Title Image

Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013

Great Place to Work Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013

Great Place to Work

Great Place to Work nedir?

2012 yılında Kariyer.net dergisi ile gelen katalog ile Great Place to Work’ten haberdar olmuştum ve direkt iletişime geçmiştim. Türkiye’ye yeni girmişlerdir ve onları arayan ilk kişiydim ya da ilk arayan birkaç kişiden biriymişim tam olarak hatırlayamıyorum şu an 🙂

Great Place to Work her yıl 11 milyonun üzerinde çalışanı temsil eden 5.500’den fazla kuruluşla çalışmaktadır. Hikayesine gelirsek:

“1981 yılında New York’lu bir editör, işletme ve işçi hakları alanında çalışan iki gazetecisinden, Robert Levering ve Milton Moskowitz’den 100 Best Companies to Work for in America adlı bir kitap yazmalarını istedi. İkili, değerlendirecekleri 100 şirketi bulma konusuna şüpheci yaklaşsalar da kabul ettiler ve 25 yıldan uzun sürecek mükemmel işverenleri araştırma, tanıma ve inşa etme yolculuğuna başladılar. Mükemmel bir iş yeri yaratmanın anahtarı; çalışan yararı, programlar ve uygulamalar seti değil, iş yerinde güven, gurur ve takım ruhu ile karakterize edilen yüksek kaliteli ilişkiler inşa etmekti. Bu ilişkiler, “soft skills” değil, kuruluşun finansal performansını geliştirmeye yardım eden anahtar faktörlerdi. İş yerinde güvenin rolü ilk kez 1984’teki öncü kitapta esas haline gelmemiştir; onun 1988’deki devamı olan A Great Place to Work: What makes some employers so good – and most so bad kitabında da kalıcı yerini almıştır. Bu iç görüler, Great Place to Work Enstitüsü’nün kurulmasını sağladı. Dünya çapındaki işletme liderleri, Enstitü’nün modellerini ve metodolojisini, ölçüm yapmanın ve mükemmel iş yerleri yaratmanın değerli bir yolu olarak benimsediler. 1997’de Fortune (Amerika Birleşik Devletleri) ve Exame (Brezilya), dünyanın ilk100 Best Companies to Work For iş yeri sıralamalarını hazırlamak için Enstitü ile ortaklığa gittiler. Great Place to Work, ilerleyen yıllarda daha fazla büyüme kararı alarak kapılarını dünya çapında 49 ülkeye açtı.”

 

Araştırmalarımı yaptıktan sonra Yağmur Sarali ile iletişime geçmiş ve sonrasında da Genel Müdürleri Eyüp Toprak ile toplantı organizasyonu gerçekleştirmiştik. Belki 2013 için değil ama bir sonraki yıl için katılabileceğimize karar vermiştik.

Aradan uzun bir süre geçtikten sonra Great Place to Work Türkiye’den bir telefon aldım, 19 Haziran tarihinde Adile Sultan Sarayında düzenlenen sonuçların açıklanacağı galaya davet edilmiştik.

Harika bir organizasyonu ve ödül alan firmalar için gurur verici bir tabloydu. 37 katılımcı firmadan En İyi 12 İşveren ilan edildi.

 

Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 / 50-500 çalışana sahip şirketler

1. Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd.Şti.

2. Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş

3. Bursagaz Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş

 

Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2013 / 501 ve üzeri çalışana sahip şirketler

1. Axa Sigorta A.Ş

2. Atos Bilişim Danışmanlık ve Müşteri Hizmetleri San. ve Tic.A.Ş.

3. PepsiCo Türkiye

 

IT’nin En İyi İşverenleri 2013

1. Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd.Şti.

 

Finansın En İyi İşverenleri 2013

1. Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş

 

Türkiye’nin En İyi İşverenleri  2013

1. Aksigorta A.Ş.

2. Atos Bilişim Danışmanlık ve Müşteri Hizmetleri San. ve Tic.A.Ş.

3. Axa Sigorta A.Ş

4. Boyner Holding A.Ş.

5. Bursagaz Bursa Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş

6. CPP Sigorta Aracılık Hizmetleri A.Ş.

7. EMC Computer Systems Bilgisayar Sistemleri Tic. A.Ş.

8. Hilti İnşaat Malzemeleri Tic. A.Ş.

9. JTI Tütün Ürünleri Pazarlama A.Ş.

10. Mercedes-Benz Finansman Türk A.Ş

11. Microsoft Bilgisayar Yazılım Hizmetleri Ltd.Şti.

12. PepsiCo Türkiye

 

 

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz