Title Image

İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesi'ne Dair

İTÜ İnsan Kaynakları Zirvesi'ne Dair

 

          İTÜ’nün düzenlemiş olduğu İnsan Kaynakları Zirvesi’nin 4 günlük programına dün ve bugün katılabildim. Bugünkü İpek Aral Kişioğlu’nun konuşmasını ayrı bir yazı olarak yazmak istediğimden sadece düne ait yorumlarda bulunacağım.

      İlk olarak Avea İşe Alım Müdürü Elif Bartın’ın sunumunu  sonuna doğru salona katılabildiğimden, en arkaya oturabildim ve  açıkçası anlamakta ve duymakta çok zorlandım.

       Sonrasında Erim Hısım’ın Nool’cek Benim Geleceğim? konuşmasını keyif alarak dinledim. Erim Hısım kendisini dünyada sıfır yaşından itibaren gelecek planlaması yapılan bir çocuğun babası olarak tanıttı. Konuşmasında biraz Secret CV’den bahsetti ve Secret CV’nin viral videolarını izledik.  1 saatlik sunumda dikkatimi çeken, benim özellikle altını çizdiğim cümleleri şunları oldu: “Mesleğiniz ve yetenekleriniz evrenin ihtiyaçların birleştiği yerdedir.”,  Herkes işsiz kalıncaya kadar işine küfreder.”, ” İyi bir iletişimiz olmasa hiçbir şey olamazsınız.”, “Lütfen hayata gülün.”, “Dünyanın en büyük enerji kaynağı insan psikolojisidir.”

Bizlere ayrıca iki test yaptı.

           İlkinde 2’şerli olarak ayrıldık ve birbirimizle göz teması kurduk. A ve B kişisi olarak da tercihte bulunduk, sonrasında A’lar B’lere güldü. Ve bir baktık ki B’ler A’lardan daha çok gülüyor. Bu her zaman böyledir aslında, ben gülümsediğim zaman karşı taraf da gülümser. Pozitif bir oluşum yaratırız. Umarım bütün dinleyicilerin de aklında kalacak bir etki yaratmıştır.

          İkinci teste ise; aynı anda 5 olay olduğunu ve bizim önceliğimize göre sıralama yapmamızı istedi. Olaylar:  çocuk  ağlıyor, musluk akıyor, telefon çalıyor, kapı çalıyor ve  yağmur başladı ipte çamaşırlar var. Önce hangisini seçersiniz ve seçiminize göre 5 olayı da sıralamamızı istedi. Ben çocuk ağlamasını bir an bebek olarak düşündüm ve ilk tercihimi buna göre yaptım, sonrasında değiştirerek tercihimi kapıdan yana kullandım. Kapı demek benim hayatta dostluğa verdiğim önemi gösteriyordu. Çocuk ise aileye verilen önem.  Gerçekten de benim değer sıralamam da ikisi de önemli yer tutmakta  🙂 (Çocuk=aile, musluk=para, telefon=iş, kapı=dostluk, çamaşır=seks)

          Ardından Doğuş Holding’in İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Serap Yetiş’i dinledim. Genel olarak firmayı tanıtan bir sunum gerçekleşti ve konuşması sonrasında da bir genel kültür yarışması düzenledi. Ve burada soruları mülakatlarda da adaylara yönelteceklermiş dolayısıyla sadece kitap bilgisi, diploma işe girmek için yeter olmuyor, gündemi de takip etmek gerekli olduğunu gösterdi.

            Ve beklediğim panele sıra geldi. Panelin konusu “Sosyal Medya Nereye?” idi ve paneli İpek Aral Kişioğlu yönetti.   İpek Hanım Sosyal Medya’da İK ve işveren markası hakkında 10 dakikalık bir konuşma gerçekleştirdikten sonra diğer konuşmacılar sırayla konuşmalarını sürdürdü. Ve İpek Hanım her konuşmacının konuşması bittikten sonra İK’cı kimliğiyle konulara renk kattı. TTnet İnteraktive Medya Yöneticisi Murat Kahraman sosyal medyada imaj yönetiminin öneminden; Turkcell Global Bilgi Çözüm Müdürü Ekin Ulukök intranetten, www.globalkariyerin.com’dan (Bununla ilgili ayrı bir yazı yazmak istiyorum, çok başarılı bulduğumu da söylemek isterim), kurum yaptıkları motivasyon çalışmalarından, linkedinden;  İletişim Danışmanı ve Brandwolf Genel Müdürü Özgür Akman sosyal medya etiğinden, sosyal medya iletişim aracından, fizy’nin sosyal medyadaki iletişim biçiminden, CHP çalışmalarından ve Desnet Yazılım Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ekinci  girişimcilikten ve sınır koymaktan kısaca bahsetti. Son olarak Ömer Ekinci bizlere 2 video izletti ve birinden çok etkilendim. Üzerine düşünmemi ve silkinmemi sağladı.  Kısacası yapacaklarına sınır koyan insandır.

 

Şimdi sizlere videoyu paylaşmak istiyorum.

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
  • ipek aral kişioğlu

    2 Mart 2012 at 21:36 Cevapla

    Ellerine sağlık. Çok güzel bir özet. Bu arada ben ağlayan bebeği seçtim. Bu aile demek herhalde. !

  • Aydan Çağ

    2 Mart 2012 at 22:24 Cevapla

    Çok teşekkür ederim İpek Hanım 🙂 Sizin öncelikleriniz arasında aile ilk sırada geliyor evet.

Bir Yorum Yaz