Title Image

Randevu Nasıl Alınmalı?

Randevu Nasıl Alınmalı?

Adayın CV’sini beğendik ve şirketimize mülakat için davet etmemiz gerekiyor. Adaya bir randevu talebimiz olacak ve zor bir sürece benzemiyor değil mi?  İnanın telefonla görüşme esnasında iki lafı bir araya getiremeyen, pozisyon ismini yanlış aktaran ya da hiç söylemeyen, görüşme programına bakmadan bir saat söyleyen ve sonrasında değiştirmek için adaya tekrar ulaşan, kendini tanıtmayan o kadar çok kişi var ki. 

Peki adayı araraken neler söylemeliyiz ve nasıl davranmalıyız?

– Önceliğimiz nasıl ki yüzyüze mülakatlarda gülümsüyorsak telefonda da konuşurken de mutlaka gülümseyelim. Karşı tarafa daha pozitif bir enerji veriyoruz.

– Adayı aradığımızda telefona bir başkasının  çıkması ya da yanlış numarayı arama olasılığını da düşünerek “Merhaba     …. Hanım/Bey’ı ile mi görüşmekteyim?” demeliyiz.

– Sonrasında hangi firmadan aradığımızı ve adımızı soyadımızı isteğe göre unvanımızı belirtmekteyiz. ” … Hanım/Bey Çağ Danışmanlık Şirketi’nden Aydan Çağ , seçme ve yerleştirme uzmanıyım.” gibi.

– Adaya şu an müsait olup olmadığı da muhakkak sorulmalı. Kimi zaman trafikte, görültülü ortamlarda, kişinin rahat konuşamayacağı durumlarda arayabiliyoruz.

– Aday müsaitse hangi pozisyon için kendisini aradığımızı aktarmalıyız.

– Görüşme gününü ve saati belirlerken; günü belirledikten sonra sabah saatleri mi yoksa öğleden sonra mı müsait olursunuz diye adaya seçenek bırakılabilir ya da direkt şu gün şu saatte sizi görüşmeye bekliyor olacağız da denilebilir. Adayla ortak bir zaman diliminde bulaşmak gerekiyor. Tamamiyle de kontrolü adaya bırakmamalıyız.

– Adresi telefonda da verebiliriz ya da adresi adaya mail olarak yollayabiliriz. 

– Adaya görüşmeyi kimle yapacağı, görüşmenin ne kadar süreceğini, yanında fotoğraf getirmesi gerekiyorsa bunun bilgisi ve görüşme öncesinde uygulanacak test varsa bilgisi mutlaka verilmelidir.

–  

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz