Title Image

Çalışanlarımızı Takdir Edip Ödüllendiriyor Muyuz?

Çalışanlarımızı Takdir Edip Ödüllendiriyor Muyuz?

İnsan Kaynakları fonksiyonları içerisinde en göz ardı edilen fonksiyon bence “Takdir ve Ödüllendirme”.  Zaten çalışana maaş ödüyorum, işini yapmalı üstüne bir de ödül mü vermeliyim zihniyeti ile eminim defalarca karşılaşmışsınızdır. Haklılık payları maalesef hiç yok!

Takdir ve ödüllendirme, çalıştığım kurumda en önem verdiğim projelerimden ve yönetmeye çalıştığım fonksiyonlardan biri ve bu ödül kültürünü oluşturmak için epeydir üzerine çalışıyorum. Neden bu sisteme ihtiyaç duyduğumuzun bir çok cevabı var aslında. Nedenlerin bir çoğu da eminim sistemi kuran, hayata geçiren kurumlarla da aynıdır.

Sistemi hayata geçirirken ana ve alt amaçlar belirledim. Bunlar aslında bizim hedeflerimizle örtüşen amaçlardı ve bunlara uygun ödül kategorileri ve isimleri belirledim. Amaçlarımız;

 • Çalışanların beklentilerin çok üstü bir performans veya başarı göstermesi
 • Çalışanların kurum hedeflerini gerçekleştirilmesinde katma değer sağlaması
 • Kuruma bağlılığın artması
 • Çalışanın motivasyonunun artması
 • Kurum değerlerinin benimsenmesi ve örnek olunması
 • Önerilerin artması ve sürekli iyileştirmenin desteklenmesi
 • Çalışanlarının birbirlerinin iyi davranışları yakalaması ve bu davranışın teşvik edilmesi
 • Kurumda yöneticilerin ekiplerinin katma değer yarattığı davranışlarını yakalaması ve bu davranışın teşvik edilmesi
 • İç ve dış müşteri memnuniyetinin sağlanması
 • Ekip çalışmasını güçlendirmek

Çalışanları takdir etmek ve ödüllendirmek sanılanın aksine inanılmaz kolaydır. Ve çok büyük bütçelere ihtiyaç duymadan da bunu yapabilirsiniz. İçsel veya dışsal ödüllendirme ile kurumun birçok hedefine de ulaşabilirsiniz. Öncelikle ast-üst ayrımı yapmaksızın teşekkür ve takdir etmeyi becerebilme sonrasında bir ileri adıma geçip bunlarla birlikte ödüllendirme uygulaması kurgulayabiliriz.

Her şey tamam da neler yapabiliriz diyorsanız size Bob Nelson’un Çalışanlarınızı Ödüllendirmenin 1001 Yolu kitabını sizlere okumanızı mutlaka öneririm. 

Takdir ve ödüllendirme çalışanlar arsında pozitif teşvik olarak düşünülebilinir. Bulaşıcı olduğunu da atlamamak gerekir. Ayrıca ödüllendirme sistemi hayata geçirirken çalışanlarınızın beklentilerini de göz önünde bulundurarak ödül ağacınızı oluşturmanızı öneririm. Yoksa amacına ulaşmayacaktır. Hatta esnek ödüllendirme sistemini de kurgulayabilirsiniz. Bu konuda benimle iletişime geçen herkesle detaylı bilgi paylaşımında bulunabilirim.

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
 • ayhan erkovan

  29 Mart 2014 at 05:41 Cevapla

  Çok güzel bir yazı tebrikler. Takdir ve ödüllendirmenin çalışanlar arsında pozitif teşvik olarak düşünülebileceğini ifade ettiğiniz yazyınızda, bunun bulaşıcı olduğunu da atlamamak gerekir diyorsunuz. Biz de işyerinde hayat kurtaran ekibe yöneticilerinin ödül vermesini teşvik ettik ve sonrasında başka bir departmanın çalışanlarına plaket vermek üzere harekete geçtiğini gördük. Ayrıca ödüllendirme sistemini hayata geçirirken çalışanlarınızın beklentilerini de göz önünde bulundurarak ödül ağacınızı oluşturmanızı öneririm diyorsunuz. Bu nasıl bir ağaçtır? Hatta esnek ödüllendirme sistemini de kurgulayabilirsiniz. ve bu konuda benimle iletişime geçen herkesle detaylı bilgi paylaşımında bulunabilirim. demektesiniz. Kitabı bulmak ve okuma istiyoruz. Ayrıca mail adresimden detaylı bilgi paylaşımı için sizden yardım istiyoruz. Teşekkürler.

  • Aydan Çağ

   11 Nisan 2014 at 21:03 Cevapla

   Ayhan Bey Merhaba,
   Kitabı bulmak cidden çok zor, baskısı sanırım yok. Ödül ağacı bu benim verdiğim bir isim, şirket ödüllerinin yer aldığı katalog da diyebiliriz. Konuyla ilgili en kısa zamanda sizinle iletişime geçeceğim.

Bir Yorum Yaz