Title Image

Çalışanları ne mutlu eder?

Çalışanları ne mutlu eder?

 

 

 

 

 

 

 

          Yenibiris.com üzerinden çalışanlara “Sizi en çok ne mutlu eder/mutsuz eder” sorusuna verilen cevaplardan  en çok öne çıkanlar şöyle;  

  

adalet,
takdir edilmek,
sorumluluk yüklenmek,
rahat bir çalışma ortamı,
uyumlu iş arkadaşları ve ekipler,
bireysel gelişim ve kariyer fırsatları,
kendini şirketin bir parçası gibi hissetmek. 

Adaletli tutum öne çıkıyor
          Türkiye’de 3 yıldır En İyi İşyeri araştırmasını düzenleyen Hewitt Türkiye Yönetici Ortağı Cengiz Gürleyik, kariyer olanakları, insana verilen değer ve takdirin çalışanları en mutlu kılan 3 öğe olduğunu söylüyor: “MUTLULUK = Şirket uygulamaları– Çalışan beklentisi. Yani şirket ortamı ne kadar iyi olursa olsun beklenti daha fazla ise sonuç negatif oluyor. Bu noktada çalışanı mutsuz eden temel iki konu devreye giriyor. Ücret ve adalet. Ücret piyasa şartları ile uyumlu ise ücreti yükselterek kalıcı bir mutluluk sağlamak pek mümkün olmuyor. Kısa bir müddet sonra bunun etkisi kalmıyor. Ama tersi yani ücretin düşük olması (ya da bu algı) mutsuzluğu tetikliyor. Aynı şey adalet hissinde geçerli. Terfilerde, işe alımda, ücrette, yan haklarda, eğitimde, hatta promosyon malzemelerinin şirket içindeki dağıtımında bile adaletsizlik algısı mutsuzluğun çok önemli bir tetikleyicisi.”  

Mutlu çalışanlar verimliliği artırıyor
          Mutlu çalışanların mutsuz çalışanlara kıyasla yüzde 70’e kadar daha verimli performans gösterebildiklerini söyleyen Wilson “Mutlu çalışanlar daha sıkı çalışır. Daha sosyaldirler, çevreleri ile uyum içinde çalışırlar. Pozitiflerdir ve daha az çatışma yaşarlar. Yüzünde gülümseme ile çalışan insanlar hayata daha olumlu bakar, problemleri büyütmek yerine çözüm arar. Etraflarındaki insanları da olumlu etkiler” diyor.  

Mutlu ofisler için işverenlere tavsiyeler

         Ufak tefek tedbirler alarak da çalışanları mutlu etmek mümkün. HILL Türkiye Ülke Müdürü Hazar Candan Wilson, adelet, takdir, rahat bir çalışma ortamı, kariyer olanakları sunmanın yanı sıra daha mutlu çalışma ortamları yaratmak için yöneticilere şu tavsiyelerde bulunuyor: 

  

-İşyerini eğlenceli hale getirin. 

-Sadece serbest cuma uygulaması değil farklı giysi uygulamaları yapın örneğin gelecek cuma “işe takımınızın formasını giyip gelin” veya “en sevdiğiniz süveteri giyip gelin veya kırmızı giyin gelin, kırmızı bir aksesuar takın“ gibi konulu cumalar düzenleyebilirsiniz. 

-Esnek çalışma saatleri her zaman pozitif etki gösterir. İnsanlara son teslim tarihi verin ama işi ne zaman nasıl yapacaklarını söylemeyin. Az da olsa çalışma saatleri konusunda esneklik gösterin. 

-Çalışanların aileleri ile dahil olabileceği şirket organizasyonları düzenleyin. 

-Şirket içi yarışmalar düzenleyin. 

-Şık güzel ve esprili ofis araç ve gereçleri keyifli bir çalışma ortamı yaratmaya yardımcı olur. Farklı şekillerde post itler, renkli kalemler, silgiler vs.
 

-Çalışanlar şirket partilerini ve happy hourları sever. 

-Destekleyici ve yardımsever bir IT personeli çalışanların verimliğini arttırır. Bilgisayarında ufak problemler olan veya birşeyin kısayolunu bilmediği ve nemrut IT’cilere sormak istemediği için sürekli zaman kaybeden çalışanlarınız olabilir. 

-Çalışanlarınızı zor durumda kaldıklarında çocuklarını şirkete getirmelerine olanak tanıyın, örneğin bir oyun odanız ve oyun ablanız olsun. Acil durumlarda çalışanlarınız izin almak yerine işyerine çocukları ile gelebilsinler. Hasta çocuklar için de bir hizmet sunulabilir. Bu hizmet için yapacağınız yatırım, birçok çalışan çocuğu nedeni ile izin istemeyeceği için fazlasıyla şirkete geri dönecektir. 

-Lezzetli yiyecekler atıştırmalıklar ve kahve-çay. Tüm çalışanlar yemeye içmeye önem verir. İstedikleri zaman erişebilecekleri kahve ve çay çeşitleri, gün içinde belli saatlerde sürpriz atıştırmalıklar çalışanlarınızın çok hoşuna gidecek ve mutlu molalar paylaşmalarını sağlayacaktır. 

-Ofis dekorasyonu ve ışık. Hiçbir şey karanlık ve zevksiz döşenmiş bir ofis kadar can sıkıcı olamaz. Bu kesinlikle verimliliği etkiler. 

-Önerilere açık olun ve çalışanlarınızı dinleyin. Görüşlerine değer verirseniz, katkıda bulunmalarına izin verirseniz mutlu olurlar ve şirkete bağlılıkları artar.
 

Kaynak: www.yenibiris.com

 

Aydan Çağ Aydın

aydan@aydancag.com
2 Yorum
  • Pınar

    24 Mayıs 2011 at 14:28 Cevapla

    böyle güzel bilgiler için teşekürler…

  • Ertuğrul Budan

    17 Mart 2013 at 07:49 Cevapla

    Şirketler canlı bir vücut, çalışanlar ise bunun canlı parçaları gibidir. Şirketler sağlıklı ve başarılı olmak için organları olan çalışanlarını mutlu etmek zorundadır. Şirketler, bu ve buna benzer anketlerden gerekli dersleri çıkararak organizasyonlarını gözden geçirmelidir.

Bir Yorum Yaz