Title Image

Kurum İçi İletişimde Verimliliği Artırmanın 7 Yolu

Kurum İçi İletişimde Verimliliği Artırmanın 7 Yolu

Globalde ve ülkemizde büyük kurumlar iç iletişimini, bilgi paylaşımını ve haberleşmeyi Intranet sistemi üzerinden sağlıyor. Intranet aynı zamanda çalışanlar ve departmanlar arasında birleştirici ve koordine edici bir ağ olarak karşımıza çıkıyor. Fakat kimi zaman kurum çalışanlarınca sahiplenilmediği ve kullanılmadığını da duyuyoruz.

Birkaç basit yol izlenerek Intranet sisteminin çalışanlarca tercih edilmesi ve sahiplenilmesi sağlanabilir. Nasıl mı?

1) Hep Destek Tam Destek

Başarılı bir Intranet projesi, öncelikle kurum içerisinde sahiplenilmeli ve tüm departmanların (bilgi teknolojileri, insan kaynakları, pazarlama, satış vb.) desteği alınmalıdır.

2) İletişim Tüm Yönleriyle Artık Cebimizde

OECD Dijital Ekonomi Görünümü  2015 Raporu’na göre Türkiye, akıllı telefonlarla internet ve sosyal medya kullanımında dünyada ikinci sırada yer alıyor. Bu nedenle çalışanlar da dilediği an, özgürce, zaman ve mekan kısıtlaması olmadan akıllı telefondan Intranet sistemi üzerinden kurumsal bilgilere ulaşabilmeli. Yani kullanacakları Intranet sistemi mutlaka mobil kullanımı desteklemeli.

3) Ahmet Bey’ler De Buradaymış

Kurum içerisinde hayata geçirilmeye çalışılan her uygulama, üst yönetimin de kullanmasıyla birlikte çalışanlar tarafından daha çok sahiplenilir. Dolayısıyla çalışanları teşvik etmek için tüm departman müdürlerinin, direktörlerin ve genel müdürün de Intranet sistemini kullanması çok önemli.

4) Önce Bakar Sonra Okuruz

Intranet sistemi içerisinde yer alan içerikler kadar tasarımı da bir o kadar önemli. Çalışanların içeriklere rahat ulaşmasını sağlayacak, kullanıcı odaklı modül ve ekran tasarımları yapılarak Intranet sistemi daha zevkli ve kullanışlı hale getirilmeli.

5) Herkesin Paylaşacak Bir Şeyleri Var

Intranet sistemi çalışanlar arasında etkileşimi ve paylaşımı artıracak oy, beğeni, yorum, etiketleme, mesaj, tartışma grupları vb. alanlara sahip olmalı. Ne kadar interaktif olursa kullanıcı tarafından o kadar sahiplenilir.

6) Labirente Girmeye Gerek Yok

Intranet sistemindeki modüller kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmalı. İhtiyaç duyulmayan ve sadece olmuş olması için eklenen modüller hem portalı karışık gösterir hem de çalışanlar tarafından da kullanımı zorlaştırır.

7) Kurumdan Al Haberi

Kurum içerisindeki tüm haberlerin ve duyuruların e-mail yoluyla paylaşımına son verilmesi ve sadece Intranet üzerinden bilgi paylaşımı gerçekleşmesi çok daha verimli bir kurumsal haberleşme sağlar. Böylece çalışanlar kurumla ilgili bütün gelişmeleri Intranet üzerinden takip etmeye daha kolay adapte olabilir.

Not: Ogoo’nun blog sayfasına yazmış olduğum yazıyı sizlerle de paylaşmak isterim. Ekim ayı itibariyle yazmış olduğum yazılar blog sayfalarında yayımlanmaktadır. Yazılarım Dijital İK kategorisinde yer almakta olup, hepsine oradan da ulaşabilirsiniz.  Ogoo Blog sayfası için: http://blog.ogoodigital.com/

Keyifli okumalar…

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz