Title Image

İş İngilizcenizi geliştirmek için 5 metot

İş İngilizcenizi geliştirmek için 5 metot

Yeni öğrendiğiniz dili sevin. Duyabileceğiniz bir sesle kendi kendinize konuşun. Televizyonda İngilizce iş kanallarını seyredin. Yatmadan önce İngilizce bir kitap okuyun.

Yeni öğrendiğiniz dili sevin
Bazı insanlar yeni bir dili ya kendiliğinden severler ya da büyürken duydukları o dil kulaklarına hoş gelir. Belki sanat  veya yenilikleri takip eden birine İtalyanca cazip gelebilir. Siz de İngilizceyi niçin öğrenmek istediğinizi düşünerek ve size neler kazandıracağını hayal ederek bu dili sevebilirsiniz. Ögrenmek istediğiniz dili sevmek sizin daha rahat öğrenmenizi ve bu işi keyifle yapmanızı sağlar.

Kafanızda İngilizceyi niçin öğrenmek istediginize dair 3 tane neden yaratın. Daha iyi iş ilişkileri kurabilmek için mi? Daha başarılı sunum yapabilmek için mi? Daha fazla yurtdışı temasları edinebilmek için mi? İşyerinde terfi edebilmek için mi? Daha fazla gelir elde edebilmek için mi?

Böylelikle İngilizceyi niçin öğrenmek istediğinizi aklınızda tutarsanız bu dili öğrenmeye olan arzunuzu canlı tutabilirsiniz.

Duyabileceğiniz bir sesle kendi kendinize konuşun
Her zaman bu dili pratik yapabileceğiniz birisi yakınınızda olmayabilir. Bir başkasıyla konuştuğunuzu hayal ederek kendi başınıza konuşup cevaplamalısınız. Politika, felsefe gibi önemli konulardan başlayarak dişinizi firçalamaya kadar her türlü konuda fikir yürütün ve kendi kendinize konuşun. Söylediginiz şeye inanmak zorunda değilsiniz, ama bir lisan öğrenirken en iyi şey devamlı pratik yapmaktır. Sizi ancak pratik  yapmak İngilizce konuşmada yeterli hale getirecektir.
 
Televizyonda İngilizce iş kanallarını seyredin
CNN, BBC, vs. gibi pek çok kanal iş dünyasından sürekli haberler veriyor.  İngilizce olan kanallarda iş konularını takip ederek hem kelime hazinenizi geliştirebilir, hem de konuşma kalıpları ve terminolojisine alışabilirsiniz.
 
Yatmadan önce İngilizce bir kitap okuyun
Uyumadan önce 15 dakika yabancı bir dilde kitap okuma, öğrenme sürecinizde inanılmaz bir tesir yapar. Bu, hafızanızı ve beyninizi güçlendirecek ve size başarı kazandıracaktır. Belki yakın bir tarihte İngilizce rüya göreceksiniz!
 
İngilizce düşünmeye alışın
Değişik iş durumlarında söylenmesi gereken kalıpları iyi ezberleyin, öğrenin. Bazı durumlarda çok alışıldık cümleler vardır ki, bunları söylemeniz size artı puan kazandırır. Bazen yeni bir dil öğrenmekte olan kişi, o dilde düşünmeye başlar. Her gün sadece 5 dakika öğrendiginiz dilde düşünmeye zorlayın kendinizi. Hatta bu düşünce seanslarını her gün biraz daha uzatın. Ne düşünmeniz gerektigini bir  kenara atın. Aklınıza ne geliyorsa, hiç sorun değil, hatırladığınız şiir bile olsa! Her gün bu şekilde düşünmeye alışırsanız çok geçmeden yeni oğrendiğiniz  dilin size zor gelmediğini göreceksiniz.
 
 Kaynak: www.yenibiris.com

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz