Title Image

Enneagram Testi

Enneagram Testi

Enneagram Testi’nden Facebook’ta Çağın İnsan Kaynakları grup sayfasında Adalet Arif Yılmaz’ın paylaşımı sonucunda haberdar oldum. Kendisine paylaşımı için teşekkür ederim.

         Enneagram kişilik tiplerini inceleyen bir metodolojidir. Enneagram testinde 9 kişilik tipi tanımlanmakta ve   tiplerin kişilik özelliklerini, eğilimlerini ve tercihlerini tanımlamakla beraber  davranışlarının altında yatan motivasyon kaynaklarını da açığa çıkarıyormuş. Ayrıca bu tiplerin stres ve güven hallerinde, duruma bağlı olarak değişebilen davranış şekillerine de değiniyormuş. İnsanları dünyayı algılayış ve tepki verme biçimlerine göre 9 farklı tipe ayırır.  Enneagram metodolojisinde, Mükemmeliyetçi,  Yardımsever, Başarı Odaklı, Özgün, Araştırmacı, Sorgulayıcı, Maceracı, Meydan Okuyan,  Barışçı olarak adlandırılan 9 farklı kişilik tipi bulunur.  

 

       Şekilde de görüldüğü gibi her bir tipin sağında ve solunda kanatlar bulunmakta ve teste göre de sağındaki ve solundaki kişilik tiplerinden etkilenebilir. Kanatlar, kişinin temel özelliğini tamamlayıcı ya da karşıt özellikler taşıyabilirler ancak kişinin temel kişilik özelliklerini bulunduğu tip belirlemektedir.

     Ben testi uyguladım ve tip 3 Başarı Odaklı çıktı. Ve aşağıda da gördüğünüz üzere stres altında, kendimi güvende hissettiğimde ve başarı odaklı tipimin güçlü yönlerini de sizlerle paylaştım. Testler tek başına güvenilir olmayabilir ama mülakatları besleyebilir diye düşünüyorum. 

Eğer sizlerde uygulamak isterseniz http://www.enneagram.com.tr/Anasayfa.aspx adresinden teste ulaşabilirsiniz.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
Yorum Yok

Bir Yorum Yaz