Title Image

Kadınlarda Kariyer Sonlandırma Nedenleri

Kadınlarda Kariyer Sonlandırma Nedenleri

                

          Kadının evle iş hayatı arasındaki sorumluluklarını dengeleyememesinin bir sonucu olarak kariyerine hiç başlayamamasına ya da başladığı kariyerini  sonlandırmasına neden olabilmektedir. ‎2010 verilerine göre istihdama katılan kadın oranı gelişmiş ülkelerde %57’nin üzerindeyken Türkiye’de sadece %24. 30  ve OECD ülkesi içinde Türkiye kadın istihdamında sonuncu sırada. Gerçi baktığımızda ülkemizde kadınların geçmiş yıllara oranla iş hayatında daha aktif olduğunu görebiliyoruz. Yeterli mi tabiki değil.. 

                  Etrafımızdaki birçok kadın ev ile iş hayatı arasında boğulabiliyor. Burada erkeklere de çok iş düşüyor. En başında eşlerinin çalışmasını desteklemeleri ve evin sorumluluklarını paylaşmaları gerekiyor.

                    Dokuz Eylül Üniversitesinde Araştırma Görevlisi Tarık Totan ve Sakarya Üniversitesinde Öğretim Görevlisi Tayfun Doğan’ın yapmış oldukları bir araştırmada kadınların kariyer sonlandırmasına ilişkin nedenleri şu şekilde yer vermişlerdir:

– Çalışma saatlerinin çokluğu

– Ağır iş yükü

– Hafta sonu çalışmanın gerekliliği

– Sık sık şehir dışı seyahatlerin olması

– Çalışma saatlerine müdahale etmenin zorluğu

– Güvensiz bir işe sahip olmak

– İşin fiziksel ve psikolojik yükünün çokluğu

– İşyerindeki huzursuzlukları

– Yardımcı çalışan olmaması

– Yönetici ile sorunlar

– Kadınların kariyer planları ve eğitimleri onların annelik rolleri, sosyal baskı ve çocuklarının bakımıyla ilgili sorumlulukları

Toplumun meslekler hakkında basmakalıp yargıları, hata yapma korkusu, başarı korkusu ve düşük öz yeterlilik düzeyinin ilk çocukluk döneminde kızlara sosyal çevresi tarafından kanıksatılması nedeniyle kadınlar kariyer gelişimlerinde ciddi sorunlar yaşamaktadır.

Bunlar dışında ekleyeceklerim ise;

                    Kadınlar  kariyerine ara verdiklerinde tekrar iş hayatına dönmeleri zorlaşmaktadır. Burada da kadınların desteklenmesi gerekiyor. Erkeklerin günümüzde evlendikten sonra eşleri için “kadının yeri evidir” söyleminden de vazgeçmeleri gerekmektedir. Evlilik ve doğum, kadın çalışanların işten ayrılma nedenlerinin %70’ini, işverenin işten çıkarma nedenlerinin de %20’sini oluşturmaktadır. Birçok işgörüşmesinde mutlaka başınıza gelmiştir, mülakatı yapanlar “Evli misiniz?, Evlenmeyi düşünüyor musunuz?, Çocuk yapmayı düşünüyor musunuz?” gibi soruları size yöneltirler.  Erkek adaylara bu soru sorulmaz bile, direkt esgeçilir. Kadın ve erkek arasındaki bu ayrımcılıktan da vazgeçilmeli.

                    Aynı zamanda kadınlar erkeklere oranla daha düşük ücretlerle çalıştırılabilmektedir. Bu ayrımcılıktan dolayı  kadınlar aldıkları düşük ücretler ve çalışma koşullarından ötürü ya hiç iş hayatına girmiyorlar ya da işlerinden ayrılarak ev kadını olmayı tercih ediyorlar.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
4 Yorum
 • didem oğrun

  30 Kasım 2011 at 14:06 Cevapla

  gercekten güzel bır konuya degınmıssın teskkur ederım. ayrıca karıkatur de harıka cok begendım 🙂

 • Aydan Çağ

  30 Kasım 2011 at 19:28 Cevapla

  Didem beğenmiş olmana çok sevindim. Takipte kal lütfen.. Sevgilerimle

 • Özlem Turgut Nalbantoğlu

  1 Aralık 2011 at 14:04 Cevapla

  Yüksek Lisans dersimde arkadasımla ödev konumuzdu. Gercekten istatistikler cok sasırtıcı. Yazdıklarınızın hepsine katılmakla beraber, en fazla işverenin bu duruma destek vermiyor olması konusuna deginmek istiyorum. Örnegin esnek calısma saatleri ve esnek ücret paketleri uygulaması yapabilir. Hem sistemlerini bozmak istemiyorlar, hem de esnek calısan birisinin diger calısanlara kötü örnek olacagı kanısında olduklarını düsünüyorum. Esnek calısma saatleri, abartılmadıgı ve insanın özel hayatına tecavüz etmedigi sürece, aidiyeti cok arttıran bir calısma türüdür.
  Sevgiler,
  Özlem

  • Aydan Çağ

   1 Aralık 2011 at 22:01 Cevapla

   Dünyada esnek çalışma saatleri aslında çok popüler. Ülkemizde kadınlara biçilen annelik ve eşlik durumlarından dolayı esnek çalışma ile kadınların bir bakıma çalışma hayatına girmeleri sağlanabilir. Esnek çalışma ile kadınlar çalışma hayatına tekrar kazandırılacaktır. Dolayısıyla da bu çalışma biçimin yaygınlaşması gerekiyor.

Bir Yorum Yaz