Title Image

İşe Alım Ekonomisi

İşe Alım Ekonomisi

Capital Dergisi’nin şubat ayı sayısında oldukça ilgi çekici bir konu olan işe alımın ekonomisi ele alınmış.

             Dünya çapında yönetim uzmanı olan Jeffrey Fox, hiçbir şeyin bir şirketin kültürüne ve peformans beklentilerine yanlış eleman alımı kadar zarar vermeyeceğini söylüyor.  Ona göre mükemmel şirketler, mükemmel insanları işe alır. Amerikan İnsan Kaynakları Şirketi Corporate Leadership Council’in yaptığı bir araştırmaya göre, yanlış işe yerleştirilen bir yöneticinin şirkete olan maliyeti, yıllık ücretinin 3 katına kadar çıkıyor. 

            İşe alım maliyetinde görünen ve görünmeyen pek çok kaynak olduğunu söyleyen KoçSistem İnsan Kaynakları Direktörü Vedat Korkmaz, bir pozisyonun doldurulma maliyetleri içerisinde yer alan kalemleri şu şekilde belirtiyor:

– İşe alım uzmanının ve ilgili yöneticinin hatcamış olduğu süre ve emek maliyeti

– Açık pozisyonun getirmiş olduğu maliyet

– Aranan pozsiyonun uzmanlık ya da yöneticilik seviyesinde olma durumuna göre maliyet

– İşe alım portalı ya da kaynak maliyeti

– Eğitim ve oryantasyon maliyeti

– Eğer işe alındıysa danışmanlık bedeli

 

Capital’in sektör ve danışmanlara sorularak araştırdıkları işe alım ekonomisi; 

 


              Sosyal medyanın kullanılması ile de işe alım maliyetleri azalabiliyor. Amerikan İnsan Kaynakları şirketi Jobvite’nin 800 insan kaynakları yöneticisi ile gerçekleştirdiği araştırmada Linkedin, Facebook, Twitter, Youtube üzerinden aday bulunma oranı artıyor. Araştırmaya katılan yöneticilerin %80’i sosyal medyadan işe alım yaptıklarını, %9’u bu yıl içerisinde bu kaynakları da kullanacaklarını açıklıyor.

               Microsoft İnsan Kaynakları Müdürü Cavidan Özdemir sosyal medya ile daha çok adaya daha hızlı ulaştıklarını ve işe alımda verimliliklerinin de arttığını söylemektedir.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz