar, seçmeli yan haklar ve esnek yan haklar olarak 3 farklı kategoride toplanıyor. Temel yan haklar, çalışanların kanuni haklarını ve  yaşam standartlarını korumaya odaklanıyor. Çalışanlar bu temel haklardan vazgeçemiyor ve değiştiremiyor. Seçmeli yan haklar kapsamında çalışanlara dört ayrı sağlık sigortası paketi sunuluyor ve bu paketlerden ihtiyaçlarına en uygun olanı seçmeleri isteniyor. Esnek yan haklar kapsamında ise çalışanlara bireysel emeklilik planlarına ekstra yatırım yapma imkanı, şirket ürünlerinden daha fazla yararlanma, eş için hayat sigortası/ checkup programı, spor yardımı, hobi kursu, benzin kartı, alışveriş çeki gibi seçenekleri satın almaları sunuluyor.

Danone Tikveşli: Tüm çalışanlara sağlanan yan haklar; özel sağlık sigortası, hayat sigortası, yol, yemek ve ürün paketidir. Ayrıca çalışanların görevlerine ve kademelerine göre araç, yakıt ve telefon hattı.

Doğtaş: Senede bir kez ayakkabı ve gıda yardımı.

Efes Grubu: Senede 16 maaş, buna ek olarak; belirli kademelerdeki çalışanlar için de yıl sonu ve satış primi uygulaması sözkonusudur.  Ayrıca çalışanlara senede bir kereye mahsus oldukça kapsamlı bir sosyal paket veriliyor ve senede dört kez erzak yardımı yapılıyor.

Ets Tur: Tüm çalışanlara ferdi kaza sigortası, üç yılı dolduran çalışanlara özel sağlık sigortası, sabah kahvaltısı, satış personeli için prim uygulaması, Atlasjet, grup otelleri ve tur paketlerinde çalışanlara maliyetine satış ve ailelerine indirim imkanı, tüm evlenen çalışanlara ve yeni doğan Etstur bebeklerine hediyeler.

Euroko Sigorta: Performans prim ödemesi, sağlık ve hayat sigortası, bireysel emeklilik , yabancı dil tazminatı, servis ya da yol yardımı, aylık yemek kartı, evlilik, doğum vb. yardımlar, klüpler. Spor salonu ve diyetisyenle çalışanlar sağlıklı yaşama teşvik ediliyor. Genel müdürün de katıldığı pizza ve kahvaltı organizasyonlarıyla ast üst ilişkisinin ötesine geçen, samimi, açık iletişime fırsat tanıyan, şeffaf bir çalışma ortamı yaratmaya özen gösteriliyor.

Ford Otosan: Yemek, servis, özel sağlık sigortası, Koç Emekli Vakfı, eğitim ve gelişim faliyetleri, sosyal kulüp faaliyetleri.

Full Akaryakıt: İstasyon çalışanları için kanuni yükümlülükler dışında yol ve yemek ücreti yardımı, Ramazan’da gıda yardımı gibi uygulamaları bulunmakta. Merkez idari çalışanlar ve istasyon yönetimi çalışanları için ise özel sağlık sigortası, aile içi indirimli özel sağlık sigortasından faydalanma, yemek ve personel servisi, ramazan ayında gıda yardımı gibi imkanlar sunuluyor. Her yıl haziran ayında tüm personelin katılımıyla Yaza Merhaba Partisi ve aralık ayında Yeni Yıl Partisi ile çalışanlarla bir araya geliniyor.

 

Yazının devamı gelecektir.

 

Kaynak: Capital Kariyer Kavşağı

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com

Bir Yorum Yaz