Title Image

İş Görüşmelerinde Doğru Soruya Doğru Cevabı Verin

İş Görüşmelerinde Doğru Soruya Doğru Cevabı Verin

 

 

 

 

 

 

 

Genel sorular:

1. Biraz kendinizden bahseder misiniz? Cevabınızın uzunluğu bir iki dakikayı geçmesin. Lafları eveleyip gevelemeyin. Başlangıç olarak özgeçmişinizin bir özetini aktarabilirsiniz.

2. Şirketimiz hakkında neler biliyorsunuz? Aradığınız bilgiyi Internet’ten veya kütüphanelerin gazete ve dergi arşivlerinde bulabilirsiniz. Ne kadar çok şey öğrenirseniz o kadar iyi olur. Örneğin bu bilgiler firmanın ürünleri, büyüklüğü, kar -zarar durumu, itibarı, imajı, yönetim tarzı, çalışanları, tarihi, şubeleri, kurum kültürü ve vizyonu gibi konularda olabilir. Şirketle ilgilendiğinizi açıkça gösterin

3. Neden bizimle çalışmak istiyorsunuz? Bu soruyu cevaplamadan önce söz konusu boş pozisyonun görev tanımını ve hedefini iyice anlamış olduğunuzdan emin olmalısınız. Böyle bir soru sorulduğunda hemen kendi isteklerinizi sıralamaya başlamayın. Onların bu pozisyondan beklentilerinin üzerinden konuşun. Verdiğiniz cevaplar onların beklentilerini karşılamaya yönelik somut cevaplar olsun. Firmanın hedeflerine uygun yapıda olduğunuzu gösterin.

4. Bizim için diğerlerinden farklı ne yapabilirsiniz? Daha önce çalıştığınız yerlerde karşılaştığınız ve bu firma için de önemli olabilecek, gelecek için örnek teşkil edebilecek problemlere nasıl çözüm bulduğunuzu anlatın.

5. Size önerilen işin size en ilginç gelen yanı nedir? En az ilginizi çeken yanı nedir? Üç ya da daha fazla ilgi çekici yan ve ilginizi çekmeyen önemsiz sayılabilecek bir yan söyleyin.

6. Neden sizinle çalışmamız gerektiğini düşünüyorsunuz? “Hissediyorum”, “zannediyorum” gibi soyut kelimelerle değil, somut kelimelerle bu işe uygunluğunuzu gösteren bilgi, tecrübe, yetenekleriniz ve becerilerinizi anlatın.

7. Bir işte aradığınız özellikler nelerdir? Becerilerinizi kullanma ve kendi hedeflerinize uygun hedefleri gerçekleştirme fırsatı vermesi bir işte aradığınız özellikler olmalı.

8. Önerilen pozisyondan anladığınızı tanımlar mısınız? Net ve açıklayıcı bir tanım kullanın. Bu tanım, işin varolma sebebini ve sonucunu içersin. Örneğin İnsan Kaynakları/ İşe Alım bölümünde orta kademe yönetici olarak görev yapacaksınız. Görevi şöyle tanımlayabilirsiniz: Şirketin vizyonuna uygun kişileri işe almak için araştırma ve görüşmeler yapan kişi.

9. Firmamıza ne kadar sürede faydalı olmaya başlayacağınızı düşünüyorsunuz? Sakın gerçekçi olmayan kısalıkta bir süre söylemeyin. İşi küçümsediğinizi düşünebilirler. En iyisi işe başladıktan bir süre sonra daha net bir bilgi verebileceğinizi belirtmek. Ancak bu sürenin iki ayı geçmeyeceğine inandığınızı söyleyebilirsiniz.

10. Firmamızda ne kadar çalışmayı düşünüyorsunuz? Firmaya katma değer getirmeye devam ettiği ve sizin de kişisel gelişiminizin sürdüğüne inandığınız sürece o firmada çalışmayı düşünebileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Deneyim ve Yönetimle İlgili Sorular

1. Önerdiğimiz pozisyon için fazla tecrübeli olabilirsiniz. Güçlü firmalar güçlü insanlarla çalışmak isterler. Büyüyen ve enerjik bir firma çalışanlarının becerilerinden faydalanmayı iyi bilir. O firmadaki zorlu hedeflerin ancak yeterince tecrübeli bir kişi sayesinde karşılanabileceğinden bahsedin. Uzun vadeli getirebileceğiniz katkılardan bahsedin. İşverenin, tecrübeli birini işe almasıyla daha kısa zamanda sonuç elde edeceğini vurgulayın.

2. Hangi yönetim şeklini benimsiyorsunuz? (Şimdiye kadar bunu hiç düşünmediyseniz şimdi tam sırası.) “Açık kapı yönetim biçimi” vereceğiniz en iyi cevaptır. Çalışanlara gerektiği kadar iş delege edip ancak onların sonuçlarını da yakından takip ettiğinizi belirtmelisiniz. Ayrıca işleri zamanında bitirip yöneticinize düzenli rapor verdiğinizi söyleyin.

3. İyi bir yönetici misiniz? Buna dair bize bir örnek verebilir misiniz? Yöneticilik becerilerinizin iyi olduğunu düşünmenizin sebebi nedir? Cevabınız başarı ve iş odaklı olsun; plan yapma, organize etme, kişiler arası iletişim gibi yöneticilik becerilerinizin üstünde durun.

4. Birini işe alırken onda ne gibi özellikler ararsınız? “Verilecek işi yapabilme becerisi, işe kolay adapte olabilmesi, hevesli olması” gibi özellikleri sıralayabilirsiniz.

