Title Image

MBA Yapmalı Mı, Yapmamalı Mı?

MBA Yapmalı Mı, Yapmamalı Mı?

Üniversite lisans programlarını bitirdikten sonra ortaya çıkan muallâk soruların en başında gelir. MBA yapmak lisans eğitimi bittikten sonra iş arama sürecini biraz ertelemek isteyenlerin de tercihi olmakla birlikte bir de erkeklerin askerliği erteletmek için seçtikleri yollardan biridir.

İlanlara baktığınızda yüzde kaçı MBA istiyor yüzde kaçı deneyim istiyor?

İşe girmek için MBA yapmak çok gerekli değil ancak seçeceğiniz alanda uzmanlaşırken MBA ile bunu desteklerseniz daha başarılı olunabilir.  İlanlara baktığınızda yüzde kaçı MBA istiyor yüzde kaçı deneyim istiyor? En çok yakındığımız konuların başında deneyim gelirken neden üniversite biter bitmez deneyim kazanmaya bakmıyoruz? Üniversitede aldığınız teorik eğitimi pratiğe dökmeden tekrar teorilerin içerisinde kendinizi bulduğunuzda, iş hayatında nasıl öne çıkabilirsiniz ki? Ben de birçok kişinin yaptığı bu yanlışı yapmış biri olarak keşke çalışırken MBA yapsaydım diyorum! Önce deneyim kazanmalıyız, hatta yurtdışında bazı okullarda MBA yapabilmek için 2 yıl deneyim sahibi şart olurken biz de aman iş arama sürecine girmeyeyim, biraz daha öğrenciliğin tadını çıkartayım ya da herkes yapıyor ben de yapayım bilinçsizliği ile yapılan MBA’nin ne size ne de çalışacağınız firmalara çok katkı sağlayacağını düşünmüyorum.

Ayrıca MBA yapmadan da başarılı olanların sayısı hiç de az değil.  MBA için harcanan eğitim giderlerini de düşündüğümüz de MBA yapmalı mı yapmamalı mı sorusuna net cevap vermek gerçekten zor. Bir girişimci MBA için ödeyeceği rakamı inovatif fikrini, ürününü, hizmetini hayata geçirerek çok daha başarılı olabilir. Dolayısıyla MBA eğitimi almamış başarılı iş adamlarının ve girişimcilerin de varlığı göz ardı edilemez.

  • MBA’li işsizlerin oranı da yıllara göre giderek artıyor. 2007 yılında %7 iken 2012 yılında %14…
  • En iyi 10 MBA programının her 4.000 mezununun sadece 1′i  en yüksek kazanan yöneticiler arasında
  • Fortune  500′de yer alan en iyi 100 şirketin CEO’larının %64’ü MBA derecesine sahip değil
  • ABD başkanlarından sadece bir tanesinin MBA’i var, o da George W. Bush
  • MBA’li olmayan başarılı insanlar: Warren Buffett (Berkshire Hathaway), Larry Ellison (Oracle), Bill Gates (Microsoft), Jeff Bezos (Amazon); Richard Branson (Virgin)

MBA Yapmalı Mı, Yapmamalı Mı?

Bu yazım 23 Nisan 2012 tarihinde inpofik.com’da yayımlanmıştır.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz