Title Image

Şirket Dedikoduları

Şirket Dedikoduları

             Yenibiris.com’un Capital için 497 kişiyle gerçekleştirdiği araştırma sonucuna göre çalışanların %96’sı dedikodu yapıyor. Ve daha çok 7 konu üzerinde çalışanların dedikodu yaptığı araştırma sonuçlarında ortaya çıkmış.   Ve işte bu 7 dedikodu başlıkları:

1) Yöneticiler ve yönetici davranışları

2) Ücret politikaları

3) Çalışanların özel hayatı

4) Zam ve prim oranları

5) Strateji ve yeni projeler

6) Terfiler ve transferler

7) İşten çıkarmalar

           Son olarak  ünlü bir Musevi hikâyesi, söylenti ve dedikodunun yayılması durumunda ne kadar etkili olduğunu anlatan bir hikaye aktarmak istiyorum:

            Bir adam yaşadığı topluluk içinde hahamla ilgili bir söylenti yayar. Sonradan yapmış olduğu şey ve verebileceği zararlar konusunda etraflıca düşünür. Hahama gider ve hatasını telafi etmek için her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyleyerek affını diler. Haham, adama “Kuş tüyü bir yastık al, onu kes ve tüyleri rüzgâra savur” der. Adam bunun tuhaf bir talep olduğunu düşünür ama kolay bir şey olduğundan memnuniyetle yerine getirir. İsteğini yerine getirdiğini söylemek üzere hahamın huzuruna geldiğinde haham ona şöyle der, “Şimdi git ve rüzgârda savrulan bütün tüyleri tek tek topla. Çünkü sözcüklerinin vermiş olduğu zararı tüyleri tekrar toplamadan telafi edemezsin”.  

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz