Title Image

Kendini Uzun Boylu Hissetmek

Kendini Uzun Boylu Hissetmek

 

 

 

 

 

 

 

 

              Kariyer.net’in aylık İnsan Kaynakları Dergisi’nin şubat ayı sayısında çok ilginç bir araştırmaya yer verilmiş. Psychological Science Gazetesi’nin yaptığı bir araştırma sonucuna göre, yüksek pozisyonlarda görev alan ve kendilerini iş yerlerinde güçlü hisseden kişiler, boylarını olduğundan daha uzun zannediyor. Daha önceleri yapılan birçok araştırma; uzun boylu insanların terfi ve zam alma, güç kontrolü sağlama gibi konularda daha yüksek bir başarı oranına sahip olduğunu ortaya koymuş. Bu yapılan yeni araştırma ile de güçlü olmanın insanı uzun hissettirdiğini ortaya koymuş. Araştırmada uygulanan deneyde, katılımcıların boyları ölçülmüş ve kendilerinden bildikleri ya da tahmin ettikleri boy ölçülerini söylemeleri istenmiş. Yönetici konumunda görev yapanların gerçek ölçümlerinden daha yüksek bir uzunluk söylediği; personel olarak görev yapanların ise ölçümleriyle aynı sayıyı verdikleri görülmüş. Bu araştırma yöneticilerin daha uzun boyluymuş gibi hareket etmelerine ve kadın yöneticilerin yüksek topuk tercihlerine de bir açıklık getirmiş.

 

         Yine 2005 yılında İngiltere’deki St. Andrew Üniversitesi bilim adamlarının yaptıkları araştırmanın sonuçları, ortalamanın üzerinde uzun boylu kadınların iş hayatında daha rekabetçi ve hırslı olduğunu ortaya koymuş..


Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
3 Yorum
 • Gülsün Müftügil

  27 Şubat 2012 at 09:04 Cevapla

  Bu yazıyı zirve dönüşü yolda okumuştum ve benim de çok ilgimi çekmişt. Çok ilginçtir ki o hissi yaşadığım birkaç an vardır benim de. Arada şöyle kendimi uzun hisssettiğim anlar 🙂

 • Gülsün Müftügil

  27 Şubat 2012 at 09:29 Cevapla

  Son işimden istifa ederken mesela (yani bu gibi durumlarda) 🙂

 • Aydan Çağ

  27 Şubat 2012 at 18:05 Cevapla

  Topuklu ayakkabı giyildiğinde gelen özgüvenin nedenini de anlamış oldum 🙂

Bir Yorum Yaz