5. Daha önce birini işten çıkardınız mı? Eğer çıkardınızsa sebepleri neydi ve bunun altından nasıl kalktınız? Burada sorgulanmak istenen, başkalarının hoşuna gitmeyecek kararları verebilme ve uygulayabilme becerinizdir. Dolayısıyla eğer böyle bir örnek varsa, işi ne kadar düzgün bir şekilde hallettiğinizi somut olarak anlatın. Eğer yoksa, mantık kurgusu içinde böyle bir işin ne şekilde yapılması gerektiğini belirtin.

6. Yönetici olmanın en zor yanı sizce nedir? İşlerin bütçe dahilinde planlanması ve sonuçlandırılmasının yanı sıra insanlarla doğru mesafeyi koruyarak, hem arkadaş, hem yönetici olmak diyebilirsiniz.

7. Astlarınız sizin hakkınızda ne düşünürler? Bu soruyu cevaplarken dürüst ve olumlu olun. Sert olduğunuzu düşünmelerinden çekinmeyin, ancak adil ve tartışmaya açık bir yönetici olduğunuzu düşünmeleri önemlidir.

8. Bir yönetici olarak eksik gördüğünüz yanınız nedir? Bu sorunun cevabını önceden düşünmenizi öneririz. Çok basit bir şey söylerseniz inandırıcı olmayabilir. Daha önceden olan ancak somut örneklerle düzeltmeye çalıştığınız bir yanınızı anlatabilirsiniz: Örnek, sabırsız olmak.

Mülakatı Yapan Firmanın İçinde Bulunduğu Sektörle İlgili Sorular

1. Bizim sektörde sizce şu sıralar neler ön planda? Görüşmeye gittiğiniz firma sizin çalıştığınızdan farklı bir sektördeyse, önceden mutlaka araştırma yapmalısınız. Bu soruya verdiğiniz cevaplar, polemiğe girmeden, tarafsız ve işin gerçeklerini bildiğinizi gösteren cevaplar olmalıdır.

İş Alışkanlıklarınız ve Tarzınızla İlgili Sorular

1. Eğer önceki patronunuzla görüşseydim bana sizin en kuvvetli yönleriniz ve en zayıf yönlerinizle ilgili ne söylerdi? Becerilerinizi vurgulayın ve zayıf yönlerinizin üzerinde çok fazla durmayın. Eksikliğini hissettiğiniz bir yönünüzden bahsederken bunu geliştirmeniz gereken bir şey olarak anlatın, eksikliği tamamlanamayacak bir şey olarak değil.

2. Stresli ortamlarda rahat çalışabilir misiniz? Çalışabileceğinizi ve bunun da iş hayatının bir parçası olduğunu bildiğinizi söyleyin. Daha önceki deneyimlerinizden örnekler verin.

3. İşinizin doğasını siz nasıl etkilersiniz? İşteki üretimi ve faydayı fikirlerinizle nasıl arttırdığınızı anlatın.

4. Ekip çalışmasını mı bireysel çalışmayı mı tercih edersiniz? Neden? Vereceğiniz cevap işin ihtiyaçlarına yönelik olmalı. Ama her zaman işe yarayacak yanıt, takım olarak çalışmayı tercih ettiğiniz ancak gerektiğinde bireysel olarak da çalışmayı sevdiğiniz yönünde olabilir.

5. Şu anki görevinizde daha önce gözden kaçmış olan neleri fark ettiniz? Söyleyeceklerinizi uzatmadan kısa cevaplar verin.

6. Büyüklüğü ya da çalışma alanı farklı olan bir firmada daha verimli çalışacağınızı düşündüğünüz oldu mu? “İşe göre değişir” demeniz uygun olur.

7. Bir proje grubunda ortaya çıkan problemleri nasıl çözersiniz? İletişimin önemli olduğunu düşündüğünüzü ve bir problem çıkarsa da bunu kişilerle karşılıklı konuşarak çözeceğinizi vurgulayın.

8. Almak zorunda olduğunuz en zor karar neydi? Eğer işten çıkartma ya da benzeri bir karar aldıysanız anlatabilirsiniz. Ancak bunları da duygusallaşmadan ve mantık zinciri içinde anlatmak gerekir. Eğer bu tarz bir karar almadıysanız, kısa bir şekilde, eğer o firmada çalışırsanız ne gibi bir zor karar olabileceğini düşünüp cevaplayabilirsiniz.

Ücretle İlgili Sorular

1. Ne kadar maaş almayı düşünüyorsunuz? Böyle bir soruya cevap vermeden önce en doğrusu başvurduğunuz sektördeki firmaların çalışanlarına bu pozisyon için aşağı yukarı ne kadar ücret ödediklerini araştırmak olacaktır. Eğer araştırma yapmadan gittiyseniz, eski işinizden aldığınız maaşın biraz üzerinde bir fiyat istemeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu da başvurduğunuz işin büyüklüğüyle ilgili bir durumdur. Bir başka taktik, işverene bu pozisyon için ne aralıkta bir maaş düşündüklerini sormaktır. Eğer mülakatı yapan kişi cevap vermezse sektörde sizin yapacağınız iş için ne kadar maaş verdiklerini düşündüğünüzü söyleyin. Ne olursa olsun kendinize bir değer biçmiş olduğunuzu göstermekte yarar vardır.

2. Sizi işe almayı kabul edersek ne kadar maaş almayı beklersiniz? Dikkatli olun; sektördeki maaşlar cevabınız için anahtar teşkil edebilir. Örneğin “Anladığım kadarıyla teklif ettiğiniz pozisyon için TL……..-TL……..arası değişen maaşlar söz konusu.”

Kaynak: Marmara İK

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